Vysávač na smog čistí ulice Číny

  • Holandské architektonické Studio Roosegaarde sa rozhodlo proti smogu v Pekingu bojovať naozaj originálnou vežou. Zo zachyteného smogu navyše vyrobia aj šperky.
smog-free-tower-by-studio-roosegaarde-at-night
  • Holandské architektonické Studio Roosegaarde sa rozhodlo proti smogu v Pekingu bojovať naozaj originálnou vežou. Zo zachyteného smogu navyše vyrobia aj šperky.

Peking je mesto, ktoré je neslávne známe kvôli svojmu znečistenému ovzdušiu. Dánske Studio Roosegaarde však prišlo s riešením a zostrojilo smogsajúcu vákuovú vežu s názvom Smog Free Tower, ktorá je schopná zo znečisteného ovzdušia zachytávať miliardy častíc. Podľa nedávnych informácií Ministerstva životného prostredia je vzduch okolo veže momentálne až o 55% čistejší, než bol predtým.

Smog Free Tower za posledných 41 dní vyčistila až 30 miliónov metrov kubických vzduchu, čo sa rovná  približne objemu desiatich pekingských národných štadiónov.

smog-free-tower-by-studio-roosegaarde-1020x610

foto: inhabitat.com

Čo sa ale deje so všetkým tým znečistením, ktoré veža zachytáva? Asi by si to nečakal, ale vyrábajú sa z nich šperky. Z častíc smogu, ktoré veža nasala, sa vyrobí až 300 špeciálnych prsteňov, ktoré budú podobné tým, aké Studio Roosegaarde navrhlo v minulosti.

smog-free-tower-by-daan-roosegaarde-8-1020x610

foto: inhabitat.com

Zakladateľ Studia Roosegaarde, umelec a inovátor Daan Roosegaarde, takýmto bojom proti znečisteniu ovzdušia inšpiroval pred tromi rokmi počas svojej návštevy Pekingu, keď si všimol, že deti museli zostávať vo vnútri, pretože kvalita vzduchu vonku bola príšerná. Podľa Studia Roosegaarde, je až 80 percent ľudí žijúcich v mestách vystavených takej úrovni kvality vzduchu, ktorá prekračuje prípustné limity Svetovej zdravotníckej organizácie.

smog-free-tower-by-studio-roosegaarde-china-1020x610

foto: inhabitat.com

Čo sa týka presnosti štatistík týkajúcich sa Smog Free Tower, ktoré vypracovalo Ministerstvo životného prostredia, existujú o nich určité pochybnosti. Čínske fórum enviromentálnych novinárov totiž účinnosť efektívnosti veže spochybňuje a odvoláva sa na to, že dosah veže je veľmi obmedzený a ani najlepšie štatistiky nespĺňajú normy Svetovej zdravotníckej organizácie.

Smog Free Tower bude pokračovať po svojej ceste po Číne a Studio Roosegaarde čoskoro oznámi, do ktorého mesta najbližšie veža poputuje.

zdroj: inhabitat.com, zdroj titulnej fotografie: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech