Za kúrenie v krbe ti hrozí pokuta až 5 000 eur. Páliť nesmieš hocičo

  • Každý majiteľ domu by mal vedieť, že kúriť nemožno hocičím
  • Znečisťovateľom hrozí mastná pokuta
Dom v lese, z ktorého komínu sa dymí.
Ilustračné foto, Unsplash/@vessilli
  • Každý majiteľ domu by mal vedieť, že kúriť nemožno hocičím
  • Znečisťovateľom hrozí mastná pokuta

Zima je už v plnom prúde, čo znamená, že začala aj vykurovacia sezóna. S tou prichádza aj istá zodpovednosť pre všetkých majiteľov domov. Mnohí z nich sú vo veľkom ovplyvnení cenami energií, ktoré aj naďalej zostávajú vysoké. 

Práve vďaka vysokým cenám energií siahajú majitelia domov často aj po lacnejších alternatívach na vykurovanie domácností. Kúriť však nemôžu len tak hocičím. 

Ak sa domnievaš, že tvoj sused používa zakázané palivo alebo pri vykurovaní domácnosti porušuje iné povinnosti stanovené zákonom o ochrane ovzdušia, hrozí mu mastná pokuta. 

Zákon o ochrane ovzdušia

Ako informuje portál Peniaze.sk, už v polovici tohto roka nadobudol svoju účinnosť nový zákon o ochrane ovzdušia. Legislatíva sa prispôsobuje súčasným potrebám a má za cieľ podporiť redukciu emisných hodnôt.

Necieli však iba na väčších znečisťovateľov z oblasti dopravy či priemyslu. Úvodná časť správy o zákone poukazuje na to, že jedným z významných problémov, ktorým Slovensko čelí, sú emisie vyprodukované spaľovaním tuhého paliva v domácnostiach.

Po novom by mal byť riešením uvedeného problému mechanizmus efektívnejšej kontroly malých spaľovacích zariadení na kvapalné alebo tuhé palivá. Každá kontrola prebehne na základe podnetov. V rámci nej môžu inšpektori vstúpiť dokonca aj do obydlí osôb, ktoré sú podozrivé z neprípustného znečisťovania ovzdušia.

Zakázané palivá

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Peniaze.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá