Zákazník potvrdenie o očkovaní potrebuje, čašník už nie. Absurdná situácia s vyhláškou zmiatla podniky

  • Firmy si nevedia overiť, či sú ich zamestnanci zaočkovaní. Od zamestnanca nemôžu vyžadovať žiadne potvrdenie
  • V gastro prevádzkach budú môcť zaočkovaného zákazníka obsluhovať nezaočkovaní zamestnanci
  • Podľa zamestnávateľov ide o absurdnú situáciu
Reštaurácie opatrenia
TASR/Milan Kapusta, TASR/Henrich Mišovič
  • Firmy si nevedia overiť, či sú ich zamestnanci zaočkovaní. Od zamestnanca nemôžu vyžadovať žiadne potvrdenie
  • V gastro prevádzkach budú môcť zaočkovaného zákazníka obsluhovať nezaočkovaní zamestnanci
  • Podľa zamestnávateľov ide o absurdnú situáciu

Počet oranžových okresov opäť rastie. Od pondelka 30.8. pribudne na Slovensku 14 oranžových okresov, zelených zostáva 65. Pre podnikateľov s prevádzkami budú platiť nové pravidlá, no tie ich poriadne zmiatli. Zaočkovaného hosťa bude môcť obsluhovať nezaočkovaný zamestnanec bez rúška a bez potvrdenia o prekonaní ochorenia či obdržania negatívneho testu,  informuje o tom RTVS.

Očkovací preukaz, test s negatívnym výsledkom, prípadne potvrdenie o prekonaní ochorenia zákazník potrebuje, no zamestnanec prevádzky už nie. Umožňuje to súčasná vyhláška Úradu verejného zdravotníctva. Zamestnávateľom sa to zdá byť absurdné. Žiadajú ÚVZ o prehodnotenie a dopracovanie aktuálnej vyhlášky. Je podľa nich zmätočná, kontraproduktívna a diskriminačná.

Zamestnanci chcú, aby im vláda v čase, keď dôjde k plnému prepuknutiu tretej vlny, umožnila vyžadovať od každého svojho zamestnanca potvrdenie o očkovaní bez toho, aby ich mohol zamestnanec následne žalovať. Republiková únia zamestnávateľov upozorňuje na fakt, že zamestnanec môže odmietnuť poskytnúť akékoľvek informácie o tom, či je zaočkovaný alebo nie.

Hostia kontrolovaní byť musia, zamestnanci nie

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský tvrdí, že štát nemôže k očkovaniu nikoho prinútiť. Zamestnávatelia majú aktuálne povinnosť kontrolovať zákazníkov pri vstupe do prevádzky, ale nemôžu kontrolovať zamestnancov či sú očkovaní, testovaní alebo po prekonaní.

„Chceme chrániť spoločnosť a občanov, aby boli zdraví a aby boli zabezpečené všetky protipandemické opatrenia no súčasne nám bráni aktuálna legislatíva kontrolovať povinnosť zamestnancov,“ hovorí výkonný sekretár Republikovej únie zamestnávateľov Peter Molnár pre RTVS.

Hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková tvrdí, že v situácii, keď nie je vyhlásený núdzový stav, vstup na pracovisko nemožno podmieňovať očkovaním alebo negatívnym výsledkom testu na COVID-19.

Podľa portálu Noviny Úrad verejného zdravotníctva na požiadavku Republikovej únie zamestnávateľov zatiaľ nereagoval. Zamestnávatelia však majú očakávať zvýšený počet kontrol prevádzok, či zamestnanci dodržujú všetky protipandemické opatrenia. 

Zdroje: RTVS, UVZSR, Noviny.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie