Výskumníci z Disney urobili prielom v bezdrôtovom prenose elektriny

  • Mickey Mouse, Káčer Donald, a ... prielom v oblasti bezdrôtového prenosu elektrickej energie? Áno, vedci z pobočky spoločnosti Walt Disney s názvom Disney Research našli spôsob, ako dobíjať zariadenie hocikde v izbe bez použitia akýchkoľvek káblov.
1080×720
amysenstadportfolio.com
  • Mickey Mouse, Káčer Donald, a ... prielom v oblasti bezdrôtového prenosu elektrickej energie? Áno, vedci z pobočky spoločnosti Walt Disney s názvom Disney Research našli spôsob, ako dobíjať zariadenie hocikde v izbe bez použitia akýchkoľvek káblov.

Bezdrôtový prenos elektriny je myšlienka, ktorá siaha až do 19. storočia. Jej najslávnejším zástancom bol Nikola Tesla, ktorého netreba predstavovať. Ale skutočne dosiahnuť bezdrôtový prenos bol trochu problém a aj dnes ide väčšinou len o nabíjanie elektrických kefiek na zuby alebo podložky pre bezdrôtové nabíjanie telefónov. Tím Disney Research ukázal, ako boli schopní prenášať elektrinu v celej miestnosti a poháňať ňou celý rad zariadení, zatiaľ čo miestnosť zostala relatívne bezpečnou pre ľudí. Svoje poznatky publikovali v odbornom časopise PLOS ONE.

foto: twitter @DisneyResearch

„Bezdrôtový prenos energie má potenciál bez problémov poháňať naše elektrické zariadenia tak ľahko, ako prenášame dáta vzduchom,“ napísali v krátkom vyhlásení. „Avšak, existujúce riešenia sú obmedzené na takmer dotykové vzdialenosti a neposkytujú geometrickú slobodu pre automatické a samostatné nabíjanie.“ Na vyriešenie tohto problému, tím prišiel s „quasistatickou dutinovou rezonanciou (QSCR)“, kde sa vytvárajú magnetické pole dodávať kilowatty výkonu do prijímača. Tieto prijímače môžu byť pripojené k zariadeniu, ako je telefón alebo ventilátor, aby ho poháňali.

Miestnosť, ktorú Disney Research použil pri experimente bola lemovaná hliníkovými panelmi. V jej strede bola medená trubka, ktorou pretekal prúd. Pätnásť kondenzátorov v trubke slúži na nastavenie rezonančnej frekvencie v miestnosti a izolovanie elektrického poľa z generátora signálu s frekvenciou 1,32 MHz. V celej miestnosti je homogénne magnetické pole s rovnakou frekvenciou.

Prijímače na prenos energie používajú cievku z drôtu rezonujúcu na rovnakej frekvencii. Výskumní pracovníci boli schopní dodávať asi 1900 W s účinnosťou 40 až 95 percent. Tento prenos má však aj niekoľko problémov. Prvým je samozrejme potreba miestnosti obklopenej hliníkom, aj keď jej objem 54 kubických metrov môže byť ľahko zmenšený alebo zväčšený. A kruhový charakter magnetického poľa znamená, že prijímače pracujú len v ak sú umiestnené v správnom uhle aj keď to by sa dalo vyriešiť tromi cievkami smerujúcimi do rôznych smerov.

Technológia je pomerne bezpečná, aj keď vedci poznamenali, že ľudia by nemali stáť bližšie ako 46 centimetrov od trubky, pretože pri menšej vzdialenosti je človek vystavený väčšiemu množstvu energie, než dovoľuje Specific Absorption Rate – SAR. Snáď sa vedcom podarí vyriešiť nedostatky, ktoré má súčasná verzia a my sa raz a navždy zbavíme otravných káblov.

foto: amysenstadportfolio.com

zdroj: iflscience.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá