Zabehol 16-tisíc kilometrov za 352 dní. Ultrabežca počas rekordnej cesty okradli, sledovali ho milióny ľudí

  • Russ Cook ako prvý prebehol celú Afriku
  • V Kongu ho zadržali muži s mačetami
  • Jeho video na sociálnej sieti mu pomohlo dostať víza do Alžírska
Russ Cook
Britský ultrabežec Russ Cook v cieli svojho rekordného behu TARS/AP
  • Russ Cook ako prvý prebehol celú Afriku
  • V Kongu ho zadržali muži s mačetami
  • Jeho video na sociálnej sieti mu pomohlo dostať víza do Alžírska

Britský ultrabežec Russ Cook v nedeľu dokončil rekordný beh cez 16 krajín pozdĺž celej Afriky. Dokopy zabehol viac než 16 000 kilometrov a trvalo mu to 352 dní. Počas cesty ho stihli okradnúť a ohrozovali ho muži s mačetami.

Jeho výkon počas stoviek dní sledovali milióny ľudí.  O nevídanom úspechu informoval TASR s odvolaním sa na agentúry AP a AFP i portál The Guardian.

 

Ultimátnu jazdu Cook započal 22. apríla minulý rok v Juhoafrickej republike na najjužnejšom mieste afrického kontinentu v Cape Agulhas. Cestu úspešne ukončil na najsevernejšom kraji svetadiela. Podľa informácií The Guardian ide o prvého človeka, ktorému sa podarilo prejsť celú Afriku „od hlavy až po päty“. 

Behal takmer celý rok 

Russ Cook svoj beh zavŕšil zavŕšil na severe Tuniska. Počas 352 dní trvajúcej cesty mu najviac chýbala rodina a priateľka. Na duchu mu to však neubralo. „Som mierne unavený,“ uviedol 27-ročný vytrvalec z mesta Worthing na juhu Anglicka. Počas 351 dní zabehol vzdialenosť, ktorá sa rovná sa približne 385 maratónom.

Vyzbieral v prepočte viac než 757 800 eur pre charitatívnu organizáciu Running Charity, ktorá sa stará o mladých ľudí bez domova, a Sandblast, ktorá pomáha vysídlením osobám z oblasti Západnej Sahary.

Jeho úspech je však oveľa výnimočnejší, nakoľko sa počas svojho dobrodružstva dostal do niekoľkých nebezpečných situácií. V Angole ho prepadli ozbrojení lúpežníci a jeho tímu ukradli cestovné doklady, peniaze a vybavenie. V Kongu ho pre zmenu zadržali muži s mačetami. Russ musel svoj beh dokonca prerušiť v Nigérii kvôli bolesti chrbta. 

Na poslednom úseku Cooka tiež sprevádzali priaznivci, ktorí prileteli do Afriky potom, ako jeho odyseu začali sledovať na sociálnych sieťach. Svoju cestu zdokumentoval na sieťach X, Instagram a YouTube, pričom jeho príspevky majú milióny videní. Práve obrovský dosah jeho príspevkov pomohol pri problémoch s vízami potrebných pre vstup do Alžírska.

Video na sieti X videlo 11 miliónov ľudí a toto video sa dostalo aj do alžírskeho veľvyslanectva v Spojenom kráľovstve. Veľvyslanectvo neskôr oznámilo, že aby mohol Cook vo svojej ceste pokračovať, dostane zdvorilostné vízum. 

Dúfa, že si ľudia pôjdu za svojimi snami

Predtým, ako sa Cook pustil do svojej výzvy, prezradil, že chce niečo zmeniť a povedal: „Som úplne normálny chlap, takže ak toto dokážem, dúfam, že ľudia to dokážu uplatniť vo svojich životoch v akýmkoľvek zmysle. Pre 99 % ľudí to nebude beh cez Afriku, ale môže to vyzerať ako nasledovanie svojím snom o niečo viac.“ Cook taktiež uviedol, že beh mu pomohol vyriešiť problémy s psychickým zdravím

„Je to dosť ťažké opísať slovami: 352 dní na ceste, dlhý čas bez toho, aby som videl moju rodinu, moju priateľku, telo ma veľmi bolí, ale ešte jeden deň, nesťažoval by som sa,“ cituje Cooka portál The Guardian. Svoj veľký africký úspech plánoval osláviť v Tunisku veľkou párty a jahodovým daiquiri. 

Čo sa týka behu, Russ v ňom nie je žiaden nováčik. Podobný beh, iba v menšom meradle, už v minulosti absolvoval. Vtedy zabehol vzdialenosť približne 3-tisíc kilometrov z Worthingu do Istanbulu za 68 dní. Dobrodružstvá mimo behu mu tiež nie sú cudzie. Nechal sa už aj na týždeň pochovať za živa a absolvoval aj maratón v ťahaní auta. 

Zdroje: The Guardian, TASR 

Najnovšie videá

Trendové videá