Vláde zúfalo chýbajú zdravotníci na plošné testovanie. Zvažuje aj krajné riešenie

  • Je možné, že vláda bude volať zdravotníkov do služby aj povinne v rámci mobilizácie
  • Mobilizácia je však podľa ministra posledná možnosť, najlepšie bude, ak prídu pomôcť z vlastnej vôle
23_10_2020_Raslavice_okres_Bardejov_testovanie_04735964
TASR/Milan Kapusta
  • Je možné, že vláda bude volať zdravotníkov do služby aj povinne v rámci mobilizácie
  • Mobilizácia je však podľa ministra posledná možnosť, najlepšie bude, ak prídu pomôcť z vlastnej vôle

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) na dnešnej tlačovej besede poprosil zdravotníkov, aby sa prihlásili na celoplošné testovanie. Doplnil, že vie, že sú unavení, lebo robia „deň aj noc“.

Ozbrojeným silám SR (OS SR) sa podľa neho spoločne so samosprávami a ďalšími organizátormi podarilo zabezpečiť logistické a materiálne zabezpečenie celoplošného testovania. Rezort obrany potrebuje ešte na oba dni testovania približne 2 až 3-tisíc zdravotníkov, ktorí môžu robiť stery.

Dnes vláda zhodnotí, koľko zdravotníkov ešte chýba. Ak ich nebude dosť, môže spustiť mobilizáciu. Vláda to však považuje za poslednú možnosť.

Šéf rezortu obrany uviedol, že od stredy popoludnia do dnešného rána sa na pomoc prihlásilo 1 100 ľudí a vo väčšine to bol zdravotnícky personál. „Stále je to vážny problém, stále potrebujeme viac zdravotníkov. Potrebujeme zdravotníkov, ktorí môžu robiť samotné stery a potrebujeme tých, ktorí ich aj môžu vyhodnocovať,“ zdôraznil Naď s tým, že sú pripravení na to, aby mobilizovali vybraný personál v niektorých regiónoch, ak to bude nevyhnutné.

Minister obrany to vyhodnotí dnes popoludní, keď zistí, ako sa napĺňajú jednotlivé pozície a následne sa spojí s predsedom vlády SR Igorom Matovičom (OĽaNO) a ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím (OĽaNO).

Čo si myslíš o plošnom testovaní na koronavírus?

Na Slovensku je celkovo 93-tisíc zdravotníckych pracovníkov. „Stále verím, že z 93-tisíc sa nájde 15 až 20-tisíc zdravotníkov, ktorí budú chcieť prísť pomôcť. Ak budeme vidieť, že je v niektorých regiónoch vážny problém, tak budeme veľmi konkrétne povolávať takpovediac so služby tých, ktorí sú v jednotlivých regiónoch potrební,” uviedol. Minister obrany ešte očakáva veľkú pomoc od súkromných nemocníc, ktoré vyčleňujú personál na celoplošné testovanie.

OS SR sa podarilo spoločne so samosprávami a ďalšími organizátormi zabezpečiť logistickú a materiálnu pripravenosť testovania. Od dnešného dňa do soboty budú do regiónov prevážať materiál, testy či certifikáty.

Minister Naď sa ostro pustil do šéfa lekárskej komory: Nedostal biznis, za ktorý loboval

Minister sa ohradil voči predsedovi Slovenskej lekárskej komory Marianovi Kollárovi, ktorý povedal, že sa budú míňať ochranné pomôcky a potom budú chýbať v nemocniciach. „Opäť klamal. Zabezpečujeme aj my ako rezort obrany ochranné pomôcky z iných zdrojov a každú jednu, čo spotrebujeme teraz, nahradíme tak, aby nič nechýbalo,” dodal. Naď tiež potvrdil, že už zabezpečili dostatočný personál OS SR, policajného zboru, finančnej správy, Hasičského a záchranného zboru a aj vo väčšine prípadov aj v rámci samosprávy.

Na Slovensku bude v sobotu 31. októbra a nedeľu 1. novembra od 7:00 do 22:00 celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech