Z Bratislavy sa mali stať druhé Benátky. Penta ukázala doteraz tajné návrhy Čulenovej ulice

  • V roku 2010 Penta Real Estate vyhlasovala súťaž, do ktorej sa zapojilo 90 ateliérov z celého sveta
  • Víťazom medzinárodnej súťaže sa stal návrh štúdia Zaha Hadid Architects, ktorý dnes už môžeš vidieť takmer kompletne zrealizovaný
  • Súťaž však priniesla viacero zaujímavých pohľadov a konceptov, ktoré sa teraz Penta rozhodla prezentovať
Sky Park, Penta Real Estate
Sky Park, Penta Real Estate
  • V roku 2010 Penta Real Estate vyhlasovala súťaž, do ktorej sa zapojilo 90 ateliérov z celého sveta
  • Víťazom medzinárodnej súťaže sa stal návrh štúdia Zaha Hadid Architects, ktorý dnes už môžeš vidieť takmer kompletne zrealizovaný
  • Súťaž však priniesla viacero zaujímavých pohľadov a konceptov, ktoré sa teraz Penta rozhodla prezentovať

Od architektonickej súťaže na návrh Sky Parku už ubehlo desaťročie. A odvtedy sa čo-to zmenilo. Napríklad názov Sky Parku nie je pôvodný, pred pár rokmi sa ešte celý komplex volal Čulenova, podľa miesta kde sa nachádzal.

V roku 2010 Penta Real Estate vyhlasovala súťaž, do ktorej sa zapojilo 90 ateliérov z celého sveta. Víťazom medzinárodnej súťaže sa stal návrh štúdia Zaha Hadid Architects, ktorý dnes už môžeš vidieť takmer kompletne zrealizovaný. 

Prvé byty sa vypredali ako teplé rožky. Sky Park od Penty spúšťa do predaja ďalšiu fázu

 

Súťaž však priniesla viacero zaujímavých pohľadov a konceptov, ktoré sa teraz Penta rozhodla prezentovať. Je zaujímavé vidieť, čo by bolo, keby … vyhral iný návrh.

Jurkovičova tepláreň ako stredobod všetkého

Spoločnosť prezentovala návrh Čulenovej od Cigler Marani Architects, českého architektonického štúdia, ktoré sa v súčasnosti volá Jakub Cigler Architekti. Architekti v súťaži prezentovali koncept piatich polyfunkčných výškových budov, obkolesujúcich Národnú kultúrnu pamiatku – Jurkovičovu Tepláreň.

Tá predstavovala akýsi stredobod pozornosti, okolo ktorej sa všetko dialo. Aj tento návrh uvažoval s rozsiahlym parkom, ktorého zelená časť sa mala nachádzať na strechách kancelárskych budov.

Bratislavská štvrť budúcnosti odhalila verejnosti nový park. Nechýbajú záhrady ani prírodný amfiteáter

Zaujímavým je aj riešenie rekonštrukcie Jurkovičovej Teplárne a prepojenie pôvodnej architektúry s moderným dizajnom, kopírujúcim krivky rezidenčných veží,“ uvádza developer v príspevku.

Návrh, ktorý predbehol dobu

Ďalší z návrhov, ktoré Penta stihla odprezentovať, je odvážný návrh nemeckého ateliéru Bothe Richter Architekten, ktorý je dnes známy pod názvom Hadi Teherani Architects. Autorom tohto futuristického konceptu je Hadi Teherani. 

Ten vo svojom návrhu priniesol zaujímavú myšlienku 9 budov, z ktorých 7 malo byť postavených „na vode“ a na ich vrchu sa mali nachádzať zelené strechy s množstvom zelene. 

Víťazná Zaha

Súťaž pred desiatimi rokmi vyhral návrh svetoznámej architektky Zahy Hadid, kktorá navrhla komplex pozostávajúci zo štyroch výškových budov. Prvé tri rezidenčné veže sú kompletne dokončené. „Na trh priniesli dokopy 792 bytov, ktoré sú už plne vypredané. Súčasťou projektu sú aj dve kancelárskej budovy,“ uvádza developer.

Prvá z nich, Sky Park Offices, je v procese získania kolaudačného rozhodnutia, do prevádzky bude spustená v januári 2021. Obsahuje 31-tisíc metrov štvorcových prenajímateľnej kancelárskej plochy, 1 200 metrov štvorcových určených pre drobné obchodné prevádzky a takmer 500 parkovacích miest.

Sky Park, Penta Real Estate
zdroj: Sky Park, Penta Real Estate

K trom dostavaným má v súčastnosti pribudnúť aj štvrtá. Penta spúšťa druhú etapu rezidenčnej časti projektu Sky Park v Bratislave za 54 miliónov eur.

V prvom kvartáli nového roka začneme s výstavbou štvrtej rezidenčnej veže, celková výška investície predstavuje 54 miliónov eur,“ uvádza spoločnosť a dodáva, že dnešným dňom spúšťa predaj prvých bytov v poslednej časti tohto rezidenčného projektu. Štvrtá veža má rovnaké parametre ako predchádzajúce tri, teda 31 nadzemných podlaží a výšku 103,8 metra.

Penta Real Estate/Skypark Zaha Hadid architektúra design budovy
zdroj: Penta Real Estate/Skypark

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá