Ži podľa seba a kašli na to, čo hovoria druhí. 8 vecí, ktoré nie si nikomu dlžný

  • Každý človek chce dosiahnuť viac slobody a šťastia
  • Paradoxne ale často dosiahnutiu týchto hodnôt bránime my sami
  • Sú veci, ktoré chceme robiť a potom sú veci, o ktorých si myslíme, že ich musíme robiť
Alejandro Alvarez pre Unsplash
  • Každý človek chce dosiahnuť viac slobody a šťastia
  • Paradoxne ale často dosiahnutiu týchto hodnôt bránime my sami
  • Sú veci, ktoré chceme robiť a potom sú veci, o ktorých si myslíme, že ich musíme robiť

Tieto dve skupiny myšlienok sú často v rozpore, čo potom vyvoláva strach, neschopnosť presadiť sa či depresie. Ak chceš byť úspešný, mal by si mať jasno vo svojich hodnotách. Dnes sme pre teba pripravili 8 vecí, ktoré nemusíš robiť:

1. Nikomu nemusíš vysvetľovať svoju životnú situáciu

Je len na tebe, či bývaš v karavane, s bývalou frajerkou alebo či bývaš s rodičmi, hoci si už na študentské časy dávno nepamätáš. Ak si si zvolil istú životnú cestu, mal si k tomu svoje dôvody. Je to tvoja vec.

2. Nemusíš sa ospravedlňovať, ak to tak necítiš

Ak naozaj neľutuješ svoje konanie, nemusíš sa zaň ospravedlňovať. Niekedy sme až príliš milí a chceme, aby sa na nás druhá strana nenahnevala. Často je však oveľa lepšie, keď si problém spoločne prediskutujete. Samozrejme s pokorou. Inak sa môže stať, že začneš cítiť nespravodlivosť alebo sa nabudúce budeš báť vyriešiť situáciu, za ktorú sa ospravedlňuješ. Alebo sa môže stať, že až potom, ako sa ospravedlníš, začne mať druhá strana pocit, že si spravil/a niečo zlé – lebo sa ospravedlňuješ.

3. Nikomu nemusíš vysvetľovať, že potrebuješ byť osamote

Niekedy je jednoducho dobré byť osamote. Je to čas, ktorý môžeš stráviť čítaním knihy, oddychom či prácou na svojej vízii. Neboj sa, že by si pôsobil nespoločensky alebo drzo tým, že odmietneš pozvanie na akciu, ak na ňu nechceš ísť. Je lepšie s poďakovaním odmietnuť pozvanie, ako byť niekde proti svojej vôli a pôsobiť tam nespokojne.

4. Nikomu nedlhuješ súhlas s jeho názormi

Len preto, že je niekto skalopevne presvedčený o svojich názoroch, neznamená to, že s nimi musíš súhlasiť. Je lepšie citlivo nesúhlasiť ako predstierať súhlas. Podvedome aj tak budeš mať pocit, že to nie je pravda, budeš sa cítiť zle a neúprimne a ostatní to budú vnímať tiež.

5. Nikomu nedlhuješ súhlas so všetkým

Úspešní ľudia vedia kam smerujú. Ak chceš byť úspešný, musíš ísť svojou cestou. Oceň vízie ostatných ľudí, ale ak nie sú v súlade s tvojimi hodnotami, nauč sa ich odmietať. Nenechaj sa vykoľajiť zo svojej cesty.

6. Nikomu nedlhuješ vysvetlenie ohľadom svojho sexuálneho života

Sexuálny život je osobná záležitosť. Ak nechceš a nie je to vhodné, zvedavcom o tejto stránke života nemusíš nič hovoriť. Ak ti dajú citlivú otázku, pomôže, ak sa im uprene zahľadíš do očí a spýtaš sa, prečo sa pýtajú. Keď odpovedia (niečo v zmysle, že sú len zvedaví), opýtaj sa, či sú vždy takí zvedaví. Napokon budeš ty osoba, ktorá vypočúva. Ak sa opýtajú znova, opäť sa opýtaj, prečo sa pýtajú. Alebo jednoducho povedz, že nechceš odpovedať.

7. Nikomu nedlhuješ vysvetlenie, prečo si single

Či už z vlastného rozhodnutia alebo pod ťarchou okolností, byť single nie je choroba.Single je len ďalšia nálepka spoločnosti, ktorou škatuľkuje ľudí. Je čisto na tebe, či budeš vo vzťahu alebo nie. Si oveľa viac ako tvoj status, si jedinečný.

8. Nikomu nemusíš vysvetľovať svoje rozhodnutie ohľadom manželstva

Pre mnohých možno najväčší strašiak. Starnutie a s tým spojená potreba dosiahnuť osobné ciele, vstúpiť do manželstva či založiť rodinu. Nie je to však len strach z toho, že nebudeme dokonalí ako v amerických romantických komédiách alebo že sklameme rodičov? Strach je len v našej hlave. Oveľa dôležitejšie je zameriavať sa na to, aby sme milovali a aby nás bolo možné milovať.

zdroj: brightside-me

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech