Vyrobili v Audi prototyp špeciálne pre Slovákov? Toto auto dobíja jazda po rozbitej ceste

  • Nový prototyp od Audi dokáže zužitkovať kinetickú energiu a ušetriť tak palivo, dobíjať batériu a zlepšiť celkový komfort jazdy.
collage
  • Nový prototyp od Audi dokáže zužitkovať kinetickú energiu a ušetriť tak palivo, dobíjať batériu a zlepšiť celkový komfort jazdy.

Prototyp zavesenia nápravy s názvom eROT je založený na výmene klasických hydraulických tlmičov za elektromechanické rotačné tlmiče.

Princíp eROT je v podstate jednoduchý: „Každý výtlk, každá nerovnosť, každá zákruta indukuje vo vozidle kinetickú energiu. Dnešné tlmiče pohlcujú túto energiu, ktorá sa potom stráca vo forme tepla,“ hovorí Dr.-Ing. Stefan Knirsch, člen predstavenstva AUDI AG pre technický vývoj.

Náš nový elektromechanický systém tlmičov túto energiu využíva. Taktiež našim zákazníkom dáva úplne nové možnosti nastavenia zavesenia nápravy.“

2423458_audi

Absorbovaná energia sa pomocou série ozubených kolies dostane až k elektromotoru, ktorý ju premení na elektrinu. Tá sa ukladá do 48V batérie, ktorá poháňa elektroniku vozidla.

Na úplný pohon vozidla takto získaná energia stačiť nebude, no podľa automobilky by pri hybridných motoroch tento systém mohol ušetriť až 0,7 litra paliva na 100 km.

Audi tvrdí, že podľa oficiálnych údajov získaných z testov na nemeckých cestách je prototyp schopný vygenerovať v priemere 100 až 150 W energie. Hodnoty ale významne závisia od toho, aká hladká, či hrboľatá je cesta.

A1511810_full

Na čerstvo opravených diaľniciach vygeneroval systém iba 3 W. Na veľmi rozbitej a hrboľatej ceste to bolo až 613 wattov. Podľa Audi tieto čísla korešpondujú s úsporou emisií CO2 vo výške až do troch gramov na kilometer.

Okrem energetických a ekologických úspor je výhoda nového systému aj v spôsobe jeho osadenia a umiestnenia jednotlivých komponentov. Umožňuje tak zväčšiť objem batožinového priestoru.

Túto novú technológiu môžeš v komerčných vozidlách čakať už v druhej polovici budúceho roka. Na Slovensku bude očividne veľmi populárna.

Zdroj titulnej fotografie: podkapotou.sk / audimediacenter.net,  zdroj fotografií: audimediacenter.net

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech