Z Bratislavy sem odletíš za 11 eur, čakaj panenskú prírodu aj jazero, ktoré straší ľudí z celého sveta

  • Návšteva Škótska by nebola úplná, keby si nevidel hlavné mesto Edinburgh
  • Ako historické i kultúrne centrum krajiny ti má vždy čo ponúknuť
Na snímke sú turisti v Škótsku.
Unsplash/gary, john
  • Návšteva Škótska by nebola úplná, keby si nevidel hlavné mesto Edinburgh
  • Ako historické i kultúrne centrum krajiny ti má vždy čo ponúknuť

Vhodným začiatkom prehliadky Edinburghu je Staré mesto, ktoré sa nachádza v okolí Edinburského hradu. Ten sa týči nad celým mestom a predstavuje jeho najstaršiu časť. V Starom meste potom nájdeš historické skvosty ako Holyrood Abbey či Kráľovskú míľu, širokú triedu lemovanú historickými nájomnými domami zo 16. a 17. storočia.

Ďalším významným monumentom, ktorý stojí za videnie, je katedrála sv. Jiljí. Pre milovníkov exotiky je takmer povinnosť navštíviť slávnu Kráľovskú botanickú záhradu.

Pre tých, ktorí si návštevy miest neužívajú kvôli pamiatkam, má Edinburgh pripravené množstvo múzeí a galérií, v ktorých môžeš obdivovať najstaršie umelecké pokusy aj tie najmodernejšie kúsky.

Pokiaľ ťa ani umelecké bohatstvo Edinburghu príliš neláka, môžeš, samozrejme, navštíviť niektorú z mnohých reštaurácií, ktoré tu ponúkajú tie najchutnejšie pokrmy.

Príkladom môže byť reštaurácia The Witchery by The Castle, ktorá sa nachádza neďaleko Edinburského hradu. Získala si povesť jedného z najlepších podnikov v meste.

V najbližšom okolí mesta sa nachádzajú aj ďalšie zaujímavosti. Zámok Linlithgow ako rodisko Márie Stuartovne a notoricky známa Rosslynská kaplnka sú iba jedny z nich.

kohlerr
zdroj: Unsplash/kohlerr

Aj zvyšok Škótska je doslova posiaty stavbami, ktoré pamätajú jeho slávnu históriu. Hrad Urquhart, nachádzajúci sa na brehu jazera Loch Ness už podľahol zubu času. Napriek tomu jeho majestátne trosky stoja za návštevu.

Zámok Culzean predstavuje na druhú stranu skvelý príklad šľachtickej architektúry z 18. storočia. Preto sa stal, spolu s priľahlým panstvom a lesoparkom obľúbenou destináciou všetkých milovníkov architektúry a histórie. Zámocká umelecká zbierka priláka aj turistov, ktorí by najradšej strávili celú dovolenku v galérii.

Škótsko je ideálnou destináciou aj pre tých, ktorí majú radšej krásy prírody ako monumenty vystavané ľuďmi. Škótska príroda je dodnes nepoškvrnená a ponúka vášnivým turistom mnoho neskutočných miest na preskúmanie.

sorinn
zdroj: Unsplash/sorin

Miestami, ktoré rozhodne stoja za návštevu, sú škótske jazerá. Najväčšie Loch Lomond, potom Loch Ness, domov bájneho netvora, a ďalej menej známe Loch Katrine.

Názov posledného jazera je odvodený od keltského výrazu „cateran“, čo znamená lupič. V okolí tohto jazera sa totiž mal skrývať škótsky národný hrdina Rob Roy MacGregor. Preto už po stáročia inšpiruje umelcov a romantikov k návštevám a dlhým pobytom pri jeho brehoch.

Pre záujemcov o horskú turistiku sa priamo ponúka výlet do národného parku Cairngorms, v ktorom sa nachádza najvyššie pohorie britských ostrovov.

Náhorná plošina, ktorá zaberá veľkú časť národného parku, poskytuje ideálne životné podmienky pre rôzne subarktické druhy rastlín a živočíchov.

connor
zdroj: Unsplash/conor

Kaledónsky kanál, spájajúci Severné more s Atlantickým oceánom, niekedy nazývaný najkrajšou vodnou cestou sveta, umožňuje návštevníkom uvidieť veľmi slávnu technickú pamiatku, zvanú Falkirk Wheel. Tento unikátny vodný výťah za návštevu skutočne stojí.

Zážitok z dovolenky v Škótsku potom už iba doplní pobyt na Orknejách, súostrovie, ktoré sa nachádza iba niekoľko kilometrov severne od škótskych brehov. Dramatickú atmosféru ostrovov bičovaných morom dopĺňa nevľúdne počasie. 

Do Škótska sa pravdepodobne rozhodnete cestovať lietadlom, čo je najlacnejšia a zároveň najpohodlnejšia možnosť. Letenky na letisko v Edinburghu je možné aktuálne zakúpiť za 10,99 eur

skotsko
zdroj: Ryanair

 

Na cestovanie po samotnom Škótsku máš potom v zásade na výber z troch možných druhov transportu. Autom, autobusom a vlakom. Auto je možné si v Škótsku bez problémov zapožičať, a to za cenu okolo 30 libier na deň.

Ceny benzínu sa pohybujú na podobnej úrovni, ako tie u nás. Autá sú predovšetkým vhodné na cestovanie po horách a do miest, kde je autobusová a vlaková doprava sporadická. Dôležité je spomenúť, že sa tu jazdí vľavo.

Autobusom je možné v Škótsku cestovať veľmi pohodlne a ceny sú vcelku priaznivé. Tie najdlhšie cesty stoja okolo 25 libier na jednotlivca, takže môže ísť o lacnejší spôsob cestovania než požičanie si automobilu. Samozrejme, je tu možné si zakúpiť aj výhodnejšie permanentky.

Vlaky sú v Škótsku drahšie ako autobusy, najdrahšie ceny spiatočných lístkov sa môžu vyšplhať na 30 libier. Pokrytie je tiež horšie ako pri autobusovej sieti, preto sa jazda vlakom príliš neoplatí.

Zdroje: Ryanair, Visit Scotland

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá