Wu-chan dal stopku obchodu s divými zvieratami na 5 rokov. Je to málo, sťažujú sa odborníci

  • Akýkoľvek chov, predaj alebo konzumácia divých zvierat je na 5 rokov zakázaná
  • Zákon však stanovuje výnimky
zakaz
Wikimedia/FuriousGeorge1, Unsplash.com/Tin Hau
  • Akýkoľvek chov, predaj alebo konzumácia divých zvierat je na 5 rokov zakázaná
  • Zákon však stanovuje výnimky

Wu-chan, hlavné epicentrum vypuknutia globálnej pandémie koronavírusu, zakázalo obchodovanie a konzumáciu divých zvierat na päť rokov, informuje The Independent. Zákaz sa týka aj lovenia.

Najvyššie  čínske úrady v stredu oznámili, že súčasťou zákazu budú aj prísne kontroly chovu takýchto zvierat. Krajina sa dokonca ponúkla chovateľom a farmárom, že po oblastiach, kde sa takéto statky nachádzajú, spraví výkup. 

Výnimky budú

Zákaz má platiť na päť rokov. Je však otázne, či to postačí na vyriešenie a upokojenie celej situácie. Čína sa tak dostala pod tlak celého sveta, aby zabránila nelegálnemu obchodu s divými zvieratami a rastlinami.

Výnimky budú platiť pre vedecký výskum, reguláciu populácie, monitorovanie epidemických chorôb a iné osobitné okolnosti, ktoré zaobchádzanie s týmto druhom živočíchov zákon povoľuje. 

Za päť rokov sa však nič nezmení a ani riziko nebude menšie, pokiaľ ide o choroby spôsobené konzumáciou voľne žijúcich živočíchov. Preto čokoľvek, čo bude mať trvalý a komplexný zákaz, je stále príliš veľké riziko. Wu-chan by mal ísť iným príkladom. Teraz však potrebujeme mestá a krajiny z celého sveta, aby sa postavili k zákazu zodpovedne a zastavili nebezpečný obchod s voľne žijúcimi živočíchmi,“ povedal doktor Peter Li, ktorý je odborníkom na ľudsko-spoločenské vzťahy v Číne. 

zdroj: Unsplash.com/Tin Hau

Ochorenie COVID-19 sa v Číne objavilo koncom minulého roka, v provincii Hubei v meste Wu-chan. Jeho pôvodcom boli podľa všetkého práve divé zvieratá, ktoré sa predávali na najväčšom mokrom trhu v celej provincii.

Ten je známy tým, že zásobuje potravinami ale aj mäsom takýchto zvierat, prevažne kôrovcov, celú oblasť. Bolo preto skutočne len otázkou času, kedy sa zákaz vysloví a následne uplatní. 

Tento zákaz konzumácie voľne žijúcich živočíchov je veľmi vítaný, pretože je zrejmé, že ak sa chceme vyhnúť ďalšej pandémii, je potrebné brať ohľad na nebezpečenstvo zoonotických ochorení, ktoré sa šíria prostredníctvom obchodu s voľne žijúcimi zvieratami,“ vysvetlil Li a zároveň vyslovil svoje obavy spojené s druhou vlnou pandémie nového koronavírusu. 

Diskusie o zmene zákona

Tie sa rozprúdili už pred pár mesiacmi, a nielen v Číne, ale v celom svete. Začiatkom apríla sa tejto téme venoval portál New Scientist, ktorý uviedol, že takýto zákon by sa mal uplatniť do 3 mesiacov od publikovania článku. Napriek všetkým  predošlým neúspešným úsiliam sa verí, že by tentokrát mohol byť dokonca trvalý. 

Zdroje: independant.co.uk, newscientist.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá