Vodiči majú dôvod na radosť, diaľničné známky si ponechajú rovnakú cenu aj tento rok

  • Vodiči sa môžu tešiť, diaľničné známky drahšie nebudú
  • Potvrdilo to priamo Ministerstvo dopravy a výstavby SR
  • Koľko však stoja diaľničné známky u našich susedov?
5997200539_04bd560cf4_b
Bratislavská župa
  • Vodiči sa môžu tešiť, diaľničné známky drahšie nebudú
  • Potvrdilo to priamo Ministerstvo dopravy a výstavby SR
  • Koľko však stoja diaľničné známky u našich susedov?

Na budúci rok sa neplánuje zdražovanie diaľničných známok, tak znie rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby SR. Známky si zachovajú svoje pôvodné ceny, čiže za ročnú známku, ktorá bude platiť od 1. januára 2019 do 31. januára 2020 zaplatíš 50 eur,  mesačná sa aj naďalej bude stáť 14 eur a 10-dňová si udrží cenu 10 eur. Táto správa určite poteší nejedného vodiča.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Miroslav Petrasko

Ministerstvo si sľubuje od tohto kroku, že to presvedčí vodičov, aby používali viac diaľnice. Momentálne môžu jazdiť po takmer 790 kilometroch diaľnic a rýchlostných ciest. Ďalší dôvod prečo cena nestúpla, môže byť aj fakt, že do užívania sa neodovzdali žiadne nové úseky diaľnic. Najbližšie by sa do prevádzky mohol uviesť úsek diaľnice D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka, ale aj to je reálne niekedy na jar 2019.

„Ceny za diaľničné známky ponechávame na rovnakej úrovni aj preto, aby sme motivovali vodičov, nech uprednostňujú diaľnice a rýchlostné cesty. Tieto umožňujú pohodlnejšie, rýchlejšie a bezpečnejšie spojenie. Poplatky za používanie diaľnic investujeme do rozvoja cestnej infraštruktúry, “ vyjadril sa v tlačovej správe minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.

Ako sme na tom v porovnaní s našimi susedmi?

Ročná diaľničná známka si na Slovensku drží svoju cenu už 7 rokov, v porovnaní s ostatnými krajinami V4 máme ceny postavené najnižšie. Samozrejme, do úvahy neberieme Poľsko, kde namiesto diaľničnej známky platia mýto. V Čechách zaplatíš za ročnú známku 60 eur, za mesačnú 18 eur a za desaťdňovú 12,5 eur.

Rakúsko je na tom cenovo opäť drahšie, s tým, že najväčší rozdiel sa prejaví na cene ročnej známky, ktorá stojí 87,3 eura. V Rakúsku nemajú mesačnú, ale dvojmesačnú známku a tá stojí 26,2 eur. Ak si to rozpočítaš na mesiace, tak cena je 13,1 eur na mesiac, čo je o 90 centov lacnejšie ako u nás. Desaťdňová ťa bude stáť 9 eur, čo je opäť o euro lacnejšie ako u nás.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Florian Golchert

Najdrahšími cenami za diaľničné známky sa môže„pýšiť“ Maďarsko. Ročná dialničná známka v Maďarsku stojí astronomických 162,19 eur, mesačná 18 eur a desaťdňová 11,23 eur.  Maďarsko má však jednu anomáliu, ponúka totižto župnú ročnú známku, ktorá stojí len 18,87 eur. Čiže, ak sa vodič pohybuje len v rámci jednej župy, tak vie ušetriť celkom veľký balík peňazí.

 

Zdroj: TS Ministerstva Dopravy

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech