Zabudni na nábytok z 3D tlačiarne, nechaj si jeden organicky vyrásť

  • Prednedávnom bola novinka tlač do troch rozmerov. Čo ak by sme pridali ďalší rozmer – čas?
  • Prednedávnom bola novinka tlač do troch rozmerov. Čo ak by sme pridali ďalší rozmer – čas?

Pamätáte si tie humanoidné postavy vytlačené na 3D tlačiarni, ktoré vychádzajú z bieleho viskózneho slimáka v relácii Westworld na HBO? Vedci z MIT dokážu robiť presne toto, ale s nábytkom. Volajú ho Rapid Liquid Printing a prináša digitálnu výrobu na úplne novú úroveň, kde sa môžu vytlačené objekty vyvíjať, rásť a meniť svoje tvary.

foto: inhabitat.com

Rapid Liquid Printing odstráni nánosovú vrstvu a na jej miesto vstrekuje vytlačenú látku na 3D tlačiarni spolu s gélom, pre dosiahnutie lepšieho vytvrdenia tvaru. V podstate by si si mohol nechať vytlačiť celý veľký kus nábytku a počkať pár minút, kým sa zväčší na požadované a zadané rozmery.

 

foto: inhabitat.com

Tento inovatívny proces bol vytvorený v spolupráci s firmou Steelcase a laboratóriom v MIT. Vedcom sa podarilo pokus vyskúšať aj na silnejších materiáloch, akým je 3D tlač, nakoľko pri nej sa častokrát stretávame s obmedzovaním a slabými štruktúrami materiálu.

Aj keď sa táto nová technológia práve teraz používa iba v obmedzenej miere, predstav si, ako by mohla zmeniť budúcnosť 3D tlače.

Zdroj článku: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech