Všetky nové vozidlá Tesla budú teraz jazdiť samé vďaka novému hardvéru

  • Ale ešte sa neteš, nebudeš sa po Slovensku prevážať len tak. So softvérom je to komplikovanejšie.
465430-elon-musk
  • Ale ešte sa neteš, nebudeš sa po Slovensku prevážať len tak. So softvérom je to komplikovanejšie.

Tesla ohlásila, že odteraz budú mať všetky nové automobily hardvér na plne autopilotné riadenie. A nie len tak hocijaký, bude obsahovať 8 kamier s 360 stupňovým videním až do vzdialenosti 250 metrov a 12 ultrasonických senzorov, ktoré vedia detekovať objekty. A nový predný radar umožní vidieť aj cez dážď, hmlu či prach.

,,Úplná autonómia bude odteraz v štandarde vozidiel Tesla,“ vyhlásil Musk. Hardvér bude mať autonómiu Level 5.

Aktualizácie budú síce zahrnuté vo všetkých vozidlách, no nečakaj, že keď si teraz kúpiš Model X, bude jazdiť sám. Tesla komentovala, že ,,bude musieť naďalej systém kalibrovať, na čo bude treba ešte milióny míľ reálneho šoférovania„, predtým než plnú kontrolu svojho auta odovzdá počítaču. Je to síce sklamaním, no zrejme nevyhnutné.

autopilotnew

foto: theverge.com

Nové Tesla autá nebudú mať prístup ani k bezpečnostným vlastnostiam, ktoré staršie modely mali, napríklad automatické núdzové brzdenie, varovanie pred kolíziou, aktívny tempomat, držanie sa v pruhu. Tieto vlastnosti spoločnosť aktivuje až po poriadnom otestovaní.

,,Ako vždy, naše over the air softvérové aktualizácie udržujú našich zákazníkov na prvých priečkach, čo sa technológií týka. Všetky modely sa budú naďalej vyvíjať, už aj tie z prvej generácie autopilota a starších vozidiel. Takže postupom času budú stále schopnejšie,“ uvádza Tesla vo svojom vyhlásení.

tesla-autonomous-vehicle

foto:dekra-solutions.com

Musk tiež dodal, že „Tesla Neutral Net“ nepotrebuje žiadne tretie senzory, a že je prispôsobený na Nvidia Titan GPU(aj keď je schopný bežať aj na iných procesoroch). Hovorí, že je 40-krát výkonnejší ako predchádzajúci Tesla počítač. ,,Je to prakticky super počítač do auta. Ideme z jednej na osem kamier.“ Tri sú predné a zvyšné poskytnú 360-stupňové pokrytie na zvyšok vozidla. Nové autá tiež budú mať 360-ultrasonický sonar. Všetky nové kamery a senzory ale nespôsobia na autách ako „neprirodzené výrastky“, nebudú vyzerať nijak odlišne.

Musk prisľúbil predstavenie plne autonómneho auta na ceste z LA do New Yorku koncom roku 2017.

zdroj: theverge.com zdroj titulnej fotografie: pcmag.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK