Žiadne dane či pravidlá. Takýto bizár si zrejme ešte nevidel – Slab City je posledné mesto v USA, kde neplatia zákony

  • Žiadne stavebné povolenia, dane či pravidlá
  • Namiesto toho šialené hry a najmä umelecké diela podivného vkusu
  • Má miestny pastor pravdu a ide o stratené duše, ktoré tu našli útočisko pred rozpadávajúcou sa civilizáciou?
Slab City Startitup.sk
Unsplash/ Vince Fleming a Olga DeLawrence
  • Žiadne stavebné povolenia, dane či pravidlá
  • Namiesto toho šialené hry a najmä umelecké diela podivného vkusu
  • Má miestny pastor pravdu a ide o stratené duše, ktoré tu našli útočisko pred rozpadávajúcou sa civilizáciou?

V Sonorskej púšti v americkom štáte Kalifornia, vyše dve a pol hodiny jazdy autom od mesta anjelov Los Angeles smerom na juhovýchod k mexickým hraniciam, nájdeš mestečko Slab City.

Bývalá totálne schátrala vojenská základňa námornej pechoty z čias druhej svetovej vojny, kde by sa ešte mala nachádzať nevybuchnutá delostrelecká munícia, neznie ako miesto na ideálny a slobodný život.

Najmä keď je uprostred rozpálenej púšte a na hraniciach dvoch tektonických zlomov San Andreas a Imperial, vďaka ktorým sa tu pomerne často trasie zem,

Napriek tomu sa sem pár jedincov rozhodlo utiecť pred civilizáciou a všetkými jej pravidlami. Chýry o tejto komunite mimo dosah zákona sa postupne rozniesli po celej Kalifornii, čo prilákalo ďalších anarchistov, dobrodruhov, umelcov a rôzne iné typy ľudí.

zdroj: Google Maps

Popularita mesta Slab City vzrástla najmä po tom, čo bol o ňom vytlačený článok v časopisoch Trailer Life a RV Magazine okolo roku 1984,“ píše o začiatkoch mesta vo svojej reportáži spravodajský portál San Diego Reader.

Na úkaz s názvom Slab City sa v priebehu desaťročí pozreli už azda všetky väčšie americké médiá a o „poslednom americkom meste, kde neplatia zákony“ dnes nie je problém nájsť mnohé informácie aj v našich končinách.

Celoročne žije v mestečku len niekoľko desiatok obyvateľov, no v zimných obdobiach, keď miestne horúce teploty klesnú, sem pravidelne prichádzajú tisíce ďalších, takzvaných sezónnych obyvateľov.

Cítim sa tu dobre, hoci nie som rezident. Jazdím sem často s celou rodinou. Užívame si slobody a možnosti umeleckej tvorby, bez obmedzenia a cenzúry,“ opisuje v reportáži českého Reflexu sprejer Greg.

zdroj: Pinterest/ NBC

Útočisko v púšti bez vodovodu a elektrickej siete

Od tohto bohom zabudnutého miesta už dlhšie dáva ruky preč federálna vláda USA i samotný štát Kalifornia. Obe inštitúcie si starostlivosť o bývalú základňu medzi sebou istý čas prehadzovali, no nikoho toto miesto už jednoducho nezaujímalo.

Tak sa tu, mimo dohľad jednotlivých úradov a inštitúcií, postupne usadili ľudia a vzniklo menšie mestečko. Samozrejme, stavebné povolenia si nepýtal a dodnes nepýta nikto. Kde chceš, tam staviaš.

Veľké starosti ti tu nemusia robiť ani dane za pozemok či rôzne tradičné účty, trebárs za energiu. Veď oficiálne tu ani žiadna nie je. Ľudia si ju vyrábajú pomocou menších solárnych panelov, prípadne benzínovými generátormi, no benzín treba priniesť z vonkajšieho sveta, keďže tu nie je žiadna čerpacia stanica.

Voda sa sem dováža v priemyslových kontajneroch a keď chceš, „je zadarmo, stačí o ňu len požiadať,“ píše v článku Reflex.

zdroj: Unsplash/ DesignClass

Rozhodne tu nepochodíš, ak budeš chcieť na hlučných susedov zavolať políciu či ti bude prekážať, alebo ak nechceš neustále vidieť niekoho prirodzenie – tak hovoria skúsenosti, ktoré si odniesli niektorí novinári, blogeri i youtuberi.

Polícia sem nechodí, polícia tu jednoducho nie je. Dvere nikto nezamyká, ak teda daný „dom“ (tento výraz treba brať naozaj s rezervou) vôbec nejaké má.

Mnoho sezónnych obyvateľov prespáva len vo svojich autách, karavanoch či stanoch.

Všade sú roztrúsené staré gauče, stoličky a ohniská, kde na večerné prisadnutie nepotrebuješ žiadne pozvanie.

Známe sú zábery podivných a celkom nebezpečne vyzerajúcich hier s horiacimi predmetmi, ktoré môžeme nazvať miestnymi obľúbenými športmi. „Ohnivý futbal, ohnivý volejbal, ohnivý bowling…,“ menuje niektoré z nich celoročný obyvateľ mestečka vo videu známeho youtube kanála Yes Theory.

Viackrát rozoberanou témou Slab City boli drogy. Neslúži mesto bez dohľadu polície ako laboratórium, trh či aspoň lákavé miesto na spotrebu omamných látok?

Hoci miestni tvrdia, že nepodporujú žiadne nelegálne činnosti (vrátane drog) a jednotlivé kriminálne prvky sú tu podľa nich oveľa zriedkavejšie než v iných mestách, v správach sa už niekoľkokrát objavilo, že okrem anarchistov, umelcov, dobrodruhov či bezdomovcov z L.A., sa do Slab City prichádzajú uchýliť aj niektorí narkomani.

Pervitín a metamfetamín sú podľa viacerých zdrojov istou súčasťou tohto mesta, ktoré sem predsa len v minulosti priviedli aj políciu. Povesť „mesta bez zákonov a mimo systém“ tak dostala trhlinu. Na drogy v Slab City sa napríklad pozrel prestížny The New York Times v článku „Prístav hippies so zlými vibráciami.“

zdroj: Wikimedia.org/ Flickr.com/ Tuchodi

Koncerty, knižnica i desivé jazero

Mestečko bez vodovodu, elektrickej siete, čerpacej stanice a hocijakého väčšieho obchodu ťa ale možno prekvapí tým, že má svoju svojskú koncertnú sálu, kde hrávajú miestni umelci.

Taktiež tu nájdeš internetovú kaviareň či knižnicu, kde si môžeš pri knižkách aj vypiť a za dané služby dať – ako to v meste býva zvykom – dobrovoľný príspevok podľa vlastného uváženia.

Slab City je známe ako mesto umelcov, ktorí sem prichádzajú tvoriť. Ich kreatívnym a občas podivným dielam sa tu nekladú žiadne medze. Miestne „galérie“ s umením majú aj svojich kurátorov, ktorí ťa nimi veľmi radi prevedú.

zdroj: Unsplash/ DesignClass

Taktiež je tu vidno viacero náboženských symbolov, nápisov o Ježišovi a o Bohu, čo svedčí o duchovnej stránke miestnej komunity, teda aspoň niektorých členov.

Slab City má svoj kostol a pastora, ktorý sa modlí za tunajšie „spoločenstvo stratených duší, vyhnaných do púšte rozpadávajúcou sa civilizáciou, ktorá odmietla Boha.“

Hneď pred mestom sa nachádza zaujímavý umelecký výtvor, na ktorom jeho autor Leonard Knight pracoval 30 rokov každý deň, dokonca na ňom aj spával.

Ide o takzvanú Horu spásy, čo je vlastne najmä balíkmi sena, pneumatikami a všetkým, čo sa v púšti našlo vytvorený farebný kopec s krížom a nápisom „Boh je láska.“ Bol dokonca zaradený medzi národné pamiatky USA.

Pár minút pred mestom sa môžeš zastaviť pri veľkom jazere Salton Sea, ktorého príbeh a dnešný stav je naozaj desivý.

Kedysi pritom šlo o obľúbené miesto dovolenkárov. Pohľad na staré videá a fotografie by ti zrejme pripomínal pláže z Chorvátska či Bulharska.

Poľnohospodársky odtok z fariem ale s pomocou gravitácie postupom času priniesol hnojivá a soľ, čo z neho spravilo miestne Mŕtve more, len o dosť škodlivejšie, než to pleť omladzujúce vo Svätej zemi.

Všetko živé v jazere začalo umierať a nepríjemný pach zdochnutých rýb sa šíril po okolí. Jazero sa stalo pre kúpanie neprijateľné a dovolenkári zmizli. Kosti mŕtvych rýb dnes tvoria jeho pobrežie, čo si môžeš pozrieť na už spomínanom videu Yes Theory.

zdroj: Sierraclub.org

Slab City a jeho okolie je skutočne zaujímavým, jedinečným miestom, ktoré mnoho ľudí láka. Poslúžilo aj pre film Útek do divočiny, svoje videoklipy tu natáčali Coldplay či Kesha. Dokonca je podľa niektorých inšpiráciou pre miesto v známej sérii hier GTA (video nižšie).

Ak by si chcel do posledného amerického mesta bez zákonov niekedy zavítať, funguje tu aj služba Airbnb, cez ktorú si za pár dolárov môžeš prenajať drevenú búdu na kolesách. Pripomíname ale, že hlučný a nahatý sused nie je v tomto prípade úplne vylúčený.

Zdroje: Yes Theory, the New York Times, Reflex, Wikipedia (anglická verzia)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá