Zdražovanie sa ani zďaleka nekončí. Slovákov čaká náročné obdobie

  • Inflácia dosiahla 17-ročné maximum
  • Ceny vystrelili prudko nahor a nebude tomu inak ani najbližšie mesiace
  • Kedy môžeme očakávať zlepšenie situácie?
hodnota peňazí
pixabay/AP analogicus
  • Inflácia dosiahla 17-ročné maximum
  • Ceny vystrelili prudko nahor a nebude tomu inak ani najbližšie mesiace
  • Kedy môžeme očakávať zlepšenie situácie?

Prudké zdražovanie cien sa zatiaľ nechýli ku koncu. Inflácia dosiahla vo februári hodnotu 9,2 percenta, čo je maximum za posledných 17 rokov. Surovinová kríza, ktorá sa začala už počas pandémie čakala na svoj koniec a postupné zlepšovanie situácie tento rok. Avšak vojna na Ukrajine spôsobila presný opak a prudké vystrelenie cien smerom nahor budeme pociťovať podľa slov Evy Sadovskej aj v najbližších mesiacoch. 

Rekordné ceny základných položiek

Položky ako potraviny a bývanie, do ktorých ide takmer polovica našich príjmov utrpeli najviac. V prípade potravín je nárast 9 %, pri bývaní je to až 13 %. Medzi potraviny a komodity, ktoré boli najvýznamnejšie ovplyvnené týmto rastom patrí:

  • zelenina  20 %
  • mlieko a syry 10 %
  • chlieb a obilniny 11 %
  • plyn 20 %
  • pohonné hmoty 1,80 na liter 

Eva Sadovská sa v relácii Braňa Závodského vyjadrila, že napriek už teraz vysokým hodnotám sa očakáva aj ďalší rast cien. Dôvodom tohto rastu sú nielen rekordné hodnoty energií a benzínu, ktoré lámu rekordy, ale aj neistota, ktorá vo svete panuje. Aj keď k nijakým zastaveniam dodávky ropy zatiaľ neprišlo, práve obava z jej nedostatku spôsobuje dvíhanie cien smerom nahor. 

zdroj: pixabay/AP stevepb

Martin Vlachinský, ktorý bol ďalším hosťom, upozorňuje, že inflácia bude ešte vyššia, pretože súčasné hodnoty ešte stále úplne nezobrazujú situáciu na Ukrajine. Preto nasledujúce mesiace, až rok musíme rátať s tým, že životná úroveň na Slovensku sa nielenže spomalí, ale poklesne. 

Situácia v Eurozóne a krajinách V4

Napriek tomu, že sa dlho hovorilo o pomerne nízkych hodnotách inflácie v Eurozóne, v súčasnosti dosahuje až 5,5 %. Toto je pre Eurozónu v porovnaní s minulosťou, kedy bola nižšia ako 2 percentá veľmi vysoké, ba priam rekordné číslo.

Situácia v krajinách V4 je na tom podobne ako na Slovensku a inflácia sa tam pohybuje v rozmedzí 8 – 10 %. Najhoršie sú na tom spomedzi krajín V4 naši českí susedia, kde inflácia dosiahla hodnotu až 10 %.

Jednotlivé vlády krajín reagujú na situáciu s cenami rôzne. Maďarsko sa napríklad rozhodlo situáciu s palivom riešiť jej zastropovaním. V Poľsku sa zase rozhodli situáciu riešiť znížením dane na potraviny a palivá. 

zdroj: pixabay/AP stevepb

Martin Vlachinský sa vyjadril, že riešením súčasnej situácie nie je zásah vlády vo forme očakávaného znižovania daní. Dôvodom je fakt, že suma, o ktorú by štát vďaka zníženiu daní prišiel, by naopak musel získať niekde inde.

Čokoľvek, čo vláda urobí, je v systéme „niečo za niečo“, a preto ideálna reakcia vlády neexistuje. Podľa jeho slov vhodný spôsob by bola cielená sociálna pomoc určitým vybraným skupinám obyvateľstva, ktoré sú zasiahnuté najviac. 

Odporúčania pre Slovákov 

Kým nedôjde k nejakým radikálnym zmenám, ktoré by ovplyvnili rast cien, je na nás, aby sme si dopady zmiernili. Riešením je napríklad zníženie využívania automobilov na súkromné účely.

Týmto spôsobom pomôžeme nielen našej peňaženke, ale aj svojmu zdraviu a planéte. V prípade potravín je jediná rada neplytvať zbytočne potravinami a naučiť sa kupovať len to, čo skutočne spotrebujeme.

Budúci rok bude horší 

Ceny na Slovensku by tento rok mali vzrásť približne o 8 %, budúci rok ešte viac o 10 až 14 %, informovala počas včerajšeieho dňa TASR. Vysoká inflácia bude sprevádzaná oslabením ekonomického rastu, ktorý by sa mal v najbližších rokoch pohybovať medzi 2 až 3 %. V prípade dramatického scenára vojny na Ukrajine by sa mohol v budúcom roku dokonca zastaviť. Pri predstavení novej strednodobej predikcie Národnej banky Slovenska (NBS) to uviedol jej guvernér Peter Kažimír.

Centrálna banka v súčasnej situácii plnej neistoty pripravila tri rôzne odhady budúceho vývoja. Ide o scenár vojnový, dramatický vojnový a na porovnanie aj scenár bez vojny, keďže problémy s rastom cien a spomalením ekonomiky by sa objavili aj bez konfliktu na Ukrajine.

„Predpokladáme, že priemerná inflácia na Slovensku v tomto roku sa bude pohybovať okolo úrovne 8 %. V ďalšom roku 2023 predpokladáme ďalší rast inflácie, podľa toho, aký scenár sa naplní, na úrovni 10 až 14 %,“ vyčíslil guvernér NBS s tým, že takýto nárast cien bude znamenať aj pokles reálnych miezd na Slovensku.

„Predpokladáme, že naša ekonomika sa v najbližších troch rokoch bude hýbať medzi 2 až 3 %. Ak by sme zažili ten horší, dramatický scenár, ekonomický rast by sa v budúcom roku dokonca mohol aj zastaviť,“ avizoval Kažimír. Ekonomické následky vojny na Ukrajine odhaduje NBS v rozpätí 4 až 7 % hrubého domáceho produktu (HDP), teda približne 4 až 7 miliárd eur.

Vláda má nástroje, tvrdí Kažimír

Najdôležitejší vplyv na slovenskú ekonomiku bude mať podľa NBS tento rok slabší zahraničný dopyt a krátkodobo narušené dodávateľské reťazce. Spotrebiteľský dopyt najmä v budúcom roku zase negatívne ovplyvní pokles reálnych príjmov obyvateľov.

Vláda má podľa Kažimíra v rukách nástroje na pomoc ľuďom pri zdražovaní. „Môžeme iba odporúčať a podporiť to, aby sa naša vláda, tak ako ďalšie vlády v Európe, sústredila na najohrozenejšie skupiny. To sú rodiny s deťmi, rodiny kde je iba jeden rodič, starší ľudia. To sú skupiny, ktoré z hľadiska ich spotrebného koša môžu byť viac ohrozené ako iné,“ doplnil guvernér.

Zdroje: relácia Braňa Závodského rádio expres, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá