Za obľúbenú neresť si v tomto roku priplatíš. Slabá úroda a vysoké ceny zrážajú pálenice „na kolená“

  • V júli štartuje sezóna páleníc
  • Úroda ovocia je slabšia, ceny vyššie
Na snímke liatie kvasu marhule do sudov v pálenici a úroda jabĺk
Ilustračné foto, TASR/Erika Ďurčová, TASR/Štefan Puškáš
  • V júli štartuje sezóna páleníc
  • Úroda ovocia je slabšia, ceny vyššie

Sezóna páleníc sa začína. Svoje brány otvárajú v júli už tradične najskôr mestá na juhu, kde ovocie dozrieva vždy skôr. Následne sa otvoria aj pálenice na východe či severe Slovenska.

Ako uvádza portál Správy RTVS, tento rok však úroda ovocia pálenčiarov neteší. Mnoho plodov pomrzlo, a preto treba rátať aj v tomto roku s vyššími cenami. 

Chabá úroda

Pred spustením sezóny musia všetky zariadenia v páleniciach vždy prekontrolovať colné úrady.

Colníci sňali plomby na kotloch na výrobu liehu v pálenici v Močenku. „Pri začatí nového výrobného obdobia sme zaliehovali výrobné meradlá liehom a prekontrolovali sme správnosť merania meradla a týmto môže byť sezóna otvorená,“ ozrejmil colník z Colného úradu Nitra Ján Kubička.

Sezóna smie podľa zákona odštartovať najskôr v júli. „Zároveň už historicky je to dané, že ovocie nám dozrievalo v máji, v júni, a nejaký čas trvalo, dokým dokvasilo a následne mohlo ísť do pálenice, a to sa predpokladalo, že v týchto južných okresoch to bol ten júl,“ uviedol podpredseda Združenia páleníc a liehovarov Tomáš Holota.

Tento rok sa však pálenčiari z úrody netešia. „Na spracovania bude ovocia výrazne menej, predovšetkým v prípade kôstkovín, najviac pociťujeme stratu v prípade marhúľ,“ uviedol Jakub Mankovecký zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity.

„Pokles je tam viac ako 80 percent. Jarné mrazy urobili veľkú neplechu v sadoch. Broskyne tento rok dostali zabrať. Myslíme si, že úrodnosť ovocia bude veľmi nízka,“ doplnil Holota.

Vysoká cena za marhule

Najlepšie sa prejavuje úroda pri hruškách a hlavne jablkách. Avšak tieto druhy ovocia nie sú na výrobu destilátov práve obľúbené.

„Paradoxne to, čoho zákazníci chcú najmenej, bude dostatok. Budú aj nejaké marhule, len cena začína na veľmi vysokých číslach,“ uviedol Mankovecký.

zdroj: TASR/Roman Hanc

Tento rok tiež treba v páleniciach rátať s vyššími cenami. Môžu za to ich vyššie náklady, ale aj vyššie dane.

„Bolo to zvýšením spotrebnej dane, ktorá bola od 1. apríla 2023 daná zákonom. V podstate o 80 centov minimálne, zároveň plus musíme zvýšiť nejaké tie centíky pre vyššie mzdy, energie,“ upozorňuje Holota.

Výroba alkoholu na Slovensku je povolená iba v oficiálnych páleniciach a na zariadeniach, ktoré sú certifikované a registrované. Nezákonná výroba alkoholu je trestná a môže byť potrestaná pokutou alebo dokonca väzením.

Spotrebné dane spôsobujú problémy

Ako sme ťa už informovali, od apríla zasiahli do cien páleníc aj vyššie spotrebné dane. 

„Budeme sa posúvať zhruba o nejakých 30 percent, čiže to zohrá rolu na 50-percentnom jednom litri alkoholu 80 centov,“ uviedol Holota.

Podľa Holotu nemusia pálenice zvyšovanie cien ustáť. Mnohí pálenčiari tvrdia, že vďaka tomu iba vzrastá riziko, že sa ľudia miestami vrátia k páleniu načierno.

„Regióny stredného a východného Slovenska, tam tá tradícia bola dlhodobo, tak ešte tam niektoré tie regióny môžu takto vystreliť, že začnú aj doma páliť,“ ozrejmil Holota.

V posledných rokoch sa prípady pálenia alkoholu načierno podarilo obmedziť. Za túto nelegálnu činnosť hrozia páchateľom mastné pokuty, pričom trestom môže byť dokonca aj dvojročné väzenie.

Zvýšenie spomínanej spotrebnej dane, ktorej sa obávajú aj pálenice, vzišlo z poslaneckého návrhu z radov OĽANO. Poslanci sa snažili o zabezpečenie zdrojov na základné funkcie štátu. Toto opatrenie má priniesť do štátnej pokladnice každoročne milióny eur naviac. Podľa rezortu financií by mal byť príjem v tomto roku vyšší aj o 45 miliónov eur.

Zdroje: Správy RTVS, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá