Vytlačili sme votrelca, prehlásili Rusi. USA tvrdia, že klamú a nechceli okupovať „ich“ more

  • Rusko obvinilo Spojené štáty, že chceli preniknúť do teritoriálnych vôd Ruska v Japonskom mori
  • V tom čase sa v Japonskom mori konalo cvičenie Ruska
  • Americké ministerstvo obrany tvrdí, že ruské ministerstvo obrany klame a k udalostiam došlo inak
  • K napätiu došlo aj vo vzduchu. Ruská stíhačka vyprevadila americký bombardér
USS Chafee
Screenshot/Warthogdefense
  • Rusko obvinilo Spojené štáty, že chceli preniknúť do teritoriálnych vôd Ruska v Japonskom mori
  • V tom čase sa v Japonskom mori konalo cvičenie Ruska
  • Americké ministerstvo obrany tvrdí, že ruské ministerstvo obrany klame a k udalostiam došlo inak
  • K napätiu došlo aj vo vzduchu. Ruská stíhačka vyprevadila americký bombardér

Rusko obvinilo Spojené štáty, že chceli preniknúť do teritoriálnych vôd Ruska v Japonskom mori. Ruský torpédoborec Admirál Tribuc sa priblížil k americkému torpédoborcu USS Chafee, aby jeho posádku donútil zmeniť kurz a opustiť oblasť neďaleko ruských teritoriálnych vôd, kde platí zákaz pre lodnú dopravu vzhľadom na rusko-čínske manévre, uvádza TASR.

Rusi klamú, tvrdí americké ministerstvo obrany 

Ruské plavidlo hlásilo, že sa k americkému torpédoborcu priblížilo po tom, čo jeho posádka ignorovala opakované výzvy na odchod z oblasti v Zálive Petra Veľkého na Ďalekom východe. K udalosti malo dôjsť v piatok.

Ruský rezort obrany tvrdí, že po „pokuse prekročiť ruskú námornú hranicu“ americké plavidlo zmenilo kurz a oblasť opustilo, keď boli obe lode od seba vzdialené iba 60 metrov. Neskôr Rusi zverejnili video, ktoré má tento nebezpečný stret zachytávať.

Americké ministerstvo obrany (DOD) ale tvrdí, že ruská verzia udalosti je klamlivá. „Vyhlásenie ruského ministerstva obrany o interakcii medzi našimi dvomi námornými loďami je nepravdivé,“ uvádza sa vo vyhlásení americkej armády, cituje DOD agentúra Reuters.

„USS Chafee vždy vykonávala operácie v súlade s medzinárodným právom a zvyklosťami,“ dodáva.

Americké plavidlo malo podľa DOD vykonávať rutinné operácie v medzinárodných vodách Japonského mora, keď sa ruský torpédoborec dostal do vzdialenosti 60 metrov od americkej lode. Všetky interakcie mali prebehnúť bezpečne a profesionálne, tvrdí americké ministerstvo.

Rusi tvrdia, že vytlačili votrelca z teritoriálnych vôd

Ruské ministerstvo obrany predtým uviedlo, že posádka ruského protiponorkového plavidla Admirál Tribuc vyslala rádiom varovanie pre americké plavidlo, že sa nachádza „v oblasti uzavretej pre navigáciu kvôli cvičeniu s delostreleckou paľbou“.

Americký torpédoborec nezmenil kurz a namiesto toho mal vztýčiť vlajky, čo znamená, že sa pripravuje na štart helikoptéry z jeho paluby. To v praxi znamená, že sa nemôže otočiť a ani zmeniť rýchlosť, uvádza agentúra Reuters.

zdroj: Flickr/FrigateRN

„Admirál Tribuc konajúci v rámci medzinárodných plavebných pravidiel stanovil kurz na vytlačenie votrelca z ruských teritoriálnych vôd,“ uviedlo ruské ministerstvo obrany.

Za posledné mesiace ide už druhýkrát o situáciu, keď bolo plavidlo Severoatlantickej aliancie (NATO) vyprevádzané ruskou loďou. Predtým prežívalo napäté chvíle anglické Kráľovské námorníctvo v blízkosti Krymu.

Ruská stíhačka mala sprevádzať americký bombardér 

Ďalší dramatický moment sa mal odohrať vo vzduchu v nedeľu. Ruská agentúra TASS tvrdí, že ruská stíhačka MiG-31 sprevádzala americký bombardér B-1B pri prelete nad Japonským morom. Bombardér, však nenarušil ruské hranice.

zdroj: Flickr/Ken S Three

Čínske štátne médiá uviedli, že cvičenia obsahovali komunikačné, protivzdušné a protiponorkové operácie, ako aj vyhľadávanie a ničenie vodných mín, spoločné presuny a streľbu na ciele na mori.

Hoci Rusko a Čína takéto spoločné cvičenia vykonávali aj v minulosti, ide o vôbec prvý prípad, keď Čína vyslala hliadkovacie a protiponorkové lietadlá a torpédoborce s výtlakom viac ako 10 000 ton na manévre v zahraničí.

Austin je na návšteve krajín trpiacich „ruskou agresiou“

Nezaostáva ani USA. Americký minister obrany Lloyd Austin sa v nedeľu vydal na návštevu krajín čiernomorského regiónu, odkiaľ sa presunie na summit ministrov obrany NATO, ktorý sa uskutoční v Bruseli.

Ako informovala agentúra AFP, Austin navštívi Gruzínsko, Rumunsko a Ukrajinu a následne sa 21. a 22. októbra v Bruseli zúčastní na summite ministrov obrany členských štátov NATO.

Austinova cesta má za cieľ posilniť spojenectvá s krajinami čiernomorského regiónu, ktoré sú vystavené tlaku Ruska.

zdroj: TASR/AP, Kevin Wolf

„Upokojujeme a posilňujeme suverenitu krajín, ktoré sú v prvej línii ruskej agresie,“ uviedol vysoký predstaviteľ obrany, podľa Washington Times.

Gruzínsko, kde sa tento rok skončí trojročný program výcviku gruzínskej armády americkými inštruktormi, vyjadrilo nádej, že Austinova návšteva pomôže krajine zachovať spoluprácu vo vojenskej oblasti a pokročiť v úsilí stať sa plnoprávnym členom NATO, uvádza TASR.

Na Ukrajine bude Austin rokovať s prezidentom Volodymyrom Zelenským a ministrom obrany Andrijom Taranom, ktorí začiatkom septembra navštívili Washington, aby spolu s prezidentom USA Joeom Bidenom rokovali o otázkach spojených s členstvom Ukrajiny v NATO.

Podľa agentúry AFP chcú Spojené štáty vo všetkých troch krajinách rozšíriť spoluprácu v sektore obrany, ale vnímajú aj ich problémy s rozvojom demokracie a s prípadmi korupcie.

Zdroje: TASR, Reuters, TASS, Washington Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá