Zabudnutú fabriku premenili na výnimočnú usadlosť. Ľudia tu dnes majú rajské svadby a oslavy

  • Areál Kocanda Kravsko bol pôvodne barokový hostinec
  • Neskôr sa stal slávnou továrňou na keramiku
  • Teraz prešiel druhou etapou rozsiahlej rekonštrukcie
Schátranú továreň architekti premenili na nepoznanie
ORA/BoysPlayNice
  • Areál Kocanda Kravsko bol pôvodne barokový hostinec
  • Neskôr sa stal slávnou továrňou na keramiku
  • Teraz prešiel druhou etapou rozsiahlej rekonštrukcie

Citlivú rekonštrukciu majú na svedomí architekti z ateliéru ORA (originálna regionálna architektúra). Tentokrát premenili bývalý sklad sadrových foriem na ubytovacie priestory. Zamerali sa aj na pôvodnú triediareň, z ktorej spravili spoločenskú sálu areálu. Cieľom bolo zachovať pôvodnú priemyselnú architektúru a relikty továrne, a zároveň citlivo začleniť nové architektonické prvky a funkcie.

V druhej polovici 19. storočia bol tento komplex transformovaný na slávnu keramickú továreň a doplnený o nové stavby. Výroba tu fungovala cez sto rokov, ešte aj nejaký čas po revolúcii.

Čoskoro ju však stihol osud mnohých iných zastaraných priemyselných prevádzok – výroba bola ukončená, areál menil majiteľa a dlhodobo chátral. Súčasní majitelia, ktorí z Kravska pochádzajú, areál prestavujú, aby tu mohli organizovať spoločenské akcie s atmosférou, akú by si inde hľadal len márne.

Legendárna fabrika

Hlavnou dominantou areálu, viditeľnou z veľkej diaľky, je továrenský komín. Na komíne je umiestnený neón, ktorý ho korunuje a prirodzene priťahuje návštevníka k sebe. Časť pôvodnej fabriky hneď vedľa komína po novom slúži ako recepcia a zázemie pre zamestnancov. Do objektu sa vstupuje po rampe z prefarbovaného betónu.

Rampa so schodiskom plní primárne úžitkovú funkciu, ale zároveň sú výrazným výtvarným prvkom, ktorý návštevníkov víta a prirodzene navádza k vstupu.

zdroj: ORA/BoysPlayNice

„Osi areálu pôvodne smerovali iným smerom, na ne už z prevádzkových a vlastníckych dôvodov nebolo možné nadviazať. Súčasný vstup je bývalý chrbát areálu, preto bolo potrebné vytvoriť nový výrazný atraktor, ktorý na prvý pohľad upúta pozornosť návštevníka,“ objasňujú architekti.

Recepcia je priestor, kde predtým dochádzalo k miešaniu hliny. Zastavené miešačky sú ponechané vo svojich pôvodných pozíciách tak, ako boli kedysi opustené.

zdroj: ORA/BoysPlayNice

„Celému priestoru nechávame jeho priemyselný charakter. Pri jednej zo stien vytvárame inštaláciu zo sadrových foriem, do ktorých sa odlievali kvetináče. Formy sú tu navrhnuté do stĺpcov a ponechané iba ako estetické objekty, ktoré už stratili svoj zmysel, ale stále sú krásne. Je to spôsob, ako ich ponechať v mieste a nezbavovať sa ich.“

Nájdeš tu aj sádrovňu – pôvodný utilitárny sklad sadrových foriem. Objekt má podlhovastý pôdorys a zasklené pivnice sú z juhu zapustené do svahu. Prízemie je murované, druhé podlažie je drevostavba.

Murivo je čiastočne vystavané zo starých sadrových foriem, ktoré sa používali na odlievanie keramiky. Architekti konštatujú, že ani zďaleka nejde o vhodný materiál na stavbu. Je však dôkazom, že sa v histórii recyklovalo a stavalo z toho, čo bolo práve po ruke.

zdroj: ORA/BoysPlayNice

Premena stavieb

Konverzie stavieb na nový účel vyžadujú väčšiu mieru zásahov ako jednoduchá rekonštrukcia. Projekt rieši premenu bývalého skladu na ubytovacie zariadenia.

„Podlhovastý tvar umožnil nasekať dispozície na jednotlivé izby ako salámu. Vzhľadom na útlosť domu – necelých 6 metrov, nebolo možné vstavať komunikáciu dovnútra. Zvlášť na druhom podlaží by to znamenalo výrazný zásah do zachovaných konštrukcií.“

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: ORA, Kocanda Kravsko

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá