Vláda európskej krajiny na začiatku pandémie spanikárila: Plánovala genocídu mačiek

  • Britská vláda na začiatku pandémie zvažovala utratenie všetkých mačiek
  • Obávali sa, že by tieto zvieratá mohli prenášať nový koronavírus
Ruka hladiaca mačku a ľudia s rúškami v uliciach
Ilustračný obrázok, Unsplash/Paul Hanaoka, Unsplash/Gabriella Clare Marino
  • Britská vláda na začiatku pandémie zvažovala utratenie všetkých mačiek
  • Obávali sa, že by tieto zvieratá mohli prenášať nový koronavírus

Britská vláda na začiatku pandémie koronavírusu krátko zvažovala, že dá preventívne utratiť všetky mačky domáce chované v krajine. Vo štvrtok to uviedol bývalý námestník ministra zdravotníctva James Bethell. TASR správu prevzala z televízie Sky News.

Členovia vlády podľa Bethella na počiatku krátko zvažovali, že by dali utratiť všetky zdomácnené mačky v Británii, lebo sa obávali, že by tieto zvieratá mohli prenášať nový koronavírus.

Nejasná situácia

Ako informuje The Guardian, Bethell zdôraznil, že tieto vtedajšie nepodložené obavy dokazujú, ako málo sa o ochorení COVID-19 vedelo na začiatku pandémie v roku 2020.

„Nemali by sme zabúdať na to, ako málo sme tejto chorobe rozumeli. Bol okamih, keď sme nemali jasno v tom, či domáce zvieratá môžu túto chorobu prenášať,“ povedal podľa denníka Bethell.

„V skutočnosti sa v jednej chvíli objavila myšlienka, že by sme mohli požiadať verejnosť, aby vyhubila všetky mačky v Británii. Viete si predstaviť, čo by sa stalo, keby sme to urobili?“ dodal.

Bývalý námestník dodal, že isté dôkazy podporujúce uvedenú domnienku existovali, preto bolo potrebné celú vec riadne prešetriť a napokon uzavrieť.

Uniknuté správy

Svoje vyhlásenie uskutočnil Bethell v čase, keď jeho niekdajší šéf a bývalý minister zdravotníctva Matt Hancock čelí viacerým obvinenia po tom, čo uniklo vyše 100 000 správ z aplikácie WhatsApp.

Ako uvádza portál Novinky.cz, uniknuté konverzácie ponúkajú pohľad na to, ako fungovala britská vláda na samotnom začiatku pandémie. Naznačujú, že Hancock odmietol radu hlavného poradcu vlády na boj s koronavírusom Chrisa Whittyho, aby otestoval na ochorenie všetkých, ktorí prichádzajú do opatrovateľských domov. Všetky tvrdenia Hancock dôrazne poprel.

Zo správ okrem toho vyplynulo, že žiaci v školách boli nútení nosiť rúška, aj keď sa ukázalo, že to nie je vôbec účinné. Premiérovi Borisovi Johnsonovi údajne vtedy povedali, že nemá zmysel sa pre to hádať s vtedajšou škótskou premiérkou Nikolou Sturgeonovou. 

Vyšetrovanie

V súvislosti s reakciou na vypuknutie pandémie čelí vyšetrovaniu bývalý taliansky premiér Giuseppe Conte. TASR správu prevzala v noci na štvrtok z agentúry AFP.

Prokuratúra v meste Bergamo, ktoré bolo jedným z epicentier prepuknutia koronavírusu SARS-CoV-2 v Európe, sa podľa miestnych médií zamerala na Conteho po tom, čo ukončila trojročné vyšetrovanie.

Conte, teraz predseda hnutia Movimento 5 stelle (Päť hviezd), bol premiérom v rokoch 2018 až 2021 a dohliadal na prvotné opatrenia prijaté na zastavenie šírenia vírusu v krajine.

Vyšetrujúci sudcovia majú podozrenie, že Conte a jeho vláda podcenili nákazlivosť koronavírusu, hoci dostupné údaje ukázali, že prípady nákazy sa v Bergame a okolitom regióne rýchlo šírili.

Sudcovia podotkli, že vláda na začiatku marca 2020 nevytvorila tzv. „červenú zónu“ v mestách Nembro a Alzano, ktoré boli ohniskami nákazy. Prokuratúra tvrdí, že podľa odborníkov mohli skoršie karantény zachrániť tisíce životov.

Predmetom vyšetrovania sú podľa informácií médií aj bývalý minister zdravotníctva Roberto Speranza a šéf lombardského regiónu Attilio Fontana.

Zdroje: TASR, Novinky.cz, The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá