Rusi prvýkrát použili „neporaziteľný“ hypersonický Zirkon na Ukrajine. Kyjev má pochybnosti o jeho vlastnostiach

  • Rusi použili na Ukrajine prvýkrát hypersonickú zbraň Zirkon
  • Ukrajinci ale pochybujú, že spĺňa vlastnosti, ktoré uvádzajú Rusi
Russia_Missile667488797002
Ilustračná fotografia, TASR/AP
  • Rusi použili na Ukrajine prvýkrát hypersonickú zbraň Zirkon
  • Ukrajinci ale pochybujú, že spĺňa vlastnosti, ktoré uvádzajú Rusi

Experti z Kyjevského vedeckého a výskumného ústavu forenznej expertízy odhalili, že Rusko pravdepodobne prvýkrát použilo svoju hypersonickú strelu Zirkon v ostrom boji. Tá má patriť do novej generácie ruských superzbraní, ktorých vývoj oznámil ruský prezident Vladimir Putin v roku 2018.

Vedci k tomuto záveru prišli na základe analýzy fragmentov strely, ktorá bola použitá na útok 7. februára 2024. Výskumníci na Telegrame zhodnotili, že „označenia na častiach a úlomkoch, identifikácia komponentov a častí, vlastnosti zodpovedajúce typu zbrane“.

Vo fragmentoch našli úlomky, ktoré mali označenia prislúchajúce práve ruskej hypersonickej zbrani. Rusi ich mali použiť pri útoku na civilné ciele. „Raketa bola nasmerovaná do oblasti, kde sa nenachádzajú vojenské objekty, civilná infraštruktúra a zasiahnutí boli civilisti,“ uvádzajú výskumníci.

Očakáva sa, že Zirkony budú „naozajstné hypersonické strely“, na rozdiel od rakiet Kinžal, ktoré sú podľa expertov „hyperosnické iba v ruských predstavách“.

Ukrajinci tvrdia, že nemá vlastnosti, ktoré tvrdia Rusi 

Rusi tvrdia, že Zirkon má dolet až vyše 1 000 km. Letieť majú nadzvukovou rýchlosťou 8 až 9 Machov, pričom v prednej časti majú mať „plazmový štít“. Ide o horúce plyny, ktoré vznikajú počas letu. „Plazma“ má údajne zabezpečiť neviditeľnosť pred aktívnymi radarovými systémami. Zároveň ale má spôsobiť spomalenie vo finálnej fáze letu na päť až šesť Machov.

Hmotnosť hlavice má dosahovať 300 až 400 kg, pričom raketa má mať dĺžku 8 až 10 metrov. Ukrajinskí vedci tvrdia, že tieto schopnosti môže mať raketa len na papieri.

„Značná fragmentácia rakety sťažuje identifikáciu, no už teraz môžeme povedať, že zbraň nespĺňa takticko-technické vlastnosti deklarované nepriateľom. V priebehu ďalšieho odborného výskumu budú všetky možné informácie spresnené,“ uviedli výskumníci.

Z minulosti vieme, že sú Putinove „nezničiteľné“ zbrane nezničiteľné iba na papieri. To je aj prípad hypersonickej strely Kinžal, ktorú dokážu zostreliť americké systémy protivzdušnej obrany Patriot. Kinžalu sa dokonca vysmiali aj čínski inžinieri, ktorí tvrdia, že nejde o skutočnú hypersonickú zbraň, ale o balistickú raketu.

Bezpečnostný analytik Mattias Eken, ktorý pracuje pre think tank RAND Corporation, uvádza, že to napokon môže byť aj prípad Zirkonu, ktorý nemusí byť pripravený na vstup do ostrej prevádzky. „Rusko má za sebou históriu zveličovania schopností svojich zbraňových systémov,“ povedal pre Newsweek.

Pravdepodobne použili pozemný variant, tvrdia Briti 

Otázkou ostáva, ako Rusi strelu vystrelili. Zirkon je určený pre námorníctvo, vybavená ňou má byť napríklad fregata Admiral Gorško. Ruské lode sa však nenachádzajú v Čiernom mori, odkiaľ ich vyhnali ukrajinské útoky, ktoré už potopili nejednu loď Čiernomorskej flotily.

Britské ministerstvo obrany si preto myslí, že Rusi mohli na útok použiť modifikovanú strelu pre pozemné použitie. Tú mohla ruská armáda vystreliť pomocou ruského mobilného pobrežného obranného raketového systému.

„Je pravdepodobné, že ruský pozemný systém na obranu pobreží K-300 bol prispôsobený na toto použitie,“ uviedlo britské ministerstvo na sociálnej sieti X, predtým známej ako Twitter.

Russia_Navy_Exercise546225674044 (1)
zdroj: TASR/AP, Alexei Druzhinin

Podľa Britov ide o testovanie zbrane v konflikte, ktoré má potvrdiť a demonštrovať kapacity rakety. „Jej použitie môže predstavovať významnú výzvu pre ukrajinskú protivzdušnú obranu, vďaka svojej rýchlosti a manévrovateľnosti,“ dodalo ministerstvo.

Až čas a jej širšie použitie ukáže, ako s ňou dokážu poradiť západné systémy protivzdušnej obrany a či si naozaj zaslúži prívlastok „superzbraň“. Momentálne sa Rusi opäť pokúšajú unaviť protivzdušnú obranu Ukrajiny. Tentokrát môžu byť úspešní, pretože Kyjevu začína chýbať potrebná munícia.

Zdroje: Newsweek, Telegram, archív Startitup, X/Ministry of Defence

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá