Zbehol na Ukrajinu aj s vrtuľníkom. Známeho ruského pilota niekto zastrelil a prešiel autom

  • Zavraždený mal byť neznámym páchateľom, ktorý vystrelil až 12-krát
  • Rusko ho oficiálne uznalo za zradcu
Kuzminov
Bývalý ruský pilot Maxim Kuzminov je podľa všetkého mŕtvy, pričom jeho telo našli v Španielsku, X/Dárek pro Putina
  • Zavraždený mal byť neznámym páchateľom, ktorý vystrelil až 12-krát
  • Rusko ho oficiálne uznalo za zradcu

Portál Newsweek priniesol správu o Maximovi Kuzminovi, ktorý v auguste 2023 pilotoval ruský vrtuľník Mi-8 na ukrajinské územie a následne zbehol z ruskej na práve ukrajinskú stranu. Podľa španielskych médií sa mŕtve telo tohto 28-ročného bývalého kapitána 319. samostatného vrtuľníkového pluku našlo na parkovisku garáže v meste La Villajoyosa pri Alicante.

Poľský portál Onet hovorí o dvanástich guľkách vystrelených na Kuzminova, pričom zasiahnuť ho malo minimálne šesť z nich. Následne ho mal zatiaľ neznámy páchateľ, prípadne páchatelia, ešte prejsť autom. 

Španieli identitu nepotvrdili, Ukrajinci áno

Britská BBC podotýka, že španielska polícia zatiaľ verejne nepotvrdila totožnosť muža, ktorého chladnokrvne zabili pri Alicante. Podľa španielskej tlačovej agentúry Efe bolo telo nájdené neďaleko nehnuteľnosti na východnom pobreží Španielska spolu s dokumentáciou zodpovedajúcou Kuzminovej národnosti, avšak s iným menom.

„Počas prebiehajúceho vyšetrovania vyšlo najavo, že totožnosť pripisovaná tejto osobe môže byť falošná a môže patriť inej osobe,“ deklarovala pre portál Newsweek španielska Guardia Civil.

Ukrajinská vojenská rozviedka však v pondelok potvrdila, že išlo o Kuzminova. Jej hovorca Andrej Jusov pre Kyiv Post povedal: Potvrdzujeme, že naozaj zomrel. Rozhodol sa radšej presťahovať do Španielska, ako tu zostať. Vieme, že pozval svoju bývalú manželku, aby sa k nemu pripojila, a potom ho našli zastreleného.“

Britský The Guardian dodáva, že vyhorené auto, ktoré páchatelia použili, objavili neďaleko, konkrétne v meste El Campello na pobreží Costa Blanca. Španielska polícia si pôvodne myslela, že streľba súvisí s nejakým gangom, kým sa údajne dozvedela o mimoriadnom príbehu obete a jej bývalej úlohe v ruskej vojne a invázii.

Kto to vlastne bol?

Čím sa vlastne Kuzminov preslávil? Vlani v auguste prekročil frontovú líniu počas letu medzi dvoma ruskými leteckými základňami. Mal prepravovať diely pre stíhačky Su-27 a Su-30. Namiesto toho pristál so svojím dvojmotorovým vrtuľníkom Mi-8 AMTSh na ukrajinskom území. 

Jeho dvaja kolegovia piloti zahynuli. Kyrylo Budanov, šéf ukrajinskej spravodajskej služby GUR, uviedol, že jeho dôstojníci presvedčili Kuzminova, aby utiekol počas prepracovanej šesťmesačnej operácie. Kyiv Post dodáva, že podľa GUR nešlo len o zajatie vrtuľníka Mi-8, ale aj o získanie cennej dokumentácie a tajného technického vybavenia.

Pilot uviedol, že jeho motívom bol odpor voči ruskej invázii na Ukrajine, pričom povedal, že nechce byť jej súčasťou. Výmenou za vykonanie tejto špeciálnej operácie mu boli ponúknuté bezpečnostné záruky, nové dokumenty, ako aj peňažná kompenzácia.

„Pravda je tu. Nie sú tu žiadni fašisti ani nacisti. A je mi veľmi ľúto, čo sa teraz deje. Vraždy, slzy, krv. Ľudia sa jednoducho zabíjajú a to je všetko. Toto je jediná vec, ktorej nerozumiem, jediná vec, ktorú som nechcel. To, čo sa teraz deje, je jednoducho genocída ukrajinského ľudu. Spojil som sa s príslušníkmi ukrajinskej rozviedky. Vysvetlil som im svoju situáciu. Tak mi ponúkli: ‚Pozri, môžeme ti garantovať bezpečie, nové doklady, finančnú kompenzáciu.‘ Dohovorili sme si všetky tieto podrobnosti a začali plánovať môj prelet,“ povedal samotný Kuzminov v dokumentárnom filme Zostrelení ruskí piloti.

BBC tiež informuje, že na tlačovej konferencii v septembri minulého roku Kuzminov povedal, že Ukrajina mu pri zbehu prisľúbila asi 461-tisíc eur a aj ochranu pre jeho rodinu. Pár mesiacov po jeho ilegálnej emigrácii sa v ruskej štátnej televíznej stanici objavil úradník ruských bezpečnostných zložiek, ktorý poznamenal: „Nemyslím si, že bude žiť dosť dlho, aby čelil súdu,“ čo aj indikuje, kto asi stál za jeho úmrtím. 

Zdroje: BBC, The Guardian, Newsweek, Kyiv Post, Onet

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá