Yahoo plánuje využívať biometrické údaje z odtlačkov častí ľudského tela

  • Ľudia si v súčasnosti obľúbili odomykať svoj smartfón pomocou odtlačku prsta. Je to jednoduché, rýchle a spoľahlivé. Napriek množstvu biometrických údajov, ktoré poskytuje ľudské telo zostával, do dnešných dní odtlačok prsta tým jediným používaným. Toto by sa malo čoskoro zmeniť.
image_1430731133.jpeg
  • Ľudia si v súčasnosti obľúbili odomykať svoj smartfón pomocou odtlačku prsta. Je to jednoduché, rýchle a spoľahlivé. Napriek množstvu biometrických údajov, ktoré poskytuje ľudské telo zostával, do dnešných dní odtlačok prsta tým jediným používaným. Toto by sa malo čoskoro zmeniť.

 

Spoločnosť Yahoo oznámila na Computer-Human Interaction Conference v juhokórejskom Soule, že jeho používatelia budú môcť v dohľadnej dobe využívať rozličné časti svojho tela ako prístupový identifikačný údaj, pričom nebudú na to potrebovať žiadny špeciálny hardware okrem kapacitnej dotykovej obrazovky svojho smarfónu. Je v podstate len na samotnom užívateľovi, čo si vyberie – uši, dlaň, prsty, a tak ďalej. Stačí sa len dotknúť obrazovky. Senzory dotykovej obrazovky následne naskenujú príslušnú časť tela, ktorá je u každého človeka jedinečná. 

Tento projekt, ktorý Yahoo nazýva Bodyprint prináša možnosť spoľahlivej biometrickej identifikácie širokému okruhu zariadení, nakoľko všetky dnešné dotykové obrazovky používajú kapacitnú technológiu. Preto je možné sa vyhnúť drahým senzorom odtlačkov prstov a postačí lacnejší smartfón.

 

 

Štúdia vedená Christianom Holzom, výskumníkom v Human-Computer Interaction at Yahoo Labs preukázala až 99,52 percentnú presnosť výsledkov tejto technológie. V tomto ohľade si treba uvedomiť, že táto úspešnosť bola dosiahnutá napriek menej citlivým senzorom, čo však bolo vynahradené väčšou skenovanou plochou.

V porovnaní s PINom nový systém umožňuje rýchlejší a pohodlnejší prístup pre užívateľa. Ako hovorí Christian Holz, „Odomknutie smarfónu robíme asi 150 krát za deň, preto chceme, aby bolo pohodlné a zároveň bezpečné. V tom sa skrýva úspech skenerov odtlačkov prstov.“

Ako sa uvádza v samotnej štúdii: “Bodyprint prináša biometrickú identifikáciu pre mobilné zariadenia používajúc kapacitnú dotykovú obrazovku ako senzor s nízkym rozlíšením ale s dostatočne veľkou plochou, ktorá dokáže spoľahlivo identifikovať používateľov na základe ich uší, pästí a dlaní prostredníctvom ich pritlačenia k dotykovej obrazovke. Na prijatie prichádzajúceho hovoru používateľ priloží telefón k svojmu uchu. Bodyprint následne získa údaje z kapacitného obrazu na identifikáciu používateľa.“ A všetko trvá menej ako jednu sekundu.

 

 

Výhodou Bodyprintu je aj možnosť uloženia údajov od viacerých používateľov jedného zariadenia. Toto má za následok zvýšenie bezpečnosti, nakoľko je možné nastaviť, že overenie totožnosti viac ako jedného používateľa bude potrebné na odomknutie zariadenia, prípadne jednotlivého dokumentu.

Technológia senzorov na báze ľudského tela bola prvýkrát predstavená francúzskym vedcom v oblasti biometrie Alphonseom Bertillonom a Yahoo ho podľa Holza „len využil na bežnú elektroniku“. Yahoo Labs však ešte čaká dlhá cesta zdokonaľovania Bodyprintu, pričom k téme širšieho komerčného využitia sa doposiaľ nevyjadrili.

 

 

AK ŤA TENTO ČLÁNOK ZAUJAL, NEZABUDNI HO SHARNUT A DAŤ TAK O ŇOM VEDIEŤ AJ SVOJIM ZNÁMYM A KAMARÁTOM… STARTUPY DOKÁŽU SLOVENSKU PRINAVRÁTIŤ DRIVE!

 

zdroj: http://www.androidauthority.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech