Vo Švédsku majú obchod bez zamestnancov, v ktorom sa nakupuje mobilom

  • Chaotický zhon neskoro v noci s kričiacim batoľaťom na zadnom sedadle a cieľom kúpiť detskú výživu, vnukol Robertovi Ilijasonovi nápad otvoriť v mestečku Viken prvý švédsky obchod so zmiešaným tovarom bez predavačiek.
187546988_0
  • Chaotický zhon neskoro v noci s kričiacim batoľaťom na zadnom sedadle a cieľom kúpiť detskú výživu, vnukol Robertovi Ilijasonovi nápad otvoriť v mestečku Viken prvý švédsky obchod so zmiešaným tovarom bez predavačiek.

Ilijason bol sám doma so svojim hladným synom, posledná detská výživa mu spadla na zem a preto musel ísť autom 20 minút od mestečka Viken v južnom Švédsku aby našiel supermarket, ktorý bol otvorený.

Customer Raymond Arvidsson takes sweets from the display at the no-staff, app shop in the southern Sweden village of Viken in this photo dated Jan. 27, 2016. Customers to the new general store need to register and download a cell phone app, then customers simply use their cellphones to unlock the door with a swipe of the finger and scan their purchases, then they get charged for their purchases in a monthly invoice. The store is the brain-child of IT specialist Robert Ilijason who declares his ambition is to spread this idea to other villages and small towns saying “It is incredible that no one has thought of this before.”(AP Photo/Jan Olsen)

foto: vozisneias.com

Teraz tento 39 ročný IT špecialista prevádzkuje 24 hodín denne otvorený obchod, v ktorom by si nenašiel žiadnu predavačku. A ani predavača :) Zákazníci jednoducho používajú svoje mobily na odomknutie dverí a skenovanie svojich nákupov. Jediné, čo musia urobiť, je nainštalovať si aplikáciu (dostupnú na Android a iOS) a zaregistrovať sa. Po nákupe jednoducho s tovarom odídu a na konci mesiaca dostanú faktúru za tovar nakúpený v uplynulom mesiaci.

Vďaka nulovým nákladom na zamestnancov môže takýto obchodík fungovať aj v malých dedinách kde by sa to inak neoplatilo. Ďalším veľkým plusom je, že je nonstop otvorený. “Mojím cieľom je šíriť túto myšlienku do iných dedín a malých miest,” povedal Ilijason. “Je neuveriteľné, že to nikomu nenapadlo skôr.”

naraffar-convenience-store-sweden

foto: springwise.com

V obchode nájdeš základné veci, ako je mlieko, chlieb, cukor, konzervované potraviny, plienky a iné produkty, ktoré ponúkajú v hocijakom inom malom obchode so zmiešaným tovarom. Kvôli riziku krádeže v sortimente nie sú žiadne tabakové výrobky alebo lieky. Ani alkohol – ale ten nemôže byť vo Švédsku predávaný ani v bežných samoobsluhách.

Ilijason dostane tovar do obchodu a povykladá výrobky na regály. Zákazníci sa už postarajú o zvyšok. Dúfa, že úspora vďaka žiadnemu personálu pomôže dostať malé predajne späť na vidiek. V posledných desaťročiach boli tieto obchody nahradené väčšími supermarketmi často vzdialenými mnoho kilometrov.


Pre zamedzenie krádeží je v obchode s rozlohou 45 m2 nainštalovaných 6 bezpečnostných kamier. Okrem toho Ilijason dostane správu ak zostanú dvere obchodu otvorené dlhšie ako 8 sekúnd, alebo ak sa niekto pokúsi ich rozbiť.

“Bývam blízko a vždy sem môžem pribehnúť s páčidlom,” povedal so smiechom Ilijason, ale dodal, že od otvorenia obchodu v januári to nebolo nutné. Väčším orieškom bolo presvedčenie niektorých zo starších obyvateľov vo Viken, meste s 4200 obyvateľmi, aby začali používať novú technológiu.

A tá najlepšia výhoda nakoniec. Keďže v tomto obchode nie sú pokladne, netvoria sa v ňom žiadne rady. Takže už žiadne nervovanie sa keď sa ponáhľaš, za 2 minúty uchmatneš tých pár drobností, čo ti zrovna treba a potom stráviš 15 minút čakaním, pretože z desiatich pokladní je otvorená len jedna. Takýto obchod by som rozhodne uvítal aj u nás.

635923312332617352-fed60b5ddf33d20a910f6a706700a2cf

foto: freep.com

zdroj: ap.com, zdroj titulnej fotografie: hellawella.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech