Zariadenie, vďaka ktorému získaš vodu zo vzduchu

  • Ak si znepokojený správami z celého sveta o tom, ako ubúdajú zásovy pitej vody, ešte nikdy nebol lepší čas zobrať iniciatívu do vlastných rúk.
SunGlacier-solar-powered-water-maker-8-copy-889x608
  • Ak si znepokojený správami z celého sveta o tom, ako ubúdajú zásovy pitej vody, ešte nikdy nebol lepší čas zobrať iniciatívu do vlastných rúk.

Ap Verheggen, ktorý založil SunGlacier sa už po dlhé roky venuje návrhu zariadení s potenciálom extrahovania vody za pomoci slnečného žiarenia. Jeho najnovší počin je poháňaný pomocou slnečných lúčov a funguje na princípe peltierového článku. Všetko si ale bližšie vysvetlíme nižšie. Hlavné je povedať, že zariadenie nepotrebuje žiadne batérie, ventilátor alebo iné pomocné prístroje.

Foto: inhabitat.com

Slnkom poháňaný solárny panel DC03 generuje dostačujúci výkon 18W pre peltierov článok. Ap Verheggen celý princíp fungovania jednoducho vysvetlil: “Peltierov článok je veľmi malý a tenký kus elektroniky. Ak ho pripojíte do elektrickej siete, stáva sa veľmi horúcim na jednej strane a studeným na druhej. Studenú stranu taktiež používame pre chladenie kužeľa. Vzhľadom k tomu, že vzduch prichádza cez chladný kužeľ, vlhkosť vo vzduchu začne kondenzovať a vytvárať tým kvapky vody.“

Foto: inhabitat.com

Odber vody zo vzduchu teda funguje na jednoduchom princípe, kedy pomocou gravitácie padajú kvapky vody do pohára alebo inej nádoby. Vzhľadom k tomu, že Peltierov článok má maximálny teplotný rozdiel 67C medzi teplou a studenou stranou, vieme dosiahnuť viac skondenzovanej vody, len za pomoci zvýšenia teplotného rozdielu, a teda zvýšením ohrevnej teploty. Tento jednoduchý princíp je veľkou ambíciou pri získavaní vody u ľudí žijúcich v púštnych oblastiach.

Foto: inhabitat.com

Teraz vie zariadenie vytvoriť približne pol pohára vody každých šesť hodín, ale len počas dňa, kedy svieti Slnko.

Foto: inhabitat.com

Verheggen hovorí, že nakoľko bolo zariadenie dôkladne testované, stále sa nájde priestor pre optimalizáciu. Tu prichádza možnosť externých firiem a záujemcov, ako v prípade nápadu Elona Muska a jeho Hyperloopu. Verheggen vytvoril výborný nápad, ktorý chce ponechať ľuďom a dúfať, že ho zlepšia.

Foto: inhabitat.com

Verheggen dodáva, že Univerzity a výskumné ústavy z tak vzdialených krajín, ako sú napríklad Irán, Rumunsku, Južná Afrika a Holandsko už prejavili záujem o zapojenie sa. Týmto spoločným prístupom očakáva, že SunGlacier bude prelomový a vďaka nízkym nárokom na údržbu a jednoduchú konštrukciu sa dostane k čo najväčšiemu počtu ľudí.

Zdroj článku: inhabibat.comZdroj prezentačného obrázku: inhabibat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech