Vo štvrtok sme zaočkovali viac ako 19-tisíc ľudí. Toto uvoľňovanie však môže byť tým posledným, tvrdí Kollár

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 294
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 7 092
Na snímke zľava minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) a hlavný hygienik SR Ján Mikas počas tlačovej konferencie k aktuálnym opatreniam v súvislosti s COVID-19 platným od budúceho týždňa a aktualizácii covid automatu
TASR/Jaroslav Novák
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 294
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 7 092

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 348 538 za predchádzajúci deň pribudlo 19 591 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 628 490 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 8 958 ľudí. Informuje MZSR.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 294 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 212 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 4,15 % z 7 092 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,33 % z 63 439 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (64), nasleduje Prešovský (54), Trenčiansky (41), Košický (39), Banskobystrický (37), Trnavský (26), Nitriansky (24) a Bratislavský (9).

Je medzi nimi 133 mužov a 161 žien. Celkový počet nakazených mužov je 184 803 a žien 202 359. V nemocniciach je hospitalizovaných 881 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 774 ľudí. Na JIS je 97 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 117 osôb.

Uverejnil používateľ Dáta bez pátosu Štvrtok 13. mája 2021

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 33 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 168 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 387. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 752 948 pričom takto bolo pozitívne testovaných 387 162 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 33 908 434, z čoho bolo pozitívne testovaných 381 125 osôb.

Nechal by si sa zaočkovať vakcínou, ktorá neprešla registráciou Európskej liekovej agentúry?

Celkový počet neaktívnych prípadov je 683 284. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Uvoľňovanie

Infektológ Peter Sabaka konštatuje, že logický krok ako ďalej v riešení pandémie, najmä keď už bude viac zaočkovaných je uvoľniť opatrenia pre zaočkovaných. „Podporí to ekonomiku, posunie život skôr k normálu a aj spropaguje očkovanie.“

Uverejnil používateľ Dáta bez pátosu Štvrtok 13. mája 2021

„Toto uvoľňovanie bude posledným uvoľňovaním v tejto pandémii u nás len v tom prípade, ak sa dostatočne zaočkujeme a ďalšia vlna už prísne obmedzenia nebude vyžadovať (a áno, ani to nemusí v najčiernejších scenároch stačiť, ale asi by malo),“ napísal matematik Richard Kollár.

Podľa jeho slov sú mnohé aktivity pre nezaočkovaných stále rizikové a môžu v lete, či na jeseň naštartovať opätovné zhoršovanie. Pripomína, že uvoľnenie aktivít pre zaočkovaných je preto logický krok v reštartu, ktorý skutočne už všetci potrebujeme.

Indický variant

Britský premiér Boris Johnson už vyjadril znepokojenie z toho, že v Spojenom kráľovstve rastie počet prípadov variantu koronavírusu, ktorý prvýkrát identifikovali v Indii. Vyjadril sa tak vo štvrtok po tom, ako štúdia univerzity Imperial College London ukázala, že indický variant vírusu sa v Anglicku čoraz viac šíri pred blížiacim sa ďalším zmiernením reštrikcií.

„Je to znepokojujúci variant,“ povedal Johnson. „Chceme zabezpečiť, že prijmeme všetky preventívne kroky,“ povedal britský premiér.

Univerzita Imperial College London v najnovšej správe uviedla, že celkovo počet prípadov koronavírusu v Anglicku klesol najnižšie od augusta minulého roka po striktnom lockdowne a úspešnej distribúcii vakcín. Univerzita však upozornila, že pozorne by sa mal monitorovať indický variant.

Tento variant tvoril 7,7 percenta zo 127-tisíc infekcií odhalených od 15. apríla do 3. mája. Profesor Steven Riley uviedol, že nie je jasné, či indický variant je nákazlivejší, ale varoval, že také riziko existuje.

Na Slovensku naďalej dominantne prevažuje britský variant pandemického vírusu.

Zdroje: NCZI, MZSR, Facebook/ Richard Kollár, Facebook/ Peter Sabaka, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech