Zabudni na bitcoin či veterány. Tento rok najlepšie zarába niečo iné

  • Návratnosť investícií do hodiniek prekonala aj výnosy z historických áut či bitcoinu
  • Luxusné a starožitné hodinky sa predávajú s obrovským ziskom
Rolex watches
Statflickr/AP Kevin Sweeney
  • Návratnosť investícií do hodiniek prekonala aj výnosy z historických áut či bitcoinu
  • Luxusné a starožitné hodinky sa predávajú s obrovským ziskom

Časy sú neisté a boháči hľadajú možnosti, ako bezpečne uložiť a zhodnotiť svoje financie. Jednou z nich sú starožitné luxusné hodinky. Tempo rastu ich cien sa už síce ustálilo a dokonca aj mierne kleslo, no aj napriek tomu návratnosť investícií do hodiniek prekonala aj výnosy z historických áut či virtuálnej meny bitcoin. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

Ceny hodiniek výrazne stúpli

Nový index obchodnej platformy Subdial odhalil bezprecedentný nárast cien najvyhľadávanejších starších luxusných hodiniek, ako sú Rolex či Patek Philippe za uplynulý rok.

Index Subdial50, ktorý sleduje globálne trhové ceny 50 najobchodovanejších luxusných hodiniek podľa hodnoty, medziročne vzrástol o 32 % a medzimesačne klesol približne o 6 %. A cenový index referenčných hodiniek Rolex Daytona 116500LN s čiernym ciferníkom sa za mesiac znížil o 10 %, ale stále je o 19 % vyšší ako pred rokom.

Oceľové športové hodinky Patek Philippe Nautilus 5711 s modrým ciferníkom, ktoré sa predávajú takmer za 140 000 eur, stratili za 30 dní asi 12 % z hodnoty, ktorá však za rok vzrástla  o 44 %, ukazujú údaje platformy Subdial.

Pri niektorých modeloch došlo k veľkému nárastu, a tak sa ceny pravdepodobne vrátili na rozumnejšiu úroveň,“ skonštatoval Ross Crane, spoluzakladateľ Subdial a dátový vedec, ktorý pomohol vytvoriť index.

rolex
zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Garáž na peniaze

Medziročný nárast indexu o 32 % tak stavia tzv. vintage luxusné hodinky pred množstvo iných alternatívnych investícií do aktív, vrátane historických áut, zlata a určite aj kryptomien, ktoré v ostatných mesiacoch prudko klesli.

Záujem o zberateľské hodinky vzrástol už počas pandémie ochorenia COVID-19, keď spotrebitelia, ktorí mali množstvo hotovosti, ale uviazli doma, hľadali, kde „zaparkovať“ svoje peniaze. A mnohí si on-line kúpili hodinky, po ktorých už dlho túžili.

Niektorí investori, ktorí zarobili na akciách technologických firiem a kryptomenách, sa pozerajú tiež na staré hodinky ako na ďalšiu horúcu triedu aktív.

Ceny niektorých hodiniek Rolex, Patek Philippe a Audemars Piguet sa viac ako zdvojnásobili, keď prišli noví kupci na trh, o ktorý sa predtým zaujímali len zberatelia a nadšenci.

A teraz, keď technologické akcie a kryptomeny zažívajú otrasy a úrokové sadzby stúpajú, podaktorí špekulanti svoje hodinky predávajú s veľkým ziskom.

Kryptotrh sa otriasa v základoch

V kryptoodvetví panuje na začiatku nového týždňa veľká nervozita. Bitcoin sa síce mierne zotavil z víkendového pádu a jeho cena sa drží nad 20 000 USD (19 073 eur), investori sa však obávajú pokračovania výpredaja a toho, že problémy veľkých hráčov v odvetví spôsobia výrazné turbulencie na trhu.

Bitcoin v sobotu (18. 6.) klesol až na 17 592,78 USD, keď sa dostal pod psychologickú hranicu 20.000 prvýkrát od decembra 2020. Ešte v nedeľu (19. 6.) sa najväčšia a najznámejšia kryptomena mierne zotavila a v pondelok okolo 16.30 h SELČ sa predávala s plusom 6,64 % (v priebehu 24 hodín) po 20 622,77 USD.

Od začiatku roka bitcoin stratil 55 % svojej hodnoty, len tento mesiac padol o 35 %. Od minulého novembra, keď sa jeho cena dostala na rekordné maximum takmer 69 000 USD, už padol o viac než 70 %.

Hodnota globálneho trhu kryptomien sa znížila na približne 950 miliárd USD. Na porovnanie, v novembri 2021 dosiahla rekordných 2,9 bilióna USD.

Oslabovanie bitcoinu spôsobuje problémy veľkým kryptofirmám. Ďalší pokles by podľa hráčov na trhu mohol spustiť dominový efekt, keďže ďalší kryptoinvestori budú nútení predávať, aby pokryli svoje straty.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá