Vysokým školám na Slovensku chýba tento rok 10-tisíc študentov na naplnenie kapacít. Čím je to spôsobené?

  • 16 z dvadsiatich verejných vysokých škôl bolo nútených vyhlásiť dodatočné termíny na podanie prihlášky.
collage
midamericauniversities.org / etpsmr.org
  • 16 z dvadsiatich verejných vysokých škôl bolo nútených vyhlásiť dodatočné termíny na podanie prihlášky.

Slovenské vysoké školy hlásia problém. Chýba im asi 10-tisíc uchádzačov o štúdium. Tento rok plánovali prijať 33-tisíc ľudí, no prišlo iba 43-tisíc prihlášok. A keďže väčšina študentov si podáva minimálne dve prihlášky, reálny počet uchádzačov sa odhaduje na niečo cez 20-tisíc.

A to nerátame študentov, ktorí sa okrem slovenských škôl hlásia aj na české. Ak sa dostanú tam, je veľmi pravdepodobné, že si slovenskú školu nevyberú. V konečnom dôsledku by teda celkové číslo mohlo byť ešte nižšie.

foto: midamericauniversities.org

Očividnou otázkou je, prečo je to vlastne problém? Nemali by vysoké školy byť „výberové“ bez ohľadu na to, koľko ľudí sa prihlási? A tu sa dostávame ku jednému z koreňov problémov slovenského školstva. Financovanie na žiaka.

Človek nemusí byť raketový vedec, aby si uvedomil, že jednoduchý ekonomický podnet vo forme peňazí prerozdeľovaných podľa počtu žiakov bude viesť k tomu, že školy začnú prijímať čo najviac žiakov. Akýkoľvek koncept výberovosti sa v takomto systéme dokáže zachovať iba na pár populárnych školách, kde sa stále hlási viac ľudí, ako dokážu prijať. A potom to končí tak, že alarmujúce množstvo vysokoškolsky vzdelaných ľudí robí prácu, na ktorú potrebuje maximálne maturitu.

foto: etpsmr.org

Jedným z riešení by mohli byť zahraniční študenti. No tým sú slovenské vysoké školy nie veľmi otvorené. Všeobecne máme podpriemerné zastúpenie zahraničných študentov. V roku 2013 to bolo iba 5% študentskej populácie, zatiaľ čo priemer v OECD bol 9%.

Nechcem znieť prehnane cynicky, no nie je až takým prekvapením, že do krajiny, ktorá má po Luxembursku najvyššie percento študentov v zahraničí spomedzi Európskych krajín, sa zahraniční študenti príliš nehrnú. Slovenské školy jednoducho nie sú tak kvalitné, aby pritiahli nejaké významné množstvo zahraničných talentov.

foto: wiki/Slovak Medical University

Univerzity majú teda významnú motiváciu predlžovať prijímacie konania. Prihlásiť sa dá ešte zhruba na 50 fakúlt, čo je asi polovica všetkých fakúlt na Slovensku. Otvorené sú miesta na manažmente, práve, stavebníctve, divadelníctve, strojníctve, lesníctve, elektrotechnike a športe. „Prekvapivo“ plno majú iba IT fakulty. Medicína je dostupná už iba v angličtine.

Ak máš teda reálny záujem niektorý zo stále dostupných odborov študovať, je toto príležitosť práve pre teba. No dobre si zváž, či ti namiesto piatich rokov na univerzite v Hornej Dolnej, nepríde vhod radšej 5 rokov reálnej praxe na pracovnom trhu. Aby si aj ty nakoniec náhodou neskončil ako Mgr. skladník.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá