Zásadná zmena: Tvoj cestovateľský Covid pas by mal po novom platiť len pár mesiacov

  • Covidpas v EÚ má platiť iba deväť mesiacov od druhej dávky vakcíny
  • Odporučila to Európska komisia
letisko košice ryanair lietadlo
TASR/Roman Hanc
  • Covidpas v EÚ má platiť iba deväť mesiacov od druhej dávky vakcíny
  • Odporučila to Európska komisia

Covid pasy, ktoré sú v značnej miere potrebné pri cestovaní medzi jednotlivými krajinami Európskej únie, by po novom mali platiť iba deväť mesiacov od podania druhej dávky vakcíny.

Deväť mesiacov

Odporučila to vo štvrtok Európska komisia (EK), informovala agentúra AFP.

„Navrhujeme, aby platnosť Európskeho proticovidového certifikátu bola deväť mesiacov. Po tomto období by certifikát bez podania posilňujúcej dávky vakcíny už nebol považovaný za platný,“ uviedol európsky komisár pre spravodlivosť Didier Reynders.

Digitálny Covid pas, známy aj ako Covid preukaz alebo certifikát, už priali všetky krajiny EÚ. Európska komisia tvrdí, že „pomáha zaručiť, že sa v súčasnosti platné obmedzenia budú rušiť koordinovaným spôsobom,“ uvádza na oficiálnom webe.

Držiteľ takéhoto osvedčenia by mal byť podľa nej oslobodený od obmedzení voľného pohybu. Členské štáty by držiteľom digitálneho osvedčenia nemali ukladať dodatočné cestovné obmedzenia, pokiaľ nie sú potrebné a primerané na ochranu verejného zdravia.

Ak by takýto prípad nastal, napríklad ako reakcia na nové varianty vírusu, daný členský štát by musel Komisiu a všetky ostatné členské štáty náležite informovať a toto rozhodnutie odôvodniť.

Vyššie uvedené informácie súvisia teda aj s aktuálnym lockdownom a možnosťou vycestovať do zahraničia, o ktorej sme ťa informovali v našom ďalšom článku.

Zdroje: TASR, Europa

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie