Vyskúšal som si život digitálneho nomáda. Toto som sa naučil

  • Vždy ma fascinoval život digitálnych nomádov.
digital-nomad-office-big
  • Vždy ma fascinoval život digitálnych nomádov.

Predstava, že si odkrútim svoju prácu za pár hodín a potom si užívam život v odlišných kultúrach, je ako ušitá na mieru mojim snom a túžbam. Keď som sa stal freelancerom, najväčšou motiváciou a benefitom bola práve tá obrovská sloboda, ktorú to prinášalo (hoci som časom zistil, že to také jednoduché nie je).

Chcel som si to vyskúšať na vlastnej koži, no nemohol som si dovoliť odísť na rok preč, preto som absolvoval niekoľko kratších výletov, kde som si život digitálneho nomáda otestoval vo viacerých destináciach. Všade to fungovalo trochu inak, no podarilo sa mi dať dokopy niekoľko tipov, ktoré platia všade.

Ak chceš teda okúsiť život digitálneho nomáda aj ty, inšpiruj sa týmto zoznamom.

 

Zľavy a kupóny

V turistickej príručke ti síce napíšu, ktorá reštaurácia je TOP, no ako sa v nej najesť za polovicu, o tom mlčia. Zľavové portály a kupóny však rovnako ako u nás, existujú aj v zahraničí. Väčšinou sa stačí opýtať miestnych, ktorí ti už ukážu, aké triky používajú oni. Všeobecne je práve komunikácia s miestnymi najlepším prostriedkom, ako ušetriť.

Stocksy_txp2b5aa632mXt000_Small_911259

foto: Stocksy

Medzinárodná karta

Poplatky za výber v zahraničí sú svinstvo. Ok, môžeš platiť kartou tak často, ako sa len dá, no niekedy sa to jednoducho nedá. Až prídeš k situácii, že si tie peniaze jednoducho vybrať musíš. Tu ma pred katastrofálnymi poplatkami zachránili online banky – u mňa to bol teda Skrill, no populárnejší je predsa len Paypal.

 

Pred nákupom leteniek si vyčisti cookies

Vážne by si sa čudoval, ale čím viac nejakú letenku „čekuješ“, tým drahšou sa postupne stáva. Aerolinky sú prešpekulované a keď vycítia tvoj záujem, pomaly pridávajú na cene. Ak však vždy vymažeš svoje cookies, aerolinky budú mať pocit, že si na stránke prvýkrát. Alternatívou je využitie inkognito módu.

location-independent-business1

foto: digitalnomadacademy.com

Prenajmi si byt

Ak si na výlete, Airbnb je skvelá voľba. Dostaneš tu ubytovanie často lacnejšie, ako v hoteloch a je oveľa bližšie tomu, ako žijú ľudia reálne. Cez Airbnb si často dokážeš na niekoľko dní prenajať klasické byty, alebo aj úplne fascinujúce miesta, o ktorých si nemal ani poňatia. Ak však žiješ ako nomád, lacnejšou alternatívou môže byť naozaj klasický prenájom. Facebook je všade plný skupín, kde ľudia hľadajú nájom a ak sa do tohoto kolotoča zapojíš, môžeš ušetriť stovky eur mesačne.

Zaregistruj sa na Airbnb a získaj 31 eur na svoj prvý trip zadarmo!

 

Pýtaj sa

Vedel si, že hotely a aerolinky často ponúkajú úplne netušené možnosti? Že si vieš požičať napr. iPad, vybavenie na cvičenie, nabíjačky a desiatky ďalších netušených možností? Tieto veci totiž majú, no len pre tých, ktorí sa spýtajú. Neboj sa opýtať na to, čo ti tvoj hotel/aerolinka ponúka, budeš veľmi milo prekvapený.

titulná foto: virtuallynomadic.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech