Z tohto virálneho videa budeš mať zimomriavky. Pozri si rok 2020 v štyroch minútach

  • Náš svet sa so začiatkom tohto roka zmenšil na priestor bytu a strach z pandémie
  • Pre iných však znamenal aj živelné pohromy, povzbudivé slová a mnoho dojímavých momentov
  • O pár dní sa s ním rozlúčime, poď si pozrieť, ako vyzeral
  • Náš svet sa so začiatkom tohto roka zmenšil na priestor bytu a strach z pandémie
  • Pre iných však znamenal aj živelné pohromy, povzbudivé slová a mnoho dojímavých momentov
  • O pár dní sa s ním rozlúčime, poď si pozrieť, ako vyzeral

Svet sa v roku 2020 zmietal v kŕčoch, pandémia zasiahla nespočetné množstvo ľudských životov. Z obrazoviek prišla priamo k nám, okresala priestor, v ktorom sme žili, museli sme zmeniť návyky, znížiť výdavky a veriť. Končiaci sa rok však nebol len o tom. Bo plný dojímavých momentov a príbehov. Pomoci zdravotníkom aj verejnosti. Pozri si s nami v tomto krátkom virálnom videu, čo svet za posledných 12 mesiacov zvládol a my s ním.

Z Wuchanu do sveta

Začiatkom tohto roka začali na svetlo svetla vychádzať informácie o možnom novom víruse. Prvým infikovaným bol 55 ročný muž z čínskeho mesta Wuchan. Krajina tento prípad zaznamenala 31. decembra 2019. Od toho momentu v nej nastalo náročné obdobie. Kým sa u nás na Slovensku mnohí nádejali, že ide o hoax, prípadne, že sa k nám vírus nedostane, krajiny sa začali pripravovať. Prvý zaznamenaný príprad sa na Slovensku objavil 6. marca 2020.

Koronavírus je na Slovensku, prvý prípad potvrdili v Bratislave

Nastal mierny chaos, no s pocitom dobrodružstva zdolávali prvé mesiace mnohí Slováci. Postupom času sme sa unavili, nastala výmena vlády, no kolotoč do dnešných dní neustal. Naše nemocnice zažívajú scenár podobný začiatkom extrémneho prepuknutia ochorenia v Taliansku. Stále to zvládame, otázkou ostáva, dokedy?

Prehľad hlavných nemocníc a stavu hospitalizovaných. Kapacity nemáme, ale vieme, že zelené Malacky s 10 posteľami sú…

Posted by Dáta bez pátosu on Tuesday, December 22, 2020

V pozadí sa dialo množstvo ďalších vecí

Jednou z masívnych bola iniciatíva Black lives matter po zabití Georga Floyda udusením kolenom jedného z policajtov.  Nasledovali masívne protesty, ktoré sa z USA rozšírili do sveta. Kým mnohí vyjadrili svoj názor len prostredníctvom sociálnych sietí, Američania volali po spravodlivosti a rovnosti zhromažďovaním sa a protestovaním v uliciach. 

Afroameričan Floyd zomrel v meste Minneapolis v štáte Minnesota pri zásahu belošských policajtov, keď ležal spútaný na zemi a jeden policajt mu niekoľko minút kľačal na krku.

Po zatknutí sa sťažoval, že nemôže dýchať, nakoniec prestal rozprávať a v nemocnici ho vyhlásili za mŕtveho. Jeho smrť, ktorú okolostojaci natočili na video, vyvolala v mestách po celých USA protesty, ktoré vyústili do násilnosti.

Afroameričana Floyda policajt kolenom udusil, preukázala pitva

Výbuch v Bejrúte

V utorok 4. augusta otriasol hlavným mestom Libanonu strašidelný výbuch. Príčinou bolo zanedbaných 2750 ton pravdepodobne dusičnanu amónneho uloženého v jednom z prístavných skladov, čo spôsobilo rozsiahle materiálne škody najmä v oblasti prístavu a jeho okolí.

Foto: Hrozivá explózia v Bejrúte zničila všetko v dosahu niekoľkých stoviek metrov

Počet obetí, ktoré záchranári našli v troskách stúpol na 154. Zranených bolo viac, ako 4000 ľudí. Bez bývania sa v meste ocitlo vyše štvrť milióna obyvateľov. Mesto bolo po explózii vyhlásené za oblasť katastrofy.

Mnohí sa uzdravili a prežili

Napriek tomu, že nás rok 2020 náramne vytrápil a mnohým viac vzal, ako dal, našlo sa v ňom aj veľa dojemných a radostných okamihov. Nádej na lepší vstup a prechod roka 2021 dodáva každý vyliečený pacient, každá dobrá reakcia na liečbu a vízia konca pandémie a katastrof otriasajúcich svetom.

Nech slzy straty nahradia tie od úľavy a zdravotníctvo si bude môcť čoskoro vydýchnuť, nielen v nás na Slovensku, ale v celom svete.

Vyliečený starec COVID-19
zdroj: Youtube/Cee-Roo reprofoto
Zdroje: Youtube, Facebook/Dáta bez pátosu, Startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech