Zanesená zátoka a skládka sa mení na novú oddychovú zónu s dreveným mólom 

  • Dlhoročný projekt premeny zanesenej zátoky a skládky odpadu na miesto pre trávenie voľného času v autentickej prírode Malého Dunaja naberá v dnešných dňoch kontúry
Obec Zálesie, BSK
  • Dlhoročný projekt premeny zanesenej zátoky a skládky odpadu na miesto pre trávenie voľného času v autentickej prírode Malého Dunaja naberá v dnešných dňoch kontúry

V obci Zálesie vzniká nové korzo za 280-tisíc eur. Informoval o tom Bratislavský samosprávny kraj. „Už onedlho si obyvatelia i návštevníci Zálesia budú môcť vychutnať novú oddychovú zónu. Obec revitalizuje nábrežie Malého Dunaja,“ uvádza BSK. 

Rozpočet na projekt korza je 280-tisíc eur, pričom 85 percent z tejto sumy pôjde z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, 10 percent zo štátneho rozpočtu a piatimi percentami nákladov sa bude spolupodieľať obec.

zdroj: Obec Zálesie, BSK

„Projekt Korzo Zálesie sa bude rozprestierať na ploche ležiacej medzi cestnou komunikáciou a Malým Dunajom, ktorá je dnes využívaná ako konečná zastávka autobusov. Tento úzky priestor pri vode bol dlhý čas využívaný na vylodenie alebo nalodenie účastníkov splavov, ako aj na rôzne obecné akcie. Na poloostrove bývalého smetiska pri vode stojí Záleský maják s vyhliadkou a školou na vode. Táto drevená rozhľadňa na pozorovanie okolitej fauny nastavila smerovanie vo využití okolitého priestoru pre trávenie voľného času v prírode. Nutná je však úplná revitalizácia daného priestoru. Projekt Korzo je riešením tejto potreby,” informuje oficiálna stránke obce Zálesie

zdroj: Obec Zálesie, BSK

Korzo Zálesie sa bude rozprestierať na ploche približne 4 400 metrov štvorcových. Projekt okrem iného prinesie aj možnosť vybudovať prístupové mólo a prevádzkovú budovu s občerstvením, oddychovou zónou a zariadením na odkladanie bicyklov. Mólo ponad zátoku umožní prepojenie obce peším aj cyklistickým chodníkom s Malinovom a Mostom pri Bratislave. Vodákom zase pribudne možnosť vylodenia a občerstvenia, pre domácich prístavisko pre kotvenie lodiek.

V rámci korza pribudne aj prírodný amfiteáter a detské ihrisko. Projekt Korzo Zálesie je súčasťou medzinárodného projektu v rámci cezhraničnej spolupráce medzi slovenskou a maďarskou republikou Danube Bike a Boat – Objavte Malý a Mošonský Dunaja na bicykli a na člne. Od roku 2014 tu postupne pribudli rozhľadňa Záleský Maják, Multifunkčné altánky či Zastávka s rozumom.

V rámci tejto cezhraničnej spolupráce je jedným z cieľov dokázať turisticky konkurovať aj iným európskym destináciám, keďže tieto 3 rieky – Malý Dunaj, Mošonský Dunaj a Dunaj vytvárajú najrozsiahlejšiu vnútrozemskú deltu v Európe.

Zdroje: BSK, obeczalesie.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech