Zelená budúcnosť zo Slovenska

  • Ecocapsule je projekt, ktorý vznikol na podnet súťaže, s ktorou prišla Andes Sprouts Society a jej cieľom bolo predstaviť dom podľa zadania „Small is Beautiful“.
image_1414318820.png
  • Ecocapsule je projekt, ktorý vznikol na podnet súťaže, s ktorou prišla Andes Sprouts Society a jej cieľom bolo predstaviť dom podľa zadania „Small is Beautiful“.

Ide o príbytok, ktorý ponúka jedinečný zážitok z bývania. Vďaka svojej extrémnej mobilite, životnosti a flexibilite sa môže pochváliť svojou širokou škálou využitia. Či už sa jedná o hotelovú izbu, turistickú chatu alebo bývanie v núdzových situáciách, Ecocapsule si nájde svoje využitie v každej situácií.

 

 

Projekt vznikol ešte v roku v 2009 a stojí za ním skupina Slovákov z Nice Architects. Inšpiráciou im boli kočovnícke vozy z minulosti, ktoré slúžili zároveň aj ako príbytky. Kapsula je vyrobená z recyklovaného hliníka, dreva a OSB dosiek a jej guľatý tvar má pripomínať voľne pohodený kameň na lúke.

 

 

Každá kapsula má rozlohu 25 m2 a je navrhnutá tak, aby v nej mohli byť pohodlne ubytovaný 2 ľudia. V prípade potreby je však schopná ubytovať až 6 ľudí. K dispozícií je tu spálňa s manželskou posteľou a šatníkom, plnohodnotná kupeľňa s WC, sprchou a umývadlom, a obývačka s kuchynským kútom. Nádrž v hornej časti kapsule je využívaná na zber dažďovej vody a v prípade núdze môže poslúžiť aj na prenocovanie.

 

Kapsule sú navrhnuté tak, aby neboli závislé na vonkajšom zásobovaní a tak je každá vybavená vlastným solárnym systémom alebo malou veternou turbínou. Pod podlahou sú ukryté 2 nádrže na pitnú a úžitkovú vodu. O pevný odpad sa postará kompostovacie WC a elektrický ohrievač poskytuje teplo na vykurovanie a ohrev vody.

 

 

 

 

zdroj: ecocapsule.sk, arhitext.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK