Zabudni na Chorvátsko, na dovolenku existujú aj lepšie krajiny. Sú bezpečné, lacné a neokukané a mal by si ich spoznať

  • Sú aj iné krajiny ako Chorvátsko, kde si naplno užiješ dovolenku
  • Poradíme ti, ktoré miesta navštíviť a neminúť na to celú výplatu
  • Článok bol pôvodne uverejnený v júli 2020
Instagram / thetravellintom, sofimates_life
  • Sú aj iné krajiny ako Chorvátsko, kde si naplno užiješ dovolenku
  • Poradíme ti, ktoré miesta navštíviť a neminúť na to celú výplatu
  • Článok bol pôvodne uverejnený v júli 2020

Očkovanie je v plnom prúde a viacerí odborníci sa zhodujú, že už v lete by sme mohli začať žiť normálne životy tak, ako to bolo pred pandémiou. K tomu patrí aj cestovanie a dovolenky, na ktoré sa všetci tešia. Nie všetky štáty ti umožnia vstup bez obmedzení, ak však nechceš ostať na Slovensku, máme pre teba tipy, kam sa vydať.

Neminieš tu obrovskú sumu peňazí a okrem toho sa vyhneš davu turistov. Tohtoročná dovolenka bude zrejme iná, ako tie doteraz.

Bulharsko, Pomorie

Bulharsko sa za posledné roky stalo viac navštevovaným ako v minulosti, Pomorie napriek tomu stále nepatrí medzi najviac vyhľadávané destinácie. Ak bude epidemická situácia v Bulharsku v lete pod kontrolou, určite sa sem choď pozrieť. Odporúčame si pred vycestovaním pozrieť aktuálny stav situácie.

Chýba ti dovolenka v teple?

Zlepšujú sa služby a ceny sú stále rekordne nízke v porovnaní s ostatnými pravidelne navštevovanými prímorskými oblasťami. Ak patríš k tým, ktorí celý rok čakajú na pár dní pri mori, 4,5 kilometra dlhá piesočnatá pláž slnečného Pomoria je tou pravou pre relax.

Letovisko na pobreží Čierneho mora je známe nie len nádhernou dlhou plážou. Okrem toho si môžeš vychutnať aj liečivé bahno a liečivé pramene. Okrem hotelov či apartmánov sa môžeš ubytovať priamo v kúpeľoch, kde sa liečia rôzne choroby. 

Turistickým lákadlom je aj bohatá história mesta. V minulosti patrilo pod grécku kolóniu Anchilao a za čias Rímskeho impéria sa stalo významným obchodným mestom a prístaviskom.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Jivko Iordanov (@djivaka),

Staré mesto zničil začiatkom 20. storočia požiar, napriek tomu sa pár pamätihodností zachovalo. Za návštevu stojú napríklad kupolová hrobka z 3.storočia alebo tradičné drevené domčeky alebo Múzeum soli. 

Ceny sú tu rôzne a zväčša závisia od množstva služieb, ktoré hotel ponúka. Ak sa rozhodneš ísť bez stravy, za ubytovanie na 10 dní môžeš zaplatiť len okolo 150 €. Väčšina hotelov má pritom aj vlastné bazény, vyhradené miesto na pláži a bar. Môžeš sa zviesť autom, autobusom alebo lietadlom. Najlepšie je v tomto prípade zvoliť lietadlo, za letenku zaplatíš okolo 100€. 

Kto hľadá, ten nájde. Ceny za desaťdňovú dovolenku, ktorú stráviš na pláži sú porovnateľné s víkendom v slovenskom aquaparku. 

Estónsko- Tallinn

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa @vuschan,

Estónsko doteraz nepatrí k Slovákmi vyhľadávaným dovolenkovým destináciám, čo je obrovská škoda. V porovnaní so Slovenskom je totižto rovinaté, najvyšší vrch má len 318 metrov nad morom a miesto toho má 2222 ostrovom a ostrovčekov, ktoré stoja za prebádanie.

O krajine sa hovorí ako o obrovskom unikáte, ktorý inde vo svete nenájdeš. Okrem očarujúcej prírody a dobrosrdečných domácich obyvateľov ťa pobaví aj prekvapí zaujímavosťami, o ktorých si doteraz zrejme netušil. 

Malá Pobaltská krajina je veľmocou olympijských hier. V prepočte na 1 milión obyvateľov získala až 25,5 medailí. Je aj prvou krajinou na svete, kde sa konali online voľby. Národným športom je hojdanie na obrovskej hojdačke, ktoré si pri návšteve  určite musíš vyskúšať. 

Na zozname UNESCO má zapísané iba dve pamiatky, Struveho geodetický oblúk a mesto Tallinn. Kombinácia modernej európskej metropoly, histórie aj socialistického podpisu. Vedľa seba tu stoja moderné mrakodrapy aj stredoveké uličky. V tom je jeho čaro. 

10 tipov na jarnú prechádzku: Na objavenie týchto čarovných zákutí Slovenska ti (zatiaľ) stačí len negatívny test

 Tallinn je destinácia, ktorú zatiaľ nepoznačili prívaly turistov. Väčšinu návštevníkov tvoria Fíni. I keď počet obyvateľov nie je ohromujúci a nepatrí k svetovým metropolám, ohromí ťa obrovským historickým dedičstvom. Ak teda túžiš po poznávacej dovolenke, vyber si spomedzi povolených krajín Estónsko a určite sa pozri do Tallinu. 

Pri vstupe do prístavu ťa privíta Veľká morská brána, ktorá v minulosti zohrávala dôležitú úlohu. V centre Starého mesta tvoreného úzkymi dláždenými uličkami, historickými nádvoriami a starými kupeckými domami stojí už od 11. storočia Radničné námestie. 

Jedinou zachovanou gotickou radnicou v Severnej Európe je tá v Tallinne, zo 14. storočia. Jej súčasťou je 64 metrov vysoká veža, z ktorej uvidíš na panorámu celého okolia. 

Mesto je popretkávané mnohými poverami aj historickými príbehmi. Ak ho navštíviš raz, budeš mať chuť prísť znova. Kvôli jedinečnej estónskej kuchyni, povahe domácich no najmä kvôli atmosfére, ktorou si ťa získa. 

Možno nejde práve o exotickú destináciu, na tohtoročné leto je však ako stvorené. V centre mesta sa vyspíš v hoteli aj za 19€ na noc. Ak budeš mať šťastie, urobíš si desať dňovú dovolenku, za ktorú zaplatíš do 200€. Ceny leteniek sa pohybujú okolo 50€. 

Maďarsko- Šoproň

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa kisalfold.hu (@kisalfold_hu),

Ideálne miesto na romantický výlet, spoznanie Maďarskej histórie aj zvykov sa skrýva v jednom mieste. Je možné, že o Šoproni si ešte nepočul. Napriek tomu ponúka skvelé možnosti na výlety, kulinárske zážitky aj ubytovanie za skvelé ceny. 

Mesto založili už v čase najväčšej rímskej slávy, leží neďaleko hraníc s Rakúskom a v priebehu dlhej histórie patrilo raz jednej a raz druhej krajine. Nakoniec sa stalo od roku 1921 súčasťou Maďarska. Do Viedne aj Bratislavy je to odtiaľto iba kúsok, cesta trvá približne hodinu, takže dostať sa sem nie je vôbec náročné ani cenovo, ani časovo. 

Maďarský Krumlov, ako mesto často nazývajú, je nepoznačený rýchlym tempom dnešnej doby a aj preto stojí za to, aby si tu strávil aspoň pár dní, zrelaxoval, vyčistil si hlavu a vychutnal si vychádzkovým krokom všetko, čo ponúka. 

„Len sme prijali to, že môžeme zomrieť.“ Šokujúce zábery horolezcov, pri ktorých ti prejde mráz po chrbte

Keďže Šoproň nepatrí k veľkým mestám, prehliadka Belvárosu, teda historickej časti mesta ti zaberie iba niekoľko hodín. Historické jadro sa stalo v podstate skanzenom. Po prekročení hradieb sa budeš cítiť ako v inej dobe. Nie sú tu takmer žiadne obchody. 

Miesto toho ti ponúka množstvo múzeí, dve stredoveké synagógy, obzrieť si môžeš aj kostoly, kláštory alebo historické domy, v ktorých ľudia žijú ešte dodnes. Zaujímavé je, že ti do nich dovolia nahliadnuť.

Určite nesmieš vynechať ani miestne vinárničky. Lokalita je medzi domácimi známa najmä vďaka lahodnému vínu. 

Keďže mesto nepatrí k vyhľadávaným turistickým destináciám, čo je obrovská škoda, ceny sú tu naozaj miestami až smiešne v porovnaní s kvalitou.

Ubytuješ sa tu už za 20€ na noc. Väčšina hotelov sa nenachádza priamo v historickom centre ale okolo neho. Budeš mať teda možnosť nahliadnuť aj do bežného rýchlejšieho života, ktorý je stále v porovnaní s tým typickým metropolitným neporovnateľne pomalší. 

Slovinsko- Moravske Toplice

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa THE SLOVENIA (@the.slovenia),

Slovinsko jednoznačne patrí k najkrajším európskym krajinám. Napriek tomu je často podceňované, väčšina ľudí ho použije len na prechod na dovolenku do inej krajiny. Ak ho ale raz navštíviš, zatúžiš sa sem vrátiť ešte aspoň tisíckrát. 

Nájdeš tu všetko. Alpské pohoria, krasové územia, jaskyne, potoky. Milovníci adrenalínu vedia, že krajina je ako stvorená na splav. Východ Slovinska zdobia jazerá, vodné toky a vinohrady. Južný cíp zasa ústi do otvoreného Jadranského mora.

Zaujímavé miesta, ktoré nie sú nanešťastie slovenským turistom takmer vôbec známy ležia napríklad v očarujúcom východoslovinskom regióne Pomurje. Ak si vyberieš jedno mesto, navštíviť musíš všetky ostatné, ktoré sú v okolí. 

Banovci, Lendava, Moravské Toplice alebo Radenci. Nachádza sa tu najväčší barokový hrad v krajine aj ostrov lásky na rieke Mura. Jedným z najväčších lákadiel regiónu je panoramatická veža Vinarium, z ktorej uvidíš do štyroch krajín, Chorvátska, Slovinska, Maďarska a Rakúska. 

„Lamborghini medzi dovolenkami”: Sú Seychely len pre snobov? Toľkoto ťa vyjde cesta za najkrajšími plážami

Najlepšou voľbou v oblasti budú Moravské Toplice, raj termálnych prameňov a viníc. Užiješ si tu relax vo vode s teplotou cez 30°C aj sauny. S vínom v ruke.

Ak sa rozhodneš, že ťa nebaví celú dovolenku ležať v teplej vode, môžeš si napríklad požičať bicykel a prejsť celý kraj. Zážitok určite stojí za trochu únavy. V okolí sa nachádzajú krásne vinice, skanzen Filovci, pamiatky ľudovej architektúry alebo Bukovnické jazero. 

Vidieť musíš aj plávajúce mlyny na rieke Mura, ostrov lásky alebo Maribor, ktorý je odtiaľto vzdialený iba 60 kilometrov. No najpamätnejším zážitkom bude určite ochutnávka miestnej kuchyne spojená s degustáciou vína.

Ceny sú tu primerané službám a okoliu. Keďže ide o najväčšie termálne pramene v Slovinsku, ktoré sa nachádzajú vo výbornej lokalite, priplatíš si najmä za to. Stále ťa to však vyjde menej ako dovolenka v obľúbenej destinácii. Ak sa budeš snažiť, za ubytovanie na šesť nocí nezaplatíš viac ako 150€. 

Nemecko-Bamberg

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Sightseeing & Lifestyle (@bamberglife),

Nemecko väčšina z nás v lete nenavštevuje. Je čas to zmeniť a vyraziť za dobrodružstvom do krajiny, kde vznikol prvý časopis na svete, so štvrtou najsilnejšou ekonomikou na svete s vysokou životnou úrovňou.

Ak sa na krajinu pozrieš z vesmíru, vidíš jej východ a západ rozdieľne, kvôli pouličnému osvetleniu. Ak sa pozrieš zblízka, vidíš históriu poznačenú vojnami, výborné jedlo, príjemných ľudí, skvelé pivo, nezameniteľné umenie a architektúru. 

Bamberg je jedným z tých miest, kde nestretneš davy turistov, no napriek tomu zažiješ nezabudnuteľné dni dovolenky. Malé očarujúce mesto s tisícročnou históriou si ťa získa na prvý pohľad. 

Postavený na siedmich kopcoch ako Rím, s historickou architektúrou, romantickou a nezameniteľnou atmosférou patrí k najkrajším, ktoré v Nemecku vyrástli. 

Slovensko môže ticho závidieť. Jedna z prvých krajín chystá v júni cestovanie ako za starých čias

Nachádza sa tu obrovské množstvo hrazdených domov alebo jedinečná stará radnica, ktorá stojí v strede mosta.  Zaujímavosťou je ostrovná mestská časť  s pešou zónou s butikmi a reštauráciami. To, čo určite nesmieš vynechať, sú pivárne so širokou ponukou piva a jedla. 

Ak túžiš po romantickom zážitku, môžeš sa plaviť na gondole po vodných cestách rybárskej osady, ktorá je známa ako Malé Benátky. Za návštevu stojí aj hrad Altenburg na najvyššom kopci, z ktorého terasy sa ti naskytne jedinečný panoramatický výhľad na okolie. 

Na pahorku Donberg sa na námestí Domplatz týči biskupský barokový palác alebo Cisársky dóm Z 13. storočia.  Na mieste pôvodného hradu je barokový Nový dvor s galériou a historickým múzeom. 

Aj keď sa môže zdať, že za dovolenku v Nemecku zaplatíš vysokú prirážku, opak je pravdou. Týždenný pobyt v tomto unikátnom meste ťa bude stáť do 300€ aj spolu s dopravou. 

Zdroje: bulharsko.top, cestyposvete.cz, jenprocestovatele.cz, objevuj-slovinsko.cz, orbistour.eu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK