Vitaj v Teplárni, legendárnej kaviarni pre LGBTI. Náš parlament zaspal v stredoveku, hovorí jej majiteľ

  • Tepláreň nie je len obyčajná kaviareň, skrýva sa za ňou koncept kultúrneho priestoru, ktorý usporiadava akcie od výmyslu sveta
  • Kaviareň ťa pozýva viesť nemiestne rozhovory so svojimi priateľmi či možnými láskami
  • Za 5 rokov svojej existencie sa už vžila do povedomia Bratislavčanov a stala sa jej neoddeliteľnou súčasťou
  • Ako to vyzeralo v jej začiatkoch sme sa opýtali jej zakladateľa, Romana Samotného
DJ Vesnu, Roman Samotný, Tepláreň
Archív: Roman Samotný
  • Tepláreň nie je len obyčajná kaviareň, skrýva sa za ňou koncept kultúrneho priestoru, ktorý usporiadava akcie od výmyslu sveta
  • Kaviareň ťa pozýva viesť nemiestne rozhovory so svojimi priateľmi či možnými láskami
  • Za 5 rokov svojej existencie sa už vžila do povedomia Bratislavčanov a stala sa jej neoddeliteľnou súčasťou
  • Ako to vyzeralo v jej začiatkoch sme sa opýtali jej zakladateľa, Romana Samotného

Tepláreň je jedinečný koncept podniku, ktorý víta všetkých návštevníkov, ktorí sú schopní akceptovať, rešpektovať a trochu sa aj zabaviť. Kaviareň mala svojho rovnomenného predchodcu.

Party, ktorá vznikla v roku 2012, sa stala sa známou po celom Slovensku. Ako prvá queer party si povedala, že sa na nič nebude hrať, a od začiatku fungovala s jasnou identitou a posolstvom. O tri roky na to vznikla kaviareň.

Dnes už fungujú ako jednotný brand, pričom party sa koná v rôznych kluboch a kaviareň pevne sídli na Zámockej ulici v Bratislave. 

Napriek tomu, že je podnik rozlohou menší, vyvažuje to nápaditým využitím priestoru v akomkoľvek smere. Mimo iného láka aj svojou originalitou a friendly pohostinnosťou. „Možno máme málo miesta, ale o to komfortnejšiu atmosféru a veľa blízkosti,“ píše Tepláreň na svojej stránke

Na to, ako v Bratislave začínala, a či do nej vôbec môžu vkročiť aj nonqueer ľudia, sme sa opýtali zakladateľa, Romana Samotného.

Koncept kaviarne je nielen v Bratislave, ale aj na Slovensku dosť jedinečným. Čo všetko si môžu ľudia predstaviť pod pojmom Teplárne?

Tepláreň je párty určená pre LGBTI ľudí a ich priateľov. Býva každé dva mesiace a organizoval som ju vo viacerých kluboch, aktuálne ju hostí UHU Club. Tepláreň Café je menší bar na Zámockej v Bratislave, ktorý máme otvorený takmer denne, ak teda nie sú práve obmedzenia pre pandémiu. Párty aj bar sú miesta, kde radi privítame ľudí, ktorí majú v srdci slobodu a rešpekt.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Tepláreň (@teplaren)

Ako Bratislava vnímala Tepláreň v začiatkoch?

Keď vznikla párty, tá energia bola veľmi živelná. Samozrejme, aj predtým existovali iné akcie a LGBTI kluby, Tepláreň však bola prvou párty, ktorá bola vo veľkom, s jasnou identitou a bez akékoľvek skrývania.

Tie prvé roky to bola fakt riadna tlačenica a zároveň divočina, bol tam obrovský mix ľudí a každý sa zabával o dušu. Bolo to ešte na Továrenskej v zaniknutom Batelieri, bola to taká párty ulica, kde boli ešte ďalšie dva kluby. Celé to miesto malo super atmosféru a nikto nejako neriešil, že je to teplá párty.

Keď neskôr vznikol aj bar Tepláreň Café, inak kúsok od parlamentu, tiež sa časom stal súčasťou ulice – tu je pizzéria, tam antikvariát, tamto gay bar, normálna súčasť bežného mesta.

Napriek tomu je u určitých skupín ľudí povedomie o LGBTI bohužiaľ také, aké je. Zaznamenávaš posun v spoločenskej akceptácii u tých, ktorí boli v minulosti možno menej tolerantní?

Veľmi ma teší, že čoraz viac LGBTI ľudí žije otvorene, to je kľúčové pre búranie predsudkov. Ak zistíme, že tá naša Zuzana je lesba, tak zrazu všetky tie bludy o hrozivej komunite nemajú šancu. V tomto je veľký posun a myslím si, že najmä mladá generácia je už zvyknutá žiť v pestrom svete.

Ešte by tento slobodný a otvorený duch mladšej generácie mohol doraziť do parlamentu, tam sa žiaľ mnohí zabudli nie v minulom storočí, ale možno až v stredoveku. A potom sú tam takí, ktorí na zakrytie vlastnej neschopnosti alebo zločinov zneužívajú LGBTI tému a zámerne vyvolávajú nenávisť na odpútanie pozornosti.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Tepláreň (@teplaren)

Akých máte návštevníkov? Chodia na podujatia väčšinou LGBTI ľudia?

Máme super návštevníkov, aj LGBTI komunita je veľmi pestrá a rôznorodá. Chodia k nám aj hetero ľudia, pretože im vyhovuje, že je tam priateľská atmosféra, a namiesto ostrých lakťov skôr flirt.

Organizujete okrem Teplárne aj nejaké ďalšie eventy?

Za tie roky sa to rozrástlo, vznikla platforma Queer Slovakia, ktorá zastrešuje všetky eventy, a zároveň funguje ako online magazín QueerSlovakia.sk. Aktuálne existujú okrem párty Tepláreň aj akcie Homomat, Tutti Frutti, Shame, Queer Beer a ďalšie menšie eventy.

Ako je na tom Bratislava s gay parties? Predstavuje to akýsi porevolučný boom, alebo tu existovalo niečo podobné aj predtým?

Gay scéna je súčasťou Bratislavy už vyše 100 rokov. V rámci výskumu teplej histórie sa ukazuje, že tu desaťročia fungujú miesta, kde sa stretáva komunita. A tých legendárnych barov bolo v Bratislave viacero, spomeniem napr. U Anjelov, Spider či dodnes fungujúci Apollon.

Tento rok je to s tým žúrovaním také skromnejšie, keďže musia byť kluby zatvorené, inak sme robili party takmer každý týždeň. Viem si predstaviť, že by scéna mohla byť väčšia, veľa LGBTI ľudí zo Slovenska však odišlo do Prahy alebo si odskočia za zábavou do Viedne, ktorá je kúsok. Potom aj tá scéna u nás rastie pomalšie.

DJ Vesnu Roman Samotný, Tepláreň
zdroj: Archív: Roman Samotný

Majú tieto parties vyhradený hudobný žáner?

Každá akcia má svoj žáner, bývajú aj v rôznych kluboch. Homomat a Shame sú viac techno, Tepláreň spája house a disco, Tutti Frutti je pop, Queer Beer house.

Ako to na takej party vyzerá? Existujú v Bratislave aj dark roomy ako v zahraničí?

Pokiaľ ide o zahraničné parties s dark roomami, tak v podstate sú to bežné eventy, len majú vyčlenený priestor, kde sa ľudia môžu zabávať o čosi viac. Každý z LGBTI komunity rieši svoj coming out, je to proces, kedy spoznáva svoju identitu, a v rámci toho sexualitu.

Mnoho teplých ľudí potom prežíva sexualitu oveľa slobodnejšie a vedomejšie, lebo sme si dovolili vôbec o tom uvažovať. V Bratislave je takým viac otvoreným eventom práve akcia Shame, kde ľudia môžu tancovať aj nahí, ak sa im bude zrovna žiadať, dark roomy však nemáme.

Ale keď ide o vášeň, ľudia sú kreatívni, veď to určite poznáte z hetero klubov. Čo však neustále na akciách pripomíname, je, aby ľudia popri objavovaní vlastnej slobody nezabúdali na rešpekt voči druhým.

Ako funguje LGBTI skupina v Bratislave? Myslíš si, že je viac komunitnejšia a zúčastňuje sa aktívne akcií?

Tú skupinu hlavne tvoria desaťtisíce ľudí, nie je to nejaká jednoliata skupina, ale množstvo rozdielnych ľudských príbehov. Niektorí majú radi spoločnosť a chodia na akcie, niektorí sedia doma a pozerajú telku. Ale je pravda, že je tu istá komunita, a že pri mnohých podujatiach to má taký príjemný rodinný vibe, že sa vzájomne poznáme.

Je myšlienka „teplej obývačky“ určená výhradne pre skupinu LGBTI? Ako sa k tomu komunita stavia?

Chceme byť inkluzívne miesto, kde je vítaný každý, kto rešpektuje dôstojnosť druhých.

Roman Samotný, Tepláreň
zdroj: Archív: Roman Samotný

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK