Vládne déjà vu: Matovičove rodinné balíčky akoby z oka vypadli tým Ficovým

Igor Matovič a Robert Fico
TASR/Markus Spiske, Unsplash/Markus Spiske, TASR/Jakub Kotian

Autorka komentáru je bývalá novinárka a pôsobí v Nadácii zastavme korupciu.

Minulý týždeň druhá najsilnejšia koaličná strana SaS vyzvala na odchod z vlády šéfa Obyčajných ľudí Igora Matoviča a volá po úprave koaličnej zmluvy. I keď konflikt lídra SaS Richarda Sulíka a Matoviča sledujeme de facto v priamom prenose už dlho, tentokrát musím dať argumentom SaS o verejných financiách za pravdu.

Verejné financie nie sú púťová šou, ktorú zmením každý víkend podľa nálady návštevníka.

Asi väčšina z nás by rada minula čo najviac peňazí na všeličo možné. No zároveň si racionálne uvedomujeme, že je to želanie, ktoré je bez teoretickej výhry v lotérii či bohatého dedičstva len ťažko uskutočniteľné. Jednoducho na výdavky musíte mať príjmy. To platí v rozpočte bežných občanov, ale aj pre rozpočet štátu.

Opakujeme staré chyby

Na spôsobe jeho aktuálneho rozdeľovania je hodné pozornosti už to, že odklepnuté rodinné balíčky sú objemnejšie ako tie za predošlých vlád. Problémom je, že sú prijímané podobne ako za predošlých vlád. A to som práve pri tejto vláde nečakala.

Zrýchlené legislatívne konanie či hlasovanie s opozičnými fašistami majú jediný cieľ – presadiť daný návrh za každú cenu. Tou cenou sú pritom peniaze nás všetkých.

Pretože bez štandardnej diskusie s odborníkmi hrozí, že minieme nielen viac peňazí, ako by sme museli. Ale dokonca môžeme minúť peniaze na niečo, čo až tak nepotrebujeme.

Práve takéto schvaľovanie kľúčových zmien bolo typické pre viaceré vlády Smeru. Pri vláde, ktorá vznikla z nespokojnosti s predošlým spôsobom riadenia štátu, ma návrat týchto neštandardných nástrojov prekvapuje. 

sulík a matovič
zdroj: TASR/Dano Veselský, Jaroslav Novák

Ani s tendrami sme sa veľmi neposunuli

A ešte jednu vec sa nám pri verejných peniazoch veľmi zlepšiť nepodarilo. Verejné súťaže.

Mýtny tender, obstaranie bezpečnostných služieb alebo covidové tendre nám potvrdzujú, že efektívne míňanie verejných peňazí zodpovedným stále nejde. 

Ľudia, ktorí o nich rozhodujú, sú pritom verejnosti zakaždým prezentovaní ako skúsení manažéri. Je štatisticky nepravdepodobné, že by len prechodom do verejných služieb všetci o predošlé schopnosti prišli.

Čiže dôvody, prečo štát kľúčové súťaže stále nevie pripraviť a vyhodnotiť čo najideálnejšie pre ľudí, treba hľadať inde.

Zatiaľ sa ale novej vláde nepodarilo ani rébus zlých tendrov rozlúštiť.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá