Windows 10 si budeme po novom kupovať ako službu, nie ako produkt

  • S oficiálnym príchodom nového Windows 10 sa Microsoft rozhodol zmeniť aj celý biznis model tohto operačného systému. Fungovať bude na princípe služby, čo znamená, že si jeho používanie budeme pravdepodobne predplácať alebo platiť za jeho každú aktualizáciu.
image_1431380573.jpeg
  • S oficiálnym príchodom nového Windows 10 sa Microsoft rozhodol zmeniť aj celý biznis model tohto operačného systému. Fungovať bude na princípe služby, čo znamená, že si jeho používanie budeme pravdepodobne predplácať alebo platiť za jeho každú aktualizáciu.

 

Microsoft s príchodom novej verzie operačného systému Windows 10 chystá viacero veľkých zmien. Okrem už tých spomínaných, ktoré sa týkajú samotného fungovania systému, sa rozhodol zmeniť aj biznis model, na ktorom bude nový Windows fungovať. Po novom by sme si mali Windows kupovať ako službu. To znamená, že aktualizácia na nový Windows 10 a prvý rok fungovania na ňom bude zadarmo, avšak potom príde platenie. Microsoft doposiaľ bližšie nešpecifikoval podmienky za akých bude možné legálne využívať ich operačný systém, avšak vieme, že ho bude možné kupovať aj online, prostredníctvom Windows Store. Pravdepodobne to celé bude fungovať na ročnej báze predplatného. Skvelým príkladom na vysvetlenie je napríklad CreativeCloud od Adobe, kde za jednu sumu máte k dispozícií celý balík softvéru od Adobe. Na podobnom princípe by mali teda fungovať aj nový Windows 10. A nie len ten. Microsoft naznačil, že takisto by mali vzniknúť nové balíčky ponúkaného softvéru – služieb od Microsoftu, ktoré si bude možné kupovať na určité časové obdobie.

 

 

 

 

Druhým možným modelom na akom budú fungovať produkty Microsoftu je kupovanie si jednotlivých aktualizácií. Dôvod, prečo je reálny aj tento druhý systém, je ten, že po vypršaní predplateného obdobia, by sa vám zrejme softvér zablokoval, čo by pri operačnom systéme znamenalo aj celkové zablokovanie vášho PC. Viacero zdrojov naznačuje, že by Microsoft mal pristúpiť práve k tejto variante, pretože skoršie vyhlásenia Microsoftu naznačovali to, že by sa malo jednať zo začiatku o bezplatný operačný systém.

K tomuto kroku pristúpil Microsoft po tom, čo sa na jeho čelo dostal nový CEO Satya Nadella, ktorý vyhlásil, že postupne chce zmeniť názor, akým je vnímaný Windows a spraviť z neho hodnotnejší operačný systém.

Nechajme sa teda prekvapiť, čo si pre nás Microsoft vymyslí a za čo mu budeme teda vlastne platiť. Riešenie s balíčkami by bolo celkom zaujímavé, nakoľko by sme si v jednej sume mohli kúpiť napríklad najnovší Windows spolu aj s Officom, čo by v konečnom dôsledku mohlo byť aj výhodné. Samozrejme za predpokladu, že Microsoft to nijak neprestrelí s jeho cenou. :)

 

 

 

 

 

zdroj: TechCrunch

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech