Vstup do reštaurácie so psom môže byť potrestaný astronomickou pokutou

  • Odstrániť zákaz vstupu psov do reštaurácií a iných zariadení spoločného stravovania, čo navrhovali poslanci Národnej rady SR za stranu (SaS), sa nepodarilo
  • Psy budú mať naďalej zákaz vstupu do reštaurácií a kaviarní
bu
pexels.com
  • Odstrániť zákaz vstupu psov do reštaurácií a iných zariadení spoločného stravovania, čo navrhovali poslanci Národnej rady SR za stranu (SaS), sa nepodarilo
  • Psy budú mať naďalej zákaz vstupu do reštaurácií a kaviarní

Poslanci navrhovali odstrániť zákaz vstupu do zariadení spoločného stravovania pre psov. Rozhodnutie o tom, či do prevádzky budú môcť vstúpiť aj zákazníci so psami, malo byť ponechané na rozhodnutí prevádzkovateľa zariadenia spoločného stravovania.

Zákon v súčasnosti zakazuje, aby do reštaurácií, kaviarní, pohostinstiev a ďalších zariadení spoločného stravovania mohli byť vodené alebo vpúšťané zvieratá. Ak to prevádzkovateľ nezabezpečí, za porušenie tejto povinnosti je možné podnikateľovi uložiť pokutu vo výške od 150 eur do 20 000 eur.

Zákon pripúšťa jedinú výnimku z uvedeného zákazu, ktorá sa týka osôb so zdravotným postihnutím v sprievode psa so špeciálnym výcvikom, ktoré môžu vstúpiť do priestorov určených na konzumáciu stravy.

„Zákazníci stravovacích zariadení, ale aj ich prevádzkovatelia považujú uvedený zákaz za neodôvodnený a zbytočne obmedzujúci. V ankete Byrokratický nezmysel roka, ktorú každoročne organizuje Združenie mladých podnikateľov Slovenska, sa zákaz vstupu zvierat do kaviarní za rok 2018 umiestnil na prvom mieste,” píše sa v dôvodovej správa NRSR.

Organizátori ankety upozornili na to, že Slovenská republika zakazuje niečo, čo je v zahraničí bežne povolené. O tom, že zákaz vstupu zvierat do stravovacích zariadení, nie je nevyhnutný pre zachovanie hygienických podmienok, svedčí aj existujúca výnimka pre psy sprevádzajúce osoby so zdravotným postihnutím.

Navrhuje sa, aby samotní prevádzkovatelia zariadení spoločného stravovania mali právo rozhodnúť, či umožnia vstup psov do svojich prevádzok. Taktiež, aby v prípade, že to umožnia, mali povinnosť o tom informovať na viditeľnom mieste pred vstupom do priestorov prevádzky alebo v nich, aby zákazníci vedeli, či ide o zariadenie umožňujúce vstup psov, a mali pri rozhodovaní, či využiť jeho služby, k dispozícii aj túto informáciu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech