Vodiči v Bratislave vo veľkom ignorujú bus pruhy. Takto si na nich posvieti polícia

  • V Bratislave vniká stále viac pruhov vyhradených pre MHD
  • Autobusy však kvôli neohľaduplným vodičom musia aj tak stáť v zápchach desiatky minút
  • Polícia preto hlási, že je pripravená špeciálne si posvietiť na vodičov ignorújúcich bus pruhy
kam
TASR- Michal Svítok, minv.sk
  • V Bratislave vniká stále viac pruhov vyhradených pre MHD
  • Autobusy však kvôli neohľaduplným vodičom musia aj tak stáť v zápchach desiatky minút
  • Polícia preto hlási, že je pripravená špeciálne si posvietiť na vodičov ignorújúcich bus pruhy

V Bratislave sa za posledné desaťročie počet áut zdvojnásobil a dnes je v hlavnom meste registrovaných viac ako 300-tisíc áut. Tie by pritom mohlo zastúpiť 1000 autobusov, trolejbusov a električiek. Hlavné mesto zastáva názor, že cestujúci v MHD musia mať prednosť. Bratislava sa preto rozhodla pre zavádzanie nových BUS pruhov, aby aspoň MHD nemusela stáť v každodenných zápchach.

Podľa štatistiky sa v trolejbuse vezie naraz aj 150 cestujúcich, avšak v jednom aute cestuje v Európe priemerne 1,7 pasažiera. Idea BUS pruhov je síce veľmi dobrá, no slovenskí vodiči si na dopravné obmedzenia” zvykajú len veľmi ťažko. V snahe ušetriť pár minút neváhajú vojsť priamo do vyhradených pruhov, kde obmedzujú stovky ďalších ľudí.

To, čo vidíte vpravo, je BUS pruh. Teda aspoň by byť mal…Bratislava – hlavné mesto SR sa rozhodlo skoncovať s tým,…

Gepostet von Dopravný podnik Bratislava am Samstag, 26. Oktober 2019

 

„Tento týždeň tak napr. na Záhradníckej ulici vznikla v BUS pruhu takmer 20-minútová zápcha. A kto by si myslel, že ju spôsobili naše trolejbusy, mýlil by sa. Žiadame vodičov áut, aby rešpektovali vyhradené pruhy pre autobusy. Pokiaľ chcete využiť výhody rýchlejšieho cestovania v BUS pruhu, nastúpte do MHD, avšak nekomplikujte dopravu ostatným,” vyjadril sa Dopravný podnik Bratislava.

Na problém nerešpektovania BUS pruhov DPB upozornilo aj hliadky polície. Tie začnú situáciu viac monitorovať. Polícia Slovenskej republiky v takýchto prípadoch používa aj tzv. objektívnu zodpovednosť, kedy pokuty vodičom prídu priamo do ich poštových schránok. Za neoprávnenú jazdu v bus pruhu môže vodič dostať pokutu vo výške 99 eur.

Objektívna zodpovednosť

POZOR: POKUTA VÁM PRÍDE DOMOV, AJ KEĎ PÔJDETE CEZ BUS PRUHV súvislosti s rozsiahlymi dopravnými obmedzeniami v Bratislave budeme využívať aj inštitút objektívnej zodpovednosti – a to napríklad aj v takých situáciách, keď autá budú jazdiť v pruhoch, ktoré budú určené len pre autobusy. V teréne uvidíte množstvo policajtov, ale keď vás nezastavia, nebude to znamenať, že si nevšimli váš priestupok.

Gepostet von Polícia SR – Bratislavský kraj am Samstag, 9. Februar 2019

„Rozumiem motoristom, že BUS pruh považujú za vec, ktorá im môže skomplikovať jazdu mestom. Opticky sa totiž zdá, že zápcha sa predĺži, keďže autá sa premiestnia z dvoch do jedného pruhu. Spravidla však priepustnosť ulice určuje semafor, ktorý na konci každej ulice vypustí počas jedného cyklu zelenej len určitý počet áut. A ten počet je napr. v prípade kritizovaného BUS pruhu na Záhradníckej ulici rovnaký ako predtým. Inými slovami, Záhradníckou prejde v rovnakom čase rovnaký počet áut, hoci opticky stoja v dlhšom rade,” vyjadril sa na svojej facebookovej stránke primátor mesta Matúš Vallo.

Bratislava preto žiada vodičov, aby sa nestavali proti novým bus pruhom. Prispejú tak k rýchlejšiemu prejazdu MHD a perspektívne aj k viac ľuďom, ktorí MHD budú využívať. To by malo viesť aj k lepšej situácii na cestách. 

DO VAJNÔR A NA RENDEZ VÝRAZNE RÝCHLEJŠIE🏎️🏁Skvelá správa pre obyvateľov východnej časti Bratislavy! Cestovanie MHD sa…

Gepostet von Dopravný podnik Bratislava am Donnerstag, 22. August 2019

„Efekt samozrejme nie je okamžitý a záleží na nás, Bratislavčankách a Bratislavčanoch, či a ako ich budeme dodržiavať. A tiež na meste a na polícii, ako ich dodržiavanie dokážeme vynútiť,” dodáva Vallo.

zdroj: facebook.com/DPB, europarl.europa.eu, facebook.com/ Matúš Vallo má rád Bratislavu, KRPZBA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech