Výnimočný stav v Maďarsku: Orbán si chce uzurpovať moc, stráca zábrany

  • Prvý krok novej vlády je vyhlásenie núdzového stavu
  • Podobné opatrenie už platí v súvislosti s pandémiou
  • Maďarsko čelí ekonomickým problémom
Viktor Orbán
TASR/Jaroslav Novák
  • Prvý krok novej vlády je vyhlásenie núdzového stavu
  • Podobné opatrenie už platí v súvislosti s pandémiou
  • Maďarsko čelí ekonomickým problémom

Viktor Orbán na začiatku apríla vyhral už štvrté maďarské parlamentné voľby za sebou. English News uvádza, že nová vláda zložila sľub v v parlamente v utorok a ešte predtým nová maďarská prezidentka Katalin Novaková, ktorá taktiež bola dlhoročnou členkou Orbánovej strany Fidesz, vymenovala ministrov novej vlády.  

Bloomberg podotýka, že staronový premiér Orbán nestrácal čas a prvý krokom jeho kabinetu bolo vyhlásenie výnimočného stavu v Maďarsku.

Stalo to necelý týždeň po tom, čo sa na budapeštianskom podujatí nazvanom Conservative Political Action Conference (CPAC) podelil o plán na potlačenie bŕzd a protiváh liberálnej demokracie s cieľom prevziať úplnú kontrolu nad krajinou za pomoci budovania vlastných médií a inštitúcií a zbavení sa zavedených politických noriem.

„Nesmieme sa nechať odradiť tým, že na nás budú kričať, že nás označia za nevhodných alebo že sa k nám budú správať ako k výtržníkom. V skutočnosti je podozrivé, ak sa nič z toho nestane. Upozorňujeme, že každý, kto hrá podľa pravidiel svojich súperov, určite prehrá,“ povedal pred konzervatívcami z USA a iných krajín.

Podujatie pochádza z USA, kde sa ho zúčastňujú fanúšikovia bývalého prezidenta Donalda Trumpa i mnohí senátori.  Mimo Spojených štátov sa podujatie organizovalo prvýkrát.   

Dôvodom je vojna na Ukrajine

Tento krok oznámil samotný Orbán vo videu na sociálnych sieťach, pričom ho odôvodnil vývojom na Ukrajine, respektíve, aby Maďarsko bolo schopné reagovať na výzvy spôsobené vojnou na Ukrajine čo najrýchlejšie.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: English News, Bloomberg, Hungary Today, The Economist, Global Times, Deutsche Welle, ABC News, The Financial Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá