„Využívaniu susedov“ na šetrenie tepla odzvonilo. Náklady sa budú deliť spravodlivejšie

  • Nový systém rozpočítavania mnohých Slovákov nepoteší
  • Niektorí mali až 11-násobné rozdiely v nákladoch
radiátor peňaženka
Ilustračný obrázok, Canva/morisfoto, Proxima Studio
  • Nový systém rozpočítavania mnohých Slovákov nepoteší
  • Niektorí mali až 11-násobné rozdiely v nákladoch

Mnohí Slováci sa dlhodobo domnievajú, že škrtením radiátorov v byte ušetria, keďže sa o vykurovanie postarajú ich susedia. Tento prístup však už po novom fungovať nebude. Začali totiž platiť nové pravidlá rozpočítavania nákladov na vykurovanie, ktoré ťa môžu zaskočiť už pri ročnom vyúčtovaní za minulý rok.

V minulosti sa náklady na vykurovanie v bytových domoch delili rovnomerne medzi jednotlivé byty bez ohľadu na skutočnú spotrebu tepla. Nový systém rozpočítavania však kombinuje základnú a spotrebnú zložku. Základná zložka, ktorú nemožno ovplyvniť, pokrýva náklady na spotrebu tepla na meter štvorcový. Naopak, spotrebná zložka zahŕňa náklady na spotrebu tepla podľa meračov na radiátoroch.

Podľa nového systému sa náklady rozdelia spravodlivejšie

Podľa doteraz platného pravidla základná zložka predstavovala 60 % a spotrebná 40 % celkových nákladov na dodané teplo pre vykurovanie, pokiaľ sa vlastníci bytov nedohodli inak. Táto možnosť dohody umožňovala nastaviť základnú zložku i na nulové hodnoty. V dôsledku toho mnohí vlastníci nekúrili a nechávali vykurovať svoje byty susedmi, čo viedlo k výrazným rozdielom v nákladoch, v niektorých prípadoch až jedenásťnásobným, uvádza Pluska.

Nový systém má zaistiť spravodlivejšie rozdelenie nákladov, pretože uvažuje o fyzikálnych vlastnostiach tepla a prestupoch tepla medzi bytmi. Michal Ilovič, riaditeľ odboru legislatívy, metodológie a vzdelávania Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry, pre spomínaný portál vysvetľuje, že odporúčaním z minulej vyhlášky bolo rozpočítavať väčšinu nákladov podľa plochy bytov, ale mnoho domov predsa len preferovalo rozpočítavanie podľa spotreby.

Výsledkom boli veľké rozdiely v nákladoch na vykurovanie, najmä v domoch, kde sa rozhodli rozpočítavať viac než 40 % nákladov podľa meračov a dohodli sa podľa meračov rozpočítavať viac, napríklad 60 % alebo niekedy až 80 % nákladov, čo vyhláška pripúšťala. Podľa Iloviča to viedlo k nerealisticky vysokým rozdielom v nákladoch.

radiátor
zdroj: Unsplash/Julian Hochgesang

Nový systém môže viesť k vysokým nedoplatkom pre tých, ktorí príliš šetria

Nový systém nezabráni prestupom tepla do iných bytov, ale podľa Iloviča by mohol motivovať vlastníkov s vypnutými radiátormi k spravodlivejšiemu prispievaniu na náklady za teplo. Ilovič tiež odporúča používanie termoregulačných hlavíc na radiátoroch ako efektívnejší spôsob šetrenia.

Nová vyhláška stále odporúča základnú a spotrebnú zložku v pomere 60:40, ale stanovuje minimálnu hranicu základnej zložky na 30 %. Zároveň zavádza kontrolný mechanizmus, ktorý by mal zabezpečiť, že rozdiel v nákladoch na vykurovanie medzi bytmi s najnižšími a najvyššími nákladmi nepresiahne 2,5-násobok. Po uplatnení kontrolného mechanizmu by sa základná zložka mala vo väčšine bytov pohybovať medzi 60 až 70 percentami.

Michal Kundrata, odborník na energie v domácnostiach zo Spoločnosti ochrany spotrebiteľov, upozorňuje, že nový systém môže viesť k vysokým nedoplatkom pre tých, ktorí nekúria alebo šetria príliš. Naopak, byty s vysokými nákladmi by mohli ušetriť významné sumy. Ilovič zároveň poznamenáva, že väčšina vlastníkov bytov vo vybraných domoch pravdepodobne nepocíti zásadné zmeny, no tie byty, ktoré boli doposiaľ vykurované susedmi, môžu očakávať nárast nákladov na teplo až dvojnásobne či trojnásobne.

Zdroj: Pluska

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá