Vilo Rozboril chcel poukázať na krásne chránené územie, dočkal sa mastnej pokuty od Slovenskej inšpekcie životného prostredia

  • Vilo Rozboril si urobil fotografiu na území národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla
  • Dostal až štvornásobne vyššiu pokutu
  • Na sociálnej sieti sa verejne ospravedlnil
paleontologická lokalita Sandberg
Paleontologická lokalita Sandberg, TASR/Miroslav Košírer TASR/Dano Veselský
  • Vilo Rozboril si urobil fotografiu na území národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla
  • Dostal až štvornásobne vyššiu pokutu
  • Na sociálnej sieti sa verejne ospravedlnil

Ako informoval portál Šarm, Vilo Rozboril si v októbri 2020 vyhotovil fotografiu na území, na ktorom by človek nemal čo hľadať. Fotografiu uverejnil na svojom Facebooku s popisom, v ktorom vyzýva fanúšikov, aby uhádli, kde sa nachádza.

„Krásne miesta Slovenska. Tak schválne…kde toto som? Spomedzi tých, čo správne odpovedia, vyžrebujem jedného a ten získava….dobrý pocit,“ uviedol Vilo Rozboril pri fotografii.

Krásne miesta Slovenska. Tak schválne…kde toto som? Spomedzi tých, čo správne odpovedia, vyžrebujem jedného a ten získava….dobrý pocit 😂

Posted by Vilo Rozboril on Thursday, October 8, 2020

Pod fotografiou sa do niekoľkých dní objavil komentár od Iniciatívy stráže prírody, ktorí upozornili Vila Rozborila na to, kde sa nachádza a akého priestupku sa dopustil. Nachádzal sa totižto na území Devínskej Kobyly, ktorej súčasťou je aj raj paleontológov Sandberg. Pred vstupom na toto územie sa nachádza tabuľa, ktorá jasne hovorí o zákaze vstupu na toto územie, k už známemu pieskovcu. 

„Vilo Rozboril, ak ste na území národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla, rešpektujte prosím obmedzenia a nedávajte ľudom zlý príklad, že kvôli peknej fotke nerešpektujete zákaz vstupu a preliezate zábradlie okolo Sandbergu. Ak by sa všetci ľudia správali ako vy, tak sa nám takéto krásne miesta nezachovajú a zanikne aj rozmanitosť rastlinných a živočíšnych druhov, ktoré práve tieto zákonné obmedzenia chránia,“ uviedli v komentári.

Fotografiou sa začala zaoberať Slovenská inšpekcia životného prostredia

Štyri dni po tom, čo Vilo rozboril fotografiu uverejnil, ju uverejnil na svojom Facebooku opäť, ale s odlišným popisom.

„Priatelia, pred 4 dňami sme boli s manželkou na krásnej túre nad Devínskou Novou Vsou, lokalita Sandberg. A neodolal som a spravil som si na tom mieste peknú fotku. I preto, aby som to pekné prírodné miesto v dobrom spropagoval. A túto fotku som uverejnil tu na fcb pred tými 4 dňami. Dnes som bol upozornený, že som sa pri tej fotke ocitol asi 3 metre za plotíkom, na ktorom bol zákaz vstupu.“

Priatelia, pred 4 dňami sme boli s manželkou na krásnej túre nad Devínskou Novou Vsou, lokalita Sandberg. A neodolal som…

Posted by Vilo Rozboril on Sunday, October 11, 2020

„Myslím si, že tým 30 sekundovým státím na tej pôde som ničomu neuškodil, ale uznávam, pravidlá musia platiť pre každého, i pre toho, kto si v tom momente tie pravidlá neuvedomil. A ak to niekoho, kto tú lokalitu pozná, ziritovalo (a začal už na fcb aktívne pohoršene písať), samozrejme sa ospravedlňujem. Úprimne,“ uviedol Rozboril.

Žabomyšia vojna sa začala

Akonáhle Vilo Rozboril túto fotografiu uverejnil opätovne, zopakoval sa aj komentár z minulého postu. Iniciatíva stráže prírody na začiatku komentára prejavila vďaku a váži si, že si priznal chybu, avšak v nasledujúcich riadkoch urputne vytkla chybu tak jemu, ako aj jeho uvedomelosti.

„Pri takomto prístupe, keď bude každý neodborne posudzovať, či tým prírode škodí alebo nie a chodiť si kade tade, môže ohroziť predmet ochrany (chránené rastliny a živočíchy) daného územia. Osobne by sme boli radi keby turisti obmedzenia v národnej prírodnej rezervácii rešpektovali a bolo by možné obmedziť pohyb turistov iba sezónne (keď majú najväčší význam), ale keď aj uvedomelí ľudia nechcú rešpektovať pravidlá, nebude to asi možné,“ uviedli.

Keďže Vilo Rozboril napriek svojmu prehrešku a jeho verejnému ospravedlneniu cítil, že jeho uznanie chyby bolo poňaté so zlým zámerom, okomentoval komentár vlastným názorom.

„Prepáčte, ale nemôžete aj za uznaním si chyby vidieť zlý zámer. Tak ako ja sa nepokúsim vidieť zlý zámer za tým, že ste nevyužili normálny spôsob ma na nevhodnosť umiestnenia tej foto upozorniť v správe, po čom by som ju určite buď stiahol, alebo vhodne okomentoval, že som neurobil správne, ale využili ste spôsob s “bubnom na zajace nech si to zlízne”. Takže dávam vám za pravdu druhýkrát a držte sa, nech sa “naozaj dobré” veci podaria,“ dodal Vilo Rozboril.

SIŽP žiadala Rozborila o podanie vysvetlenia priestupku

Oficiálnu žiadosť o vysvetlenia priestupku sa k Vilovi Rozborilovi pokúšalo priniesť niekoľko poštárov, avšak vždy neúspešne. Ako uviedla pre Šarm Tamara Lesná, z ústredia inšpekcie životného prostredia, „aktuálna adresa trvalého bydliska fyzickej osoby sa zhoduje s adresou, ktorú má SIŽP k dispozícii. SIŽP preto opakovane zaslala pánovi Rozborilovi žiadosť. Znova ju neprevzal a pošta uviedla rovnaký dôvod nedoručenia.“

Preto sa Slovenská inšpekcia životného prostredia rozhodla kontaktovať zamestnávateľa Vila Rozborila, a teda konkrétne TV JOJ.

Ortieľ nebol milosrdný

„Správne orgány (okresné úrady či stráž prírody) spravidla za pohyb mimo vyznačenej turistickej trasy v územiach so 4. stupňom ochrany udeľujú pokutu vo výške 30 až 50 eur. Pri stanovení výšky finančnej sankcie SIŽP prihliadla na spôsob spáchania priestupku a jeho následky, ako aj okolnosti, za ktorých sa priestupok spáchal. V prípade pána Rozborila bola uložená prísnejšia pokuta, a to vo výške 200 eur, najmä z dôvodu zverejnenia tohto skutku na sociálnych sieťach, čím mohlo dôjsť k nabádaniu ľudí na porušovanie zákona,“ uviedla Tamara Lesná.

Vilo Rozboril podľa portálu Šarm pokutu zaplatil, za svoj čin sa ospravedlnil a len dúfa, že pokuta, ktorá mu bola udelená vo vyššej hodnote, ako sa udáva ostatným, nepôjde štátnym úradníkom, ale na vec naozaj prospešnú pre ochranu životného prostredia.

Zdroje: sarm.pluska, Facebook, Facebook

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech