Za nové EČV môžeš zaplatiť len polovicu. Stačí spraviť jednoduchý krok

  • Nové tabuľky s evidenčným číslom majú množstvo výhod
  • Ak sa rozhodneš pre e-službu, zaplatíš o 50 % menej
Ilustračná foto
Ilustračná foto Unsplash/Michiel aNnaert Unsplash/NFT Car girl MINV/Nové EČV TASR/Štefan Puškáš
  • Nové tabuľky s evidenčným číslom majú množstvo výhod
  • Ak sa rozhodneš pre e-službu, zaplatíš o 50 % menej

Keďže sa zrušila aj dvojkroková zmena pri prepisovaní auta na iného majiteľa, ktorý bol z iného okresu, o zmenu držby sa tak dá v prípade nových značiek požiadať bez tohto medzikroku. Takže o vykonanie zmeny sa dá požiadať na akomkoľvek dopravnom inšpektoráte.

Poplatky za vydávanie TEČ sa nezmenili. „Štandardné vydanie je 16,5 €, ak požadujete o vydanie tabuliek v páre, tak je to 33 € pri okienkovom predaji,“ tvrdí riaditeľ, no zároveň dodal, že ak sa majiteľ vozidla rozhodne využiť elektronickú službu Ministerstva vnútra SR, správny poplatok nebude 16,5 €, ale len 8 € za jednu tabuľku. „V tomto prípade zaplatíte 16 € za jeden pár,“ ozrejmil Jánsky.

Pri e-službách sú správne poplatky znížené o 50 % z poplatku určeného podľa sadzobníka, najviac však o 70 eur.

Ak si vodič požiada o vlastný nápis na tabuľku s evidenčným číslom, od januára došlo k jednej konkrétnej zmene. Keďže ide o voliteľnú logistiku tabuľky s evidenčným číslom, od 1. januára 2023 je možné požiadať o tabuľku so siedmimi voliteľnými znakmi. Doteraz to bolo len päť znakov, napríklad BA-TTMAN. V tomto prípade bolo auto registrované v Bratislavskom kraji a dotyčný na dopravnom inšpektoráte požiadal len o päť písmen (TTMAN). 

Od januára môže požiadať o celých sedem znakov, avšak s jednou podmienkou. „Prvé dva znaky musia byť písmená, nemôžu to byť čísla. Výnimku z tejto normy má len armáda SR, ktorej môže TEČ začínať aj dvoma číslicami. V dnešnej dobe to už môže teda byť aj ,JANICKO‘,“ konkretizoval Jánsky.

Aj v tomto prípade sa tabuľky dajú objednať cez elektronickú službu ministerstva. Na dopravnom inšpektoráte by si za vlastnú logistiku značky zaplatil 165,5 €, a teda za jeden pár by to bolo 331 €, pričom cez e-službu ťa to vyjde 95,5 € za jednu a len 191 € za obe. Ušetríš tak až 140 €.

Recyklant v praxi

Ako Jánsky povedal, s kuriozitami sa potýkajú každý deň, dokonca uviedol, že niektoré tabuľky ani nemôžu dať do výroby, „pretože obsahujú hanblivé výrazy prípadne nejaké zakázané výrazy, ktoré nie sú v súlade s paragrafom 124 Zákona 8 z roku 2009“.

Najväčším problémom pri voliteľnej logistike bolo, že ak majiteľ takejto tabuľky predal auto, musel tabuľku vrátiť, avšak, „ak si od 1. januára občan SR objedná voliteľnú EČV, už ju v prípade predaja vozidla alebo vyradenia auta z evidencie nebude musieť vracať“.

„Je zavedený aj takzvaný recyklant, čo znamená, že ak ste mali tabuľku BL-111-AA a táto tabuľka bola aj odovzdaná, môžete požiadať dopravný inšpektorát o vydanie recyklantu a tento vám bude následne dodaný ako voliteľná tabuľka,“ špecifikoval riaditeľ odboru dokladov a evidencie Prezídia PZ Jánsky.

Jozef Jánsky v závere podcastu dodal, že od roku 1997 do konca roka 2022 sa na Slovensku vydalo viac ako 17 miliónov kusov tabuliek s evidenčným číslom.

Zdroje: MINV, MINV/Zvnútra o vnútre

Najnovšie videá

Trendové videá