Začiatok konca bitcoinu odštartoval, hovorí ostrieľaný finančník Valko

bitcoin oblek muz
Ilustračná snímka, Pixabay/AaronJOlson

Autor je generálny riaditeľ a väčšinový akcionár poradenskej spoločnosti SOPHISTIC Pro finance

Zarytí obhajcovia kryptomien ma snáď nikdy neprestanú udivovať. Aj po tom, čo uplynulé týždne na trhoch jasne ilustrovali, že bitcoin zlatom nie je, predovšetkým túto (ale nielen) kryptomenu aj tak ďalej propagujú ako bezpečnú investíciu. A mňa ako investora to nielen uráža, ale aj rozčuľuje. 

Áno, je pravdou, že z niektorých ľudí, ktorí do bitcoinu zainvestovali včas, spravila táto kryptomena miliardárov. Dovolím si však tvrdiť, že títo ľudia presne vedeli, čo majú robiť a kedy peniaze vybrať, o čom väčšina dnešných kryptofanúšikov nemá ani len potuchy.

Po uverejnení môjho textu (Bitcoin pôjde ku dnu. Ak sa včas nespamätáme a nezakročíme, pôjdeme tam s ním), ktorý som pre Startitup.sk napísal v októbri minulého roka, sa na mňa zniesla ostrá vlna kritiky. Ako ukázali udalosti posledných týždňov – neoprávnenej. Dnes by malo byť totiž každému súdnemu človeku jasné, že bitcoin nie je tutová investícia a že kým v minulosti urobil z niekoho miliardára, dnes z väčšiny ľudí robí chudákov. 

Aby som lepšie objasnil svoj postoj, pripomeniem najskôr tie najdôležitejšie tvrdenia kryptofanúšikov, ktoré sa ukázali ako klamstvo:

1. Bitcoin je novodobé zlato – nie, nie je a ani nikdy nebude. Rast ceny zlata totiž kopíruje rast inflácie. Aj preto je zlato označované za uchovávateľa hodnoty peňazí, čo bitcoin nie je.

2. Bitcoin je bezhraničný, čo je v období vojny neskutočný benefit – nie, nie je. Vojna na Ukrajine neprinútila presúvať ľudí majetok do kryptomien a neurobila tak ani väčšina oligarchov (ruských či ukrajinských) v snahe uchrániť svoj majetok.

3. Bitcoin je bezpečná investícia – nie, nie je. Je to extrémne riziková investícia, na čo poukazuje aj veľmi ľahká manipulácia s jeho hodnotou. Len na pripomenutie – vyjadrenia šéfa automobilky Tesla Elona Muska dokázali dramaticky hýbať s cenou tejto kryptomeny, a to až tak, že neskôr čelil obvineniam práve z manipulácie trhu. So zlatom, ktoré sa obchoduje na regulovanom trhu, by to tak jednoducho nešlo. 

4. Bitcoin je decentralizovaná mena, zvládne akékoľvek trhové krízy – nie, už tú prvú veľkú nezvládol. Kryptomeny vznikli po celosvetovej finančnej kríze na prelome rokov 2008 a 2009, čo znamená, že až do invázie ruských vojsk na Ukrajinu nebol bitcoin podrobený žiadnej trhovej kríze. Keď nastala – pohorel. 

5. Bitcoin je mena – nie, nie je. Bitcoin nespĺňa základnú funkciu peňazí a navyše, jeho trhová hodnota je rovná nule. 

Ak niekto namieta a stále obhajuje názor, že bitcoin je tutová investícia – mal by si úprimne zodpovedať otázku, či si ešte pred niekoľkými mesiacmi vôbec pripúšťal situáciu, ktorej dnes kryptomeny a tiež kryptoburzy (napr. jedna z tých najväčších búrz Coinbase vôbec po prvý raz upozornila na to, že v prípade bankrotu hrozí používateľom jej platformy strata všetkých prostriedkov) čelia? Ja totiž silno pochybujem, že by sa taký niekto našiel…  

Záverom by som rád zdôraznil to, čo opakujem vždy, keď to je možné. Medzi skúsenými investormi nemajú kryptomeny dobrú povesť. Väčšina odbornej verejnosti ich totiž považuje za niečo imaginárne, čo nemá iný ako len marketingový význam. Kryptomena nie je nič reálne. Má hodnotu len dovtedy, kým ľudia veria, že hodnotu má.

Investovanie do kryptomien by si tak mali rozmyslieť všetci tí, ktorí nechcú riskovať riziko straty peňazí. Ak sa niekto bojí vojny a chce ochrániť svoje peniaze, mal by vsadiť na zlato. Je to lepšia voľba ako kryptomeny, ktoré sú, navyše, extrémne energeticky náročné na ťažbu.

So zvyšujúcou sa cenou energií tak môžu mať veľké problémy práve tí, ktorí krypto ťažia, keďže sa im to už nemusí oplácať. Z dlhodobého investičného hľadiska však budú hrať prím akcie. Sú to cenné papiere, ktorých cena a výnos sa, na rozdiel od kryptomien, odvíja od skutočných hodnôt – práce ľudí a inovácií.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá