Zakázaným „schodom do neba“ odzvonilo. Vyliezť na ne sa podarilo len tým najodvážnejším šťastlivcom

  • Schody Haiku sú známe po celom svete, prístup k ním je však zakázaný
  • Aj napriek tomu sa tam každý rok snaží dostať množstvo ľudí
  • Mestská rada tak prišla s ráznym riešením, plánuje ich zrušiť
  • Schody Haiku sú známe po celom svete, prístup k ním je však zakázaný
  • Aj napriek tomu sa tam každý rok snaží dostať množstvo ľudí
  • Mestská rada tak prišla s ráznym riešením, plánuje ich zrušiť

Takmer 4 000 schodov na vrchol pohoria Ko’olau ponúka údajne najkrajší výhľad v celých Spojených štátoch. „Stairway to Heaven“ (Schody do neba) nájdeš na Havajskom ostrove Oʻahu.

Jedna z najznámejších turistických trás na Havaji je nezabudnuteľný zážitok pre každého, kto neľahký výstup podnikol. Avšak, tieto „Schody do neba“ sú pre verejnosť zakázané. Aj napriek tomu sa ich snažia navštevovať tisícky ľudí a podarilo sa to len malej hŕstke.

schody do nieba Hawaii Haiku cestovanie
zdroj: Unsplash/Kalen Emsley

Polícia v máji dokonca zatkla niekoľko osôb, ktoré sa v priebehu 10 dní vkradli na cestu, uvádza The Hill. Od augusta 2017 do marca 2020 policajná hliadka v oblasti otočila naspäť viac ako 11 400 ľudí pokúšajúcich sa dostať na schody.

Štát Hawaii tak prišiel s ráznym riešením. Horskú trasu plánuje zrušiť, pričom na to vynaloží až 1 milión dolárov (845 000 eur).

Ľudia zákaz ignorujú

Nekonečne dlhé schodisko Haiku na vrchol pohoria Ko’olau vzniklo v roku 1942 rukou amerického námorníctva pri stavbe rádiostanice, ktorá komunikovala s vojnovými loďami v Tichomorí, uvádza Independent.

V tomto čase však na vrchol pohoria viedol len rebrík, ktorý bol neskôr nahradený dreveným schodiskom. V 50. rokoch 20. storočia drevené schodisko nahradili kovovými schodmi.

Najkrajšia turistická trasa na Hawaii vtedy zažívala časy najväčšej slávy. Trvala však len do roku 1987, kedy trasu pre verejnosť kvôli zlému stavu uzavreli. Mnohí však tento zákaz dodnes ignorujú.

Prispievajú k tomu aj sociálne siete

Nádherné výhľady a scenérie, ktoré sú pre ostrov charakteristické, aj napriek zákazu každoročne pritiahnu zhruba 4 000 ľudí. Úradníci tvrdia, že počet týchto ľudí sa zvyšuje aj vplyvom sociálnych médií, kde sa objavujú fotky z tejto trasy.

Mestská rada v Honolulu sa minulú stredu jednohlasne zhodla, že schody zrušia. Ako The Hill uvádza, mesto na ich odstránenie vyčlenilo 1 milión dolárov.

Schválené uznesenie je pokusom „zastaviť vnikanie, znížiť rušenie miestnych štvrtí, zvýšiť verejnú bezpečnosť, odstrániť potenciálnu zodpovednosť za mesto a chrániť životné prostredie,“ uviedla mestská rada.

Myslíš si, že je zrušenie schodov dobrý nápad?

Nie všetci so zrušením schodov súhlasia

„Vzhľadom na nekontrolovateľné a neoprávnené vnikanie sú Haiku Stairs značným záväzkom a nákladom pre mesto. Majú veľký vplyv na kvalitu života blízkych obyvateľov,“ uviedla členka rady Ester Kiaaina pre Hawaii News Now.

Proti zrušeniu schodov sa však v utorok postavili takzvaní „Priatelia schodísk Haiku“. Tí tvrdia, že to je neoceniteľný poklad, ktorý nesmie byť zničený. „Strata schodov by bola katastrofa,“ povedal prezident organizácie Vernon Ansdell.

Skupina namiesto toho chce, aby mesto vytvorilo riadený prístup pre verejnosť a zamedzilo nielen obmedzovaniu miestnych obyvateľov, ale aj vandalizmu. Konečnú bodku však spraví starosta Honolulu. O tom, či turistický chodník nakoniec bude zrušený, rozhodne on.

Zdroje: Hawaii News Now, Independent, The Hill

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech