Všetko, čo potrebuješ vedieť o Elonovi Muskovi

  • Musk, v súčasnosti generálny riaditeľ SpaceX, Tesla Motors a predseda SolarCity, spoločnosti, do ktorých musel investovať obrovské množstvo času a peňazí, aj napriek vysokému riziku.
tbbt-elon
  • Musk, v súčasnosti generálny riaditeľ SpaceX, Tesla Motors a predseda SolarCity, spoločnosti, do ktorých musel investovať obrovské množstvo času a peňazí, aj napriek vysokému riziku.

K miliónom prišiel už keď mal 27, po tom, čo predal svoju prvú spoločnosť, Zip2, ktorá sa zaoberala službám pre online médiá firme Compaq za 307 miliónov $ v roku 1999. V tom istom roku založil ďalší startup X.com, ktorý sa nakoniec premenoval na PayPal a predal ho v roku 2002 eBay-u za 1,5 miliardy $.

BN-GJ238_0109te_M_20150109145144

foto: hairlosscure2020.com

Musk bol teda považovaný za úspěšného už v roku 2002, keď odštartoval projekt SpaceX. O šest rokov neskôr, po troch neúspěšných štartoch raketovej lodi sa však vyhliadky tohto megaprojektu vytrácali. Mal posledných 75 miliónov, čo je na jeden startup dosť, avšak musel rátať s tým, že len náklady na postavenie jednej rakety sa vyšplhajú na 90 miliónov, no a keďže Elon bol v tom čase jediným financovateľom SpaceX, ďalšie zlyhanie štartu rakety by celkom určite znamenalo úplny krach.

Navyše aj jeho druhá spoločnosť Tesla Motors (založená v roku 2003) narazila na svoje dno. V roku 2008 uviedli na trh ich prvé auto na elektrický pohon Roadster za 100 000 dolárov, ktoré sa stretlo s viacerými problémami a tak ho museli stiahnuť z predaja.

Aby toho nebolo málo, Musk si v prechádzal rozvodom s jeho prvou manželkou, matkou jeho piatich detí.

elonko

foto: uk.businessinsider.com

Štvrtý štart rakety v projekte SpaceX sa konal v septembri 2008 a bol úspešný. V dôsledku toho spoločnosť získala multimiliónovú zmluvu z NASA na pomoc americkej Medzinárodnej kozmickej stanici (ISS), poskytnúť a obnoviť cestovanie astronautov do a z vesmírnej stanice.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

foto: theverge.com

Podľa Wall Street Journal bol projekt SpaceX v roku 2015 ocenený na 12 miliárd dolárov a prešiel k novému testovaniu výkonnejšieho a pokročilejšieho Falcon 9.

Spoločnosť Tesla, ktorá balansovala na pokraji bankrotu a musela získať späť dôveru verjnosti, nedávno oznámila tretiu generáciu vozidiel, ktorá síce bude dostupná až o rok, no už k dnešnému dňu má 325 000 objednávok. Musk teda môže opäť pokojne spávať, získal si späť priazeň a jeho majetok sa začiatkom roka odhadoval na 14,4 miliardy dolárov.

elonis

foto: businessinsider.com

Musk je fascinujúca osobnosť, riskuje tam, kde by sa väčšina z nás ani neodvážila. Všetko má však aj svoje zlé stránky. Je extrémne úspešný podnikateľ-vizionár, no o jeho milostnom živote sa tak nedá povedať. Je dvojnásobne rozvedený, vlastne čoskoro trojnásobne. Svoju druhú manželku si zobral dvakrát.

rtx1jmj3

foto: qz.com

Tu sú ďalšie skutočnosti zo života muža, ktorý chce kolonizovať Mars:

  • Dobrodružná rodina

Musk, vyrástol v Južnej Afrike a pochádza z rodu priekopníkov. Jeho prababička bola prvá ženská chiropraktička v Kanade. Jeho starí rodičia boli prví, ktorí leteli z Južnej Afriky do Austrálie s jednomotorovým lietadlom a jeho dedko kedysi vyhral preteky z Kapského Mesta do Alžírska.

Jeho otec Errol Musk bol inžinier a podnikateľ, ktorý investoval do smaragdových baní v Zambii. Jeho matka Maye Musk je úspešná dietologička a modelka, ktorá v roku 2011 pózovala nahá na obálke časopisu New Yorku.

errol

foto: forbes.com

  • Zámer ako Henry

Musk zdieľa podobnú víziu ako Henry Ford. Ford chcel, aby automobily, ktoré v jeho dobe boli příliš drahé a mohli si ich dovoliť len bohatí, boli dostupné aj pre masu. K tejto túžbe sa priznal na TED Talk v roku 2013: „Keď máte novú technológiu, trvá jej asi tri generácie aby sa stala masovo predávanou. Cieľom Tesla bol trojstupňový proces. Pri prvej verzii sme mali drahé auto s nízkym objemom, druhou verziou bola stredne nastavená cena a stredný objem. Tretia verzia nízka cena, veľký objem.“

Tretia generácia Tesly, dostupná v roku 2017, začína na cene 35 000 dolárov.

  • Chce robiť veci lepšie

Motivácia podnikateľa z Južnej Afriky je prostá. Pozerá na veci, ktoré dnes nefungujú, snaží sa nájsť spôsob, ako ich napraviť a tým vylepšiť vyhliadky do budúcnosti.

tesla

foto: businessinsider.com

  • Takmer zomrel

Otec piatich detí takmer zomrel na maláriu na ceste do svojej rodnej zeme v roku 2000. V rozhovore pre dánsku televíziu povedal, že to bolo jeho prvých 14 dní voľna po 12 rokoch. Zavtipkoval, že to bola jeho lekcia – dovolenka ťa môže zabiť. Pre doplnenie – tento pán pracuje 100 hodín týždenne už 15 rokov, s tým, že spáva 6 hodín denne.

  • Búrlivé manželstvá

So spisovateľkou Justine Musk sa stretol na univerzite. Neskôr sama napísala, že jej manžel jej hovorieval, že keby bola jeho zamestnanec, tak by ju okamžite vyhodil. Majú spolu 5 detí.

Jeho druhou a zároveň treťou manželkou bola britská herečka Riley Talulah, ktorej najznámejšia úloha bola vo filme Pýcha a predsudok. Stretli sa v londýnskom klube a o 6 týždňov sa zasnúbili. Rozviedli sa v roku 2012 a o 18 mesiacov neskôr sa znova zobrali. V marci tohto roka Riley podala žiadosť o rozvod.

wife of elon

foto: mashable.com

  • Šikana

Bol najmladší a najmenší chlapec v škole. Jeho matka ho opisovala ako introverta, kterého viac zaujímali knihy ako atletika. Otec Errol si spomína, ako jeho 12 ročného syna zbili tak vážne, že, keď za ním prišiel do nemocnice, ani ho nespoznal. V nemocnici strávil 2 týždne a zo školy po tomto incidente odišiel.

elon deco

foto: insider.pro

Oh, a samozrejme, nakoniec to najdôležitejšie – Elon si zahral aj v obľúbenom seriály The Big Bang Theory!

zdroj: entrepreneur.com, zdroj titulnej fotografie: cbs.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech