Vykašľal sa na NASA, aby mohol robiť pre startupy v Európe

  • Asi nikde inde neplatí slogan „sky is the limit“ v takej miere ako vo svete startupov. Skyler Shaw je jeho žiarivým príkladom. Bývalý pilot a profesionálny inštruktor skydivingu sa po stáži v NASA rozhodol vymeniť svoj sen o kariére astronauta.
image_1431768806.jpeg
  • Asi nikde inde neplatí slogan „sky is the limit“ v takej miere ako vo svete startupov. Skyler Shaw je jeho žiarivým príkladom. Bývalý pilot a profesionálny inštruktor skydivingu sa po stáži v NASA rozhodol vymeniť svoj sen o kariére astronauta.

 

Po strastiplnej ceste sa Shaw dostal až na európsku startupovú scénu, kde pôsobí v jednej spoločnosti a má na starosti developer relations.

 

Na úvod nám povedz, čo ťa vlastne doviedlo k záujmu o lietanie a vesmír?

Mal som asi 20 alebo 21 rokov a presťahoval som sa do Colorada. Doma v Minneapolise som bol pilotom a presťahovať som sa rozhodol kvôli škole. V Denvere som absolvoval štvorročný program v aviation management, vďaka ktorému som sa dostal do leteckého priemyslu.

Pracoval som pre aerolinky a letiská ako projektový a systémový manažér, pričom som sa venoval hlavne technológiám ako automatizované procesy a bezpečnostné systémy letiska. Bola to zábava a neskôr som získal aj štipendium na International Space University v Štrasburgu. Ich inžiniersky program priťahuje hlavne záujemcov o kariéru vo vesmírnom inžinierstve.

Pomyslel som si: Skvelé! Teraz konečne môžem robiť to, čo som vždy chcel. Vesmírne inžinierstvo bolo mojím snom od detstva, chcel som byť astronautom, pracovať vo vesmíre, jednoducho všetko okolo toho ma priťahovalo.

 

 

 

 

Kedy do tvojho života zasiahli technológie a startupy?

Vždy ma zaujímali. Vyrástol som s počítačmi. Ako dieťa som skladal počítače, predával ich a snažil som sa programovať, pričom neskôr som sa popri letectve venoval skôr biznisu v oblasti IT.

Neskôr po skončení inžinierskeho programu na univerzite som nastúpil na stáž v NASA. Bolo to super, ale čo ma na tom najviac bralo bolo, že hneď naľavo som mal Google Campus, napravo Microsoft a neďaleko sídlil Facebook a Apple.

Chodil som aj do Computer History Museum a podobných inštitúcií, kde ma technológie doslova uchvátili.

Keďže som navyše žil v South Bay area cítil som, že je tu oveľa väčší priestor pre rast ako v letectve. Nepáčila sa mi vízia nalinajkovanej kariéry, chcel som pracovať na vlastných projektoch a rásť v spoločnosti na základe mojich schopností.

 

 

Vieš asi kedy a ako si prišiel k rozhodnutiu, že práve technológie budú tvoja budúcnosť? 

Po skončení stáže v NASA som sa vrátil do Francúzska kvôli priateľke. Rozhodol som sa, že opäť skúsim technológie, tentoraz v Európe. Tak som začal hľadať príležitosť v startupoch, pričom som stále na diaľku pracoval pre leteckú spoločnosť.

Ubehlo asi šesť alebo sedem mesiacov a začal som v AppGratis, dnes sa voláme Batch. Bol to deal snov! Začal som ako predajca, neskôr som sa venoval projektovému manažmentu. Teraz pracujem v oblasti Developer Relations, onboardingu a veciam okolo toho. Zatiaľ som veľmi spokojný.

 

 

 

 

Neoľutoval si rozhodnutie vzdať sa sna o lietaní do vesmíru a namiesto toho lietať v startupoch?

Vôbec. Občas mi to síce chýba, ale baví ma neustále napredovanie a učenie sa nových vecí, ktoré ponúka svet technológií. Nikdy som nerobil napríklad v oblasti ad tech a ani sa nedá povedať, že by som bol jej veľkým fanúšikom. Napriek tomu sa učím analyzovať dáta, riešim ako spustiť projekt, spropagovať ho a získať klientov. Získané vedomosti považujem za dôležitejšie ako plat, pretože viem, že neskôr, keď budem chcieť rozbehnúť svoj vlastný startup, budem ich potrebovať.

 

 

Na záver máš nejakú radu pre niekoho, kto chce začať alebo zdokonaliť sa v oblasti technológií?

Absolvoval som veľa pohovorov u spoločností ako Airbnb a vždy to skončilo na jednom: „Vyzeráte ako zaujímavá osoba s množstvom skúseností, pracovali ste na viacerých cool projektoch, ale chýba vám jeden hard skill, ktorý by sme chceli vidieť.“

Musíte sa jednoducho pohybovať v technologickom prostredí pokiaľ sa to na vás nenalepí. A musíte byť zapálený pre vec. Keby som nebol, tak by som ani nezačal kariéru týmto smerom.

Takže zhrnul by som to takto: nájdite si niečo čo vás baví a začnite budovať hard skills.

 

 

 

 

AK ŤA TENTO ČLÁNOK ZAUJAL, NEZABUDNI HO SHARNUT A DAŤ TAK O ŇOM VEDIEŤ AJ SVOJIM ZNÁMYM A KAMARÁTOM… STARTUPY DOKÁŽU SLOVENSKU PRINAVRÁTIŤ DRIVE! 

 

zdroj: TheNextWeb

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech