Za neprimerané slová pokuta až 3 300 eur. Na letisku si radšej „zahryzni do jazyka“

  • Na letisku sa žartovať veru neoplatí
  • Za nevhodne zvolené slová môžeš schytať mastnú pokutu
Žena s batožinou na letisku a muž si rukou prekrýva ústa.
Ilustračné foto Freepik/@fabrikasimf, Unsplash/@krakenimages
  • Na letisku sa žartovať veru neoplatí
  • Za nevhodne zvolené slová môžeš schytať mastnú pokutu

Cestujúci si v dovolenkovej eufórii často neuvedomia, čo vypustia z úst. Pracovníci letiska a policajti sa často stretávajú s prípadmi, keď ľudia na letisku utrúsia nevhodné vtipy o granátoch, bombách či atentáte. 

Ako uvádza portál Aktuality.sk, aj zdanlivo nevhodná poznámka môže spôsobiť obrovské problémy. Ak pracovníci letiska či polícia započujú niečo podozrivé, okamžite musia prijať opatrenia, akoby išlo o skutočnú hrozbu. Dávaj si preto pozor na slová, ktoré na letisku použiješ.

Za tieto slová hrozí pokuta v horibilnej sume

Za ohrozenie bezpečnosti leteckej dopravy sa považuje akékoľvek vyhlásenie osoby na letisku alebo cestujúceho, že má pri sebe bombu alebo že na letisku sa nachádza bomba. 

„V takomto prípade sa okamžite zastaví celý vybavovací proces na letisku vrátane vybavovania na check-ine, pri nástupnej bráne či na bezpečnostnej kontrole a treba počítať aj s meškaním letu či viacerých letov,“ upozornila vtedajšia hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika v Bratislave Veronika Ševčíková.

„Následne zasahujú policajné zložky, policajti so psami a pyrotechnici, ktoré môžu nariadiť aj evakuáciu terminálu, pretože musia skontrolovať priestory i batožinu,“ vysvetlil vtedajší viceprezident Policajného zboru plk. Ľubomír Ábel.

Stav opitosti ti nepomôže

Ak by cestujúci spomenul bombu na letisku v stave opitosti, neznamená to, že ide o poľahčujúcu okolnosť. Práve naopak, vtedy ide o dôvod na vylúčenie cestujúceho z prepravy bez akéhokoľvek nároku na vrátenie ceny za letenku.

Vo svojich prepravných podmienkach uvádzajú letecké spoločnosti, že intoxikovaných cestujúcich jednoducho neprepravujú. 

Cestujúci musia počas prepravy na palube lietadla, ako aj pred letom a po ňom, dodržiavať potrebné pravidlá, aby neohrozili bezpečnosť a plynulosť leteckej dopravy. 

ľudia nastupujú do lietadla
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Žiadne bomby, ani metaforicky

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Aktuality.sk, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá