Zakladateľ českého Slevomatu o tom, ako zarobil prvý milión

  • Tomáš Čupr je jedným z prvých, ktorý rozbehol fenomén zľavových portálov. Pred 4 rokmi založil najprv službu Damejidlo.cz a dnes sa sústredí najmä na online supermarket Rohlík.cz. Svoj prvý milión zarobil v 27-mich rokoch.
image_1414675848.png
  • Tomáš Čupr je jedným z prvých, ktorý rozbehol fenomén zľavových portálov. Pred 4 rokmi založil najprv službu Damejidlo.cz a dnes sa sústredí najmä na online supermarket Rohlík.cz. Svoj prvý milión zarobil v 27-mich rokoch.

Krok 1: 5 rokov života v Anglicku

 

V Anglicku som strávil 5 rokov. Najskôr ako pomocník v tlačiarni, no neskôr som to dotiahol až na spoluvlastníka marketingovej agentúry. Skúsenosť, ako to funguje inde, bola pre mňa kľúčová. Keď premýšľate inak, vyzeráte síce ako arogantný blbec, ale ja som sa na svet nechcel pozerať iba českou optikou. V tom mi Anglicko otvorilo oči a rozšíriť si obzory radím každému. Pokiaľ neodídete do zahraničia, neuvedomíte si, čo tu chýba. Ja som sa v Anglicku naučil, že na zákazníkov nemôžete nikdy kašlať.

 

 

Krok 2: Slušný plat nebol cieľom

 So svojimi skúsenosťami z Anglicka by som dnes mohol pracovať v nejakej korporácií a brať plat od 80 000 do 100 000 českých korún mesačne, s čím by som bol možno spokojný. Ale mal som väčšie ambície a povedal som si, že chcem zmeniť svoj život. Dokonca aj dnes tu stále vidím príležitosti, aké som mal pred pár rokmi ja. Keby som v dnešnej dobe chcel zarobiť veľký balík peňazí, išiel by som pravdepodobne do energetiky, ale o tom toho moc neviem. Toto je ďalšia vec. Je treba byť hneď od začiatku k sebe kritický a povedať si, čo viem a čo neviem. Preto som sa zameral na internet. Začal som sa aktívne venovať tejto oblasti a uvedomil som si, že model zľavového portálu, akým bol vtedy Groupon, by mohol fungovať aj v ČR.

 

Krok 3: Kniha o Stevovi Jobsovi

 Jednu dobu som veľa čítal, išlo hlavne o biografie úspešných ľudí. Robím to stále a dodáva mi to veľkú dávku motivácie. Zlomovou však pre mňa bola kniha iCon o Stevovi Jobsovi. Keď som ju začal čítať, postupne som si uvedomil, prečo by som nemohol byť úspešný aj ja. Rozhodne sa s ním nechcem porovnávať, ale keď sa pozriete na môj biznis, tak inšpirácia Stevom je tam jednoznačná.

 

Krok 4: Kolegovia, kvôli ktorým necúvnete

 Najťažšie je vždy spraviť prvý krok, preto sa veľa ľudí stopne hneď len pri nápade. Pokiaľ ho máte iba v hlavne, je jednoduché sa z toho vykecať. Pre mňa to bolo však veľmi dôležité, preto som si k sebe hneď našiel spolupracovníkov. Povedať 5-tim ďalším ľudom, že chcete z toho vycúvať, je oveľa tažšie, ako to povedať len sám sebe. Práve oni ma podržali, keď bolo najhoršie. Už som v tom nebol sám a musel som myslieť aj na ostaných. Vtedy som stretol Romanu Sudovú, ktorá súce premýšľala nad iným nápadom, ale nakoniec z toho vznikol Slevomat. Veľkú rolu v tomto projekte hral aj Petr Bartoš. Dnes viem, že sám by som to nezvládol a bez tímu okolo mňa by to nevzniklo.

 

Krok 5: Predaj časti Slevomatu

 Veľkým impulzom pre mňa bolo to, keď nás hneď 3 dni po spustení oslovili ľudia z Miton Investments, že by sa na projekte chceli podieľať. Po dohode získali 49% spoločnosti, čo je síce veľká časť, ale myslím si, že to bolo kľúčové rozhodnutie. Keby vtedy neprišiel Milton Investments, asi by som Slevomat predal. Už za 6 mesiacov sme mali ponuky v desiatkach miliónov českých korún. Keby som ho vtedy predal, asi by som dnes nebol moc nadšený, keďže Slevomat má momentálne hodnotu viac ako miliardu. Z toho plynie aj jedna rada, nebojte sa do svojho biznisu zobrať partnera.

 

…a chyba, ktorú by som dnes už neurobil

 So Slevomatom som bol až príliš prepojený. Bol to môj prvý veľký úspech a ja som sa od toho nevedel odosobniť, čo ma psychicky ničilo. Je to niečo podobné ako keď máte na účte 100 miliónov a namiesto pocitu spokojnosti a šťastia príde pocit strachu, že o ne prídete. Bál som sa, že Slevomat cez noc zmizne. Dnes už viem, že to nebolo správne a ku všetkému sa snažím pristupovať viac pragmaticky a nedávam do toho toľko emócií.

 

zdroj: forbes.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech