Výnimky, o ktorých mnohí Slováci bez práce netušia: Ponúkané miesto smieš odmietnuť

  • Pracovné ponuky, ktoré dostávaš od úradu práce, nie sú vždy lákavé
  • Existuje niekoľko spôsobov, ako ich môžeš odmietnuť bez vyradenia z evidencie
muž pred počítačom
Ilustračný obrázok, freepik/senivpetro
  • Pracovné ponuky, ktoré dostávaš od úradu práce, nie sú vždy lákavé
  • Existuje niekoľko spôsobov, ako ich môžeš odmietnuť bez vyradenia z evidencie

Príchod na úrad práce môže byť pre mnohých ľudí stresujúcim momentom. Slováci naň chodia, ak si nevedia nijakým spôsobom nájsť zamestnanie, alebo po absolvovaní vysokej školy ešte nemajú plán, či preto, aby sa vyhli plateniu odvodov.

Pracovníci úradu ľuďom ponúkajú rôzne pracovné pozície, avšak častokrát nie príliš atraktívne. Mnohí ľudia sa ich však boja odmietnuť, aby ich z evidencie nevyradili. Existujú však situácie, kedy môžeš ponuku odmietnuť aj bez toho, aby si sa musel báť vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Aké prípady to sú? Poďme sa na to pozrieť.

Čo robiť na úrade práce?

Úrad práce má podľa portálu peniaze.sk za úlohu nielen nájsť ti vhodné zamestnanie, ale aj sprostredkovať ho v súlade so zákonom. To má prebehnúť bez akýchkoľvek komplikácií a úradník má rešpektovať tvoje preferencie. Nemáš však nárok na to, aby si si sám vybral konkrétnu pozíciu.

Keď sa dostanete do evidencie uchádzačov o zamestnanie, máš dve kľúčové povinnosti, a síce aktívne hľadať zamestnanie a spolupracovať s úradom.

To, že prácu skutočne usilovne hľadáš, musíš úradu aj poctivo dokazovať. Môžeš tak urobiť nasledovne:

  • Podaním žiadosti o prijatie do pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu potenciálnemu zamestnávateľovi.
  • Predložením dokladu o osobnom hľadaní zamestnania u zamestnávateľa.
  • Potvrdením od príslušného orgánu o prevzatí žiadosti o povolenie na vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti.
  • Preukázaním aktivity v oblasti osobnej asistencie alebo pracovnej asistencie.
  • Predložením žiadosti o sprostredkovanie zamestnania právnickej alebo fyzickej osobe, ktorá sa špecializuje na sprostredkovanie zamestnania za poplatok.
  • Predložením žiadosti o prijatie do zamestnania agentúre dočasného zamestnávania.

Ak predložíš žiadosť, musíš uviesť dátum prevzatia a podpísať ju. Možno budeš musieť predložiť aj poštový podací lístok alebo elektronický doklad o odoslaní žiadosti e-mailom.

Kedy sa dostaviť na úrad práce?

Ak ti úrad práce nájde vhodné zamestnanie, musíš byť dostupný úradu do troch pracovných dní od dátumu oznámenia. Formu oznámenia by si mal mať vopred dohodnutú s úradom. Rozhodnutie zamestnávateľa o tvojom prijatí alebo neprijatí do ponúknutého zamestnania musíš doručiť úradu v stanovenom termíne.

Čo sa ale stane, ak pracovné miesto, ktoré ti úrad práce ponúka, odmietneš bez závažných dôvodov? Toto odmietnutie sa považuje za nespoluprácu s úradom. V deň zistenia tejto nespolupráce budeš vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Môžeš sa však opýtať, aké zamestnanie ti úrad práce vlastne musí ponúknuť. Vhodným zamestnaním sa rozumie práca, ktorá zohľadňuje tvoj zdravotný stav, kvalifikáciu, odborné zručnosti či druh práce, ktorú si vykonával predtým. Práca sa považuje za vhodnú aj vtedy, ak týždenný pracovný čas nie je kratší ako polovica stanoveného týždenného pracovného času.

Aké vážne dôvody ti umožňujú odmietnuť prácu ponúkanú úradom?

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: peniaze.sk, ÚPSVaR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá